Eksperienca Sllovake e industrive kreative në Tiranë për të promovuar potencialin inovativ Shqiptar

16.05.2019 13:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Eksperienca Sllovake e industrive kreative në Tiranë për të promovuar potencialin inovativ Shqiptar

Më datë 30-31 Maj SOVVA (Organizata Sllovake për Kërkim dhe Zhvillim) në bashkëpunim me ICTSmedia, agjencitë shtetërore SlovakAid dhe CIVITTA Slovakia dhe Universitetin Polis organizon Akademinë Kreative në qendrën laboratorike multifunksionale ICTSlab.

Ekspertët Sllovakë në bashkëpunim me specialistë dhe akademikë Shqiptarë lançuan një projekt një vjeçar në përpjekje për të promovuar potencialin inovativ të kreativëve Shqiptarë në Dhjetor të 2018-ës.

Projekti nisi në Dhjetor të 2018-ës në Shkodër ku u zhvilluar Akademia e Parë Kreative për studentët e fushave të inxhinierisë dhe biznesit.

Industritë Kreative si reklamimi, arkitektura, artet, moda, dizajni, IT dhe media, janë xhevahiret e fshehur të një komuniteti inovativ. Sektori dyfishoi kontributin e tij në GDP Evropiane nga 2.6% në 2005 në 5.3% në 2015-ën.

Ku dhe Kur?

Aktivitetet do të organizohen në laboratorin kreativ multifunksional në Tiranë ICTSlab.

Të Enjten 30 Maj: Aktiviteti nis të Enjten e datë 30 Maj  në orën 9:00 në një sesion që vazhdon deri në ora 12 në një tryezë të rrumbullakët ku do të diskutohen problemet me të cilat përballen industritë kreative në Shqipëri.

Nga ora 13:00 deri në ora 16:00 organizohet një panel diskutimi me ekspertë lidhur me problematike specifike të kësaj industrie.

Të Premten 31 Maj: Panel diskutimi dhe prezantime për inkubatorët virtual kreativ nga ora 9:00 deri në ora 12:00.

Kush janë sfidat me të cilat përballen industritë kreative?

  • Mungesa e aksesit në financa për kompanitë në sektorin e industrive kreative
  • Mungesa e një organizimi të unifikuar përfaqësues
  • Mungesa e edukimit për sipërmarrësit kreativë
  • Mungesa e të dhënave e industritë kreative për hartimin e politikave shtetërore
  • Mungesa e bashkëpunimeve mes universiteteve dhe kompanive
  • Probleme me eksportin dhe ndërkombëtarizimin

Pse duhet të bëheni pjesë?

Në këtë aktivitet marrin pjesë kreativë të njohur në Sllovaki me njohje ndërkombëtare si Peter Kolesar, Zora Jaurova dhe Dana Kleinert.

Arkitektët e së ardhmes, specialistët IT, biznesmenët dhe biznesmenet, dizajnerët, inxhinierët civilë dhe planifikuesit urbanë kanë fituar inspirim nga ekosistemi i industrive kreative të Sllovakisë përfaqësuar nga këta kreativë.

Dana Kleinert është dizajnere mode me markën e saj dhe ka ndihmuar në atomizimin e industrisë së modës në Sllovaki duke krijuar Këshillin Sllovak të Modës.

Ndërsa Zora Jaurova është një producente filmash dhe eksperte e politikave kreative, drejtoreshë pranë Kryeqytetit të Kulturës Evropiane në 2013-ën, çmim që ju dha qytetit të Kosice në Sllovaki.

Peter Kolesar është partner në Civitta Slovakia dhe anëtar i bordit të drejtuesve në Dhomën Amerikane të Tregtisë në Sllovaki. Ai ka shërbyer si diplomat në Uashington dhe Tel Aviv në mbështetje të ekspansionit të kompanive teknologjike Sllovake në këto tregje.

Si të bëhem pjesë?

Këtij aktiviteti mund ti bashkohen organizata jo fitimprurëse, akademikë, përfaqësues të pushtetit qendror dhe lokalë, profesionistë, inxhinierë, biznesmenë dhe mbarë aktorët industrisë kreative në Shqipëri.

Të interesuarit mund të regjistrohen në formuluarin e paraqitur në këtë lidhje: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfREj11Grn6_nOimOlESf5hHLTLSF6fjnY5iwRztgfPz0cq3g/viewform

Ruani datën: 30-31 Maj

Vendi: Qendra Laboratorike ICTSlab, Rruga Stavro Vinjau Nd.2, H.9, Ap.7 (Rruga e Elbasanit), Tirana, Albania 1010

Eksperiencat nga Sllovaki kanë treguar se hapi i parë drejt një ekosistemi inovativ startupesh është reflektimi i lirë dhe i hapur përballë problemeve dhe aftësive që duhen përdorur.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë