Filmi për Snowden, Oliver Stone: Përndjekja, humbje për demokracinë

01.10.2016 19:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Filmi për Snowden, Oliver Stone: Përndjekja, humbje për demokracinë

Filmi i kushtuar Eduard Snowden-it pati premierën e tij në Hong Kong të premten mbrëma dhe të afërmit e ish-kontraktorit të NSA-së ishin në radhë të parë.

“Në këtë film është me rëndësi të madhe zbulimi i mitit mbi fshehjen e Snowden-it në Hong Kong. tregon se cili ishte grupi që e mbështeti, ishin refugjatë”, tha Jonathan Man, avokat i Snowden-it.

Filmi me regji të Oliver Stone ka një mesazh thelbësor: zbulimi i informacioneve sekrete nga Snowden dhe përndjekja e tij prej autoriteteve amerikane dëshmojnë sipas regjisorit të madh një humbje dramatike për demokracinë.

Për realizimin e filmit janë derdhur fonde deri dhe nga Gjermania e Franca, por Amerika jo. Edhe premiera botërore e tij u bë në kuadër të Festivalit të Filmit në Toronto të Kanadasë dhe jo në SHBA.

Pati një prezantim të pare në San Diego në kuadër të “Comic-Con”, por në atë rast u përjashtua publiku i gjerë.

Filmin, Stone nuk e realizoi dot në Amerikë. “Të gjitha studiot e mëdha e refuzuan”, rrëfeu ai në një intervistë dhënë ditë më parë gazetës gjermane “Sonntagszeitung” ( zontag-cajtung); “Hollivudi është burracak”.

Raporte të ndryshme në mediat ndërkombëtare tregojnë se Snowden, më shumë gjasë, mund të jetë konkurrent për nobelin e sivjetshëm të paqes.

/ Top Channel

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rita Ora përmend Kosovën dhe jep mesazhin e madh: Duhet të qep gojën dhe të këndoj

Rita Ora përmend Kosovën dhe jep mesazhin e madh: Duhet të qep gojën dhe të këndoj

Drake hedh në ankand fletoren e teksteve të tij, që daton prej vitit 2000

Drake hedh në ankand fletoren e teksteve të tij, që daton prej vitit 2000

Moderatorja shqiptare: Kur i shoh djemtë e Kosovës, me vjen për të vjellë

Moderatorja shqiptare: Kur i shoh djemtë e Kosovës, me vjen për të vjellë

Fero flet për ngjarjen e Loredanës. “Ja pse nuk e dëgjoj muzikën e Mozzik, Getinjos dhe Kidës!”

Fero flet për ngjarjen e Loredanës. “Ja pse nuk e dëgjoj muzikën e Mozzik, Getinjos dhe Kidës!”

Holanda triumfon në Eurovision. Shqipëria vetëm 90 pikë

Holanda triumfon në Eurovision. Shqipëria vetëm 90 pikë

Sonte e përfaqëson Shqipërinë në Eurovizion, ja si ta votoni Jonida Maliqin

Sonte e përfaqëson Shqipërinë në Eurovizion, ja si ta votoni Jonida Maliqin

Diçka e re po vjen nga Capital T

Diçka e re po vjen nga Capital T

Loredana e pranon në Prishtinë se i ka marrë para çiftit zviceran por thotë që se ka bërë me dhunë

Loredana e pranon në Prishtinë se i ka marrë para çiftit zviceran por thotë që se ka bërë me dhunë

Sensuale dhe atraktive, ashtu siç dinë veç Emily!

Sensuale dhe atraktive, ashtu siç dinë veç Emily!

E bënë të lidhur me reperin arab, ‘shpërthen’ Morena Taraku: E kam si vëlla

E bënë të lidhur me reperin arab, ‘shpërthen’ Morena Taraku: E kam si vëlla

Kejvina Kthella ‘djeg’ italianët rrugëve të Milanos

Kejvina Kthella ‘djeg’ italianët rrugëve të Milanos

Robert Berisha tregon sërish muskujt, do t’ia keni zili

Robert Berisha tregon sërish muskujt, do t’ia keni zili

Trim Jetullahu zbulon datën e publikimit të këngës së re

Trim Jetullahu zbulon datën e publikimit të këngës së re

Adelina Tahiri publikon foto në bikini, shfaqet në top-formë

Adelina Tahiri publikon foto në bikini, shfaqet në top-formë

Rina Balaj ka realizuar një fotosesion tepër seksi (Foto)

Rina Balaj ka realizuar një fotosesion tepër seksi (Foto)

Ndryshimi drastik i Luana Vjollcës

Ndryshimi drastik i Luana Vjollcës