Europa League/ Napoli dështon në Londër, Joao Felix udhëheq Benficën, Valencia fiton në shtesë

11.04.2019 23:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Europa League/ Napoli dështon në Londër, Joao Felix udhëheq Benficën, Valencia fiton në shtesë

Mbrëmje mjaft e mirë për skuadrat angleze në Europa League, pasi të dy ekipet londineze, Arsenal dhe Chelsea hodhën një hap të rëndësishëm drejt kalimit në gjysmëfinale. Kështu “Topçinjtë” e Unay Emery kanë mposhtur në “Emirates Stadium” Napolin, me rezultatin 2-0, në një sfidë të cilën e zgjidhën që në pjesën e parë.

Futbollistët e Arsenalit e nisën mjaft vrullshëm takimin dhe shënuan në minutën e 15’ me anë të Ramsey, ndërsa 10 minuta më vonë, dyfishuan me një autogol të Koulibaly. Reagimi i Napolit nuk ishte në lartësinë e pritshmërive, çka bëri që sfida të mbyllej me rezultatin 2-0, që çon Arsenalin pranë kalimit në gjysmëfinale.

Skuadra tjetër e Londrës, Chelsea fitoi me rezultatin minimal 0-1 në transfertën çeke ndaj Slavias së Pragës, duke bërë më të lehtë kualifikimin për në ndeshjen e kthimit. Skuadra e Sarrit gjeti përballë një rival aspak të lehtë dhe vuajti shumë për të gjetur golin, të cilin e shënoi mbrojtësi spanjoll Alonso, në minutën e 86’.

Derbi spanjoll mes Villarealit dhe Valencias, foli për këta të fundit, që arritën të fitojnë me rezultatin 1-3 dhe të prekin kualifikimin për në gjysmëfinale.
Pjesa e parë përfundoi në barazim 1-1, pas golave të Guedes dhe Cazorlës, por Valencia shënoi dy herë të tjera në minutat shtesë, duke shtangur “nëndetësen e verdhë”.

I cilësuar si Cristiano Ronaldo i ri, Joao Felix “mori për dore” Benficën, në sfidën ndaj Eintrachtit të Frankfurtit, të cilën portugezët e fituan me rezultatin 4-2. Skuadra gjermane u penalizua nga një karton i kuq në minutën e 26’, ndërsa Dias dhe talenti portugez Joao Felix, 3 herë, shënuan golat në portën e Trapp. Jovic dhe Pacienca shënuan për Eintrachtin, që ka mbajtur gjithsesi gjallë shpresat për të synuar përmbysjen në ndeshjen e kthimit.

/Top Channel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Çështja e kufirit me Malin e Zi është ende në proces

Haradinaj: Çështja e kufirit me Malin e Zi është ende në proces

“Nëse s’do ta shpëtoja, Haradinaj do të dënohej në Hagë”

“Nëse s’do ta shpëtoja, Haradinaj do të dënohej në Hagë”

Vuçiq: Shqiptarët kanë mbështetje më të madhe se Merkel e Makron

Vuçiq: Shqiptarët kanë mbështetje më të madhe se Merkel e Makron

Thaçi inkurajon Parlamentin e Kosovës dhe atë të Shqipërisë të nxjerrin deklaratën e bashkimit

Thaçi inkurajon Parlamentin e Kosovës dhe atë të Shqipërisë të nxjerrin deklaratën e bashkimit

Nis ndërtimi i 15 shtëpive të reja në Pejë për familjet në nevojë

Nis ndërtimi i 15 shtëpive të reja në Pejë për familjet në nevojë

Veseli kërkon hetime të plota për aferën ‘Spitali’ – përgjegjësi nga organet e rendit dhe ligjit

Veseli kërkon hetime të plota për aferën ‘Spitali’ – përgjegjësi nga organet e rendit dhe ligjit

Kosova në Euro 2020? Përgjigjet Lorik Cana!

Kosova në Euro 2020? Përgjigjet Lorik Cana!

Aktakuzë për rrezikim të trafikut publik dhe mbikëqyrje të pandërgjegjshme

Aktakuzë për rrezikim të trafikut publik dhe mbikëqyrje të pandërgjegjshme

Haradinaj kundër idesë së Thaçit për bashkim me Shqipërinë: Duam vetëm fqinjësi të mirë

Haradinaj kundër idesë së Thaçit për bashkim me Shqipërinë: Duam vetëm fqinjësi të mirë

A rrezikohet zgjerimi i BE-së pas zgjedhjeve Parlamentare?

A rrezikohet zgjerimi i BE-së pas zgjedhjeve Parlamentare?

Arrestohen dy persona të dyshuar për veprën penale ‘përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm’

Arrestohen dy persona të dyshuar për veprën penale ‘përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm’

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore

Ministria e Financave dhe Banka Botërore mbajtën tryezën e parë për Instrumentin për Zhvillimin e Politikave

Ministria e Financave dhe Banka Botërore mbajtën tryezën e parë për Instrumentin për Zhvillimin e Politikave

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë  sekuestron medikamente me origjinë të dyshimtë

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë sekuestron medikamente me origjinë të dyshimtë

Haradinaj: Në Kosovë ekzistojnë plot vlera të përbashkëta- vlera që nuk ndajnë, por bashkojnë

Haradinaj: Në Kosovë ekzistojnë plot vlera të përbashkëta- vlera që nuk ndajnë, por bashkojnë

Mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë arsyeja pse Mustafa takoi deputetët e partisë së tij

Mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë arsyeja pse Mustafa takoi deputetët e partisë së tij