Elon Musk thotë se SpaceX po ndërton një nëndetëse për të shpëtuar të rinjtë e bllokuar në Tajlandë

11.07.2018 04:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Elon Musk thotë se SpaceX po ndërton një nëndetëse për të shpëtuar të rinjtë e bllokuar në Tajlandë

Vetëm disa ditë pasi inxhinierët e SpaceX dhe kompania Boring shkuan në Tajlandë për të ndihmuar në shpëtimin e një ekipi futbolli të bllokuar në shpellën Tham Luang, drejtori ekzekutiv Elon Musk thotë se ata po punojnë për një “mini-nëndetëse të vogël” të ndërtuar me pjesët e një rakete Falcon 9. Megjithatë, nuk duket se pajisja do të përdoret për të shpëtuar ekipin, pasi qeveria tajlandeze filloi operacionet e shpëtimit herët këtë mëngjes.

Këtë javë, Musk vuri në dukje se ata po shqyrtonin disa opsione, nga shpimet në shpellë, tek ndërtimi i një tubi, për një rrugë nënujore. Që atëherë, ai thotë se “rruga primare” e tyre është një nëndetëse e ndërtuar nga një tub i transferimit të oksigjenit të lëngët, i cili do të ishte mjaft i vogël për t’u futur në shpellë, por gjithashtu mjaft i lehtë për të bartur fëmijët e bllokuar nga zhytësit.

Musk u përgjigj pyetjeve nga përdoruesit e Twitter, duke thënë se automjeti është “i pajisur për një fëmijë apo të rritur të vogël për të minimizuar ajrin”, me ndarje për të shtuar peshë. Ai gjithashtu vuri në dukje se ka mbajtëse në pjesën e përparme dhe të pasme, si dhe lidhësit tank për të bashkangjitur deri në katër tanke.

Në tweets të ndryshëm, Musk shpjegoi se ekipi SpaceX është duke punuar dhe se ai parashikon që do të jetë i plotë në tetë orë, përpara se të fluturojë në Tajlandë.

Një zëdhënës i SpaceX nuk pranoi të komentojë mbi të dhënat, por një zëdhënës i kompanisë Boring konfirmoi se inxhinierët nga SpaceX, Tesla dhe kompania Boring po punonin për të projektuar, ndërtuar dhe testuar pajisjen në SpaceX, ndërsa inxhinierët e tjerë ishin në Tajlandë ose ishin gjatë rrugës, ku ata do të vazhdojnë të koordinohen me qeverinë tajlandeze për të kuptuar më mirë se si të vazhdohet.

Të dielën, Musk postoi një video të shkurtër dhe imazhe të pajisjes:

12 djemtë dhe trajneri i tyre u zbuluan gjallë nga zhytësit e shpëtimit javën e kaluar pasi u bllokuan nga ujërat e përmbytjeve në shpella në fund të qershorit. Ndërsa anëtarët e ekipit janë aktualisht të sigurtë, ata janë në një situatë të rrezikshme.

Oksigjeni në shpellë është bërë tashmë i pakët, dhe zhytësit e Marinës duhet të bëjnë një pikiatë të rrezikshme, gjashtë orëshe për të arritur dhomën ku ata janë të bllokuar. Një zhytës, Petty Officer Saman Gunan i Marinës Mbretërore Thai, vdiq të enjten. Ka ende shpresë që ekipi të jetë në gjendje të presë ujërat e përmbytjeve, por sezoni i ardhshëm me shi gjithashtu ka çuar në diskutime se fëmijët, jo të gjithë ata që mund të notojnë, duhet të nxirren një nga një nga zhytësit.

Mjeti i Muskut duket se e anashkalon këtë plan potencialisht të rrezikshëm duke e nxjerrë çdo fëmijë jashtë në një kuti, duke eliminuar nevojën për t’i dhënë lojtarëve të futbollit një kurs për zhytje.

Por natën e kaluar autoritetet thanë të lëviznin përpara me operacione shpëtimi, duke dërguar zhytës për të nxjerrë fëmijët një nga një përpara se ujërat e përmbytjeve të rriteshin. Deri tani, katër anëtarë të ekipit thuhet se janë shpëtuar. Si i tillë, Musk tregoi në Twitter se ata do të vazhdojnë të ndërtojnë dhe testojnë automjetin e tyre, që mund të jetë i dobishëm në të ardhmen. Të dielën pasdite, ai vuri në dukje se ata ende po planifikonin të dërgonin mjetin në Tajlandë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Ishulli i vogël shënon vjedhjen e parë pas 20 vitesh (Foto)

Ishulli i vogël shënon vjedhjen e parë pas 20 vitesh (Foto)

Ata që nuk blen asnjë lojtarë kundër rekordmenëve për blerje – Tottenham pret Liverpoolin, formacioni më i mirë i kombinuar

Ata që nuk blen asnjë lojtarë kundër rekordmenëve për blerje – Tottenham pret Liverpoolin, formacioni më i mirë i kombinuar

Real Madridi klubi më i mirë në Spanjë në shekullin e XXI-të, Barcelona pas tyre

Real Madridi klubi më i mirë në Spanjë në shekullin e XXI-të, Barcelona pas tyre

Gjyshja nuk ndalon së qeshuri derisa përfundon së lexuari një përrallë për nipin (Video)

Gjyshja nuk ndalon së qeshuri derisa përfundon së lexuari një përrallë për nipin (Video)

Rina tregon pse e quan veten “Mami”, do të habiteni me përgjigjen e saj

Rina tregon pse e quan veten “Mami”, do të habiteni me përgjigjen e saj

Fifi flet për herë të parë për Taynën dhe Rinën

Fifi flet për herë të parë për Taynën dhe Rinën

Trajneri i Messit te Argjentina: Ai ka pasur momente të këqija pas ndeshjes me Kilin, qante si një fëmijë që e humb nënën e tij

Trajneri i Messit te Argjentina: Ai ka pasur momente të këqija pas ndeshjes me Kilin, qante si një fëmijë që e humb nënën e tij

Rita komenton stilin e flokëve të Bebe Rexhës në këtë event

Rita komenton stilin e flokëve të Bebe Rexhës në këtë event

Ndodh edhe kjo, njëri punëtor mbush rimorkion me dhe tjetri e zbraz (Video)

Ndodh edhe kjo, njëri punëtor mbush rimorkion me dhe tjetri e zbraz (Video)

Humbi shpresat për gjetjen e portofolit të humbur, pastaj i erdhi një letër që e befasoi për të mirë

Humbi shpresat për gjetjen e portofolit të humbur, pastaj i erdhi një letër që e befasoi për të mirë

Hamilton kalon 53 orë fluturime brenda 10 ditësh

Hamilton kalon 53 orë fluturime brenda 10 ditësh

Të dielën Superkupa e Kosovës në basketboll ndërmjet Prishtinës dhe Bashkimit

Të dielën Superkupa e Kosovës në basketboll ndërmjet Prishtinës dhe Bashkimit

Babai ia mbajti kokën të bijës që flinte, gjatë tërë udhëtimit me aeroplan – mijëra pëlqime në internet (Foto)

Babai ia mbajti kokën të bijës që flinte, gjatë tërë udhëtimit me aeroplan – mijëra pëlqime në internet (Foto)

Sarri: Jemi një hap larg sfiduesve të titullit në Ligën Premier

Sarri: Jemi një hap larg sfiduesve të titullit në Ligën Premier

I bërë tapë, bëri aksident – me gjithë tentimet për ta ndalur, ai “fluturoi” me veturë (Video)

I bërë tapë, bëri aksident – me gjithë tentimet për ta ndalur, ai “fluturoi” me veturë (Video)

Shkoi si fëmijë në Amerikë, i buzëqesh fati – boshnjaku fiton “çmimin e madh” të Pokerit në Las Vegas (Foto)

Shkoi si fëmijë në Amerikë, i buzëqesh fati – boshnjaku fiton “çmimin e madh” të Pokerit në Las Vegas (Foto)