Faik Hoti flet për vaksinat e Pfizer: Serbia mori një sasi simbolike, sikurse Kosova të kishte marrë 600 vaksina

25.12.2020 17:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Faik Hoti flet për vaksinat e Pfizer: Serbia mori një sasi simbolike, sikurse Kosova të kishte marrë 600 vaksina

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Faik Hoti ka folur për procesin e sigurimit të vaksinave antiCOVID.

Hoti për RTV Dukagjinin thotë se në këtë proces Kosova është duke bashkëpunuar me COVAX në mënyrë që të jemi të barabartë me shtetet e forta.

“Ne zyrtarisht kemi aplikuar për vaksinë me 7 dhjetor. Së pari jemi duke punuar për të siguruar infrastrukturën teknike në mënyrë që vaksinat të jenë të sigurta dhe të mundësohet një shpërndarje e sigurt. Ne po pretendojmë që vaksinat të sigurojmë të tremujorin e parë të vitit 2021 dhe do të ishte shumë mirë që vaksinat të sigurohen në mars. Kjo nuk do të thotë se nëse kemi mundësi të kemi furnizim nga rrugë tjera alternative”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë ka folur edhe për fillimin e vaksinimit në Serbi.

Hoti thotë se Pfizer ka një zyre në Beograd por që sipas tij numri i vaksinave ka qenë shumë simbolike.

“Nëse mund të flasim me shifra, i bie që sikur ne të kishim siguruar 500-600 vaksina. Janë një numër i dozave simbolike, edhe pse neve do të na vinte mirë që secili shtete të siguronte vaksinat sa më parë që është e mundshme”, tha ndër të tjera Faik Hoti./Telegrafi/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Faik Hoti flet për vaksinat e Pfizer: Serbia mori një sasi simbolike, sikurse Kosova të kishte marrë 600 vaksina

Faik Hoti flet për vaksinat e Pfizer: Serbia mori një sasi simbolike, sikurse Kosova të kishte marrë 600 vaksina

Ekonomia joformale edhe në tregtinë online

Ekonomia joformale edhe në tregtinë online

Isa Mustafa – Vjosa Osmanit: Nuk shkon edhe me VV-në, edhe me Ibrahim Rugovën

Isa Mustafa – Vjosa Osmanit: Nuk shkon edhe me VV-në, edhe me Ibrahim Rugovën

Gjuriq si ambasador në Washington: Qëllim i Serbisë është ta ketë një Eliot Engel

Gjuriq si ambasador në Washington: Qëllim i Serbisë është ta ketë një Eliot Engel

Detaje nga tragjedia në Prizren: Djali sulmoi me thikë prindërit, vrau babanë

Detaje nga tragjedia në Prizren: Djali sulmoi me thikë prindërit, vrau babanë

Serbia nis vaksinimin në veri të Kosovës

Serbia nis vaksinimin në veri të Kosovës

Tetë të vdekur brenda 24 orëve me COVID-19

Tetë të vdekur brenda 24 orëve me COVID-19

Ndryshon kategorizimi i komunave sipas rasteve me COVID-19, vetëm tetë në zonën e kuqe

Ndryshon kategorizimi i komunave sipas rasteve me COVID-19, vetëm tetë në zonën e kuqe

​249 raste të reja me COVID-19

​249 raste të reja me COVID-19

​BE në prag vaksinimi, normaliteti jo para verës

​BE në prag vaksinimi, normaliteti jo para verës

Haradinaj-Stublla: Serbia dhe Vuçiqi s’duhet të kenë frikë nga dialogu

Haradinaj-Stublla: Serbia dhe Vuçiqi s’duhet të kenë frikë nga dialogu

Gjykata e liron Ilir Tolajn nga të gjitha akuzat për korrupsion

Gjykata e liron Ilir Tolajn nga të gjitha akuzat për korrupsion

Studimi: Kosovarët s’besojnë në barazi para ligjit, politikanët i konsiderojnë të paprekshëm

Studimi: Kosovarët s’besojnë në barazi para ligjit, politikanët i konsiderojnë të paprekshëm

​Shtetasi i Maqedonisë me urdhërarrest ndërkombëtar arrestohet në Gjilan

​Shtetasi i Maqedonisë me urdhërarrest ndërkombëtar arrestohet në Gjilan

Policia për 24 orë shqiptoi 543 tiketa për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë

Policia për 24 orë shqiptoi 543 tiketa për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë

​Haskuka: Do të kemi numër shumë më të madh të deputetëve sesa partia e dytë

​Haskuka: Do të kemi numër shumë më të madh të deputetëve sesa partia e dytë