Ekipi për Asociacionin nuk e përfill qeverinë: Draftin e dërgojmë në Bruksel

11.07.2018 11:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ekipi për Asociacionin nuk e përfill qeverinë: Draftin e dërgojmë në Bruksel

Sot në media u raportua se drafti i Asociacionit i është dërguar qeverisë, por i cili është në kundërshtim me Kushtetutën.
Madje zyrtarë të qeverisë u shprehën se Draftin e pranuar nga Ekipi Menaxhues nuk do ta pranojnë.

Menjëherë ka pasur reagimi i Ekipit Menaxhues për Asociacionin, të cilët kanë thënë se drafti për bashkësinë e komunave me shumicë serbe është duke u punuar, transmeton lajmi.net.

Në një kumtesë për media ky ekip bëri të ditur se drafti për Asociacionin do të dërgohet në Bruksel, kurse qeverisë do t’ia dorëzojnë vetëm një raport të punës.

Sipas tyre prezantimi i draftit në Bruksel, do të bëhet në bazë të marrëveshjeve që kanë pasur më herët Kosova dhe Serbia.

”Draft statuti nuk i është dorëzuar Qeverisë në Prishtinë, siç pretendohet nga disa media, por është dërguar vetëm raporti mbi punën tonë deri më tani, dhe përmes Ministrisë përkatëse për pushtetin lokal, qeveria është informuar rregullisht për dinamikën e aktiviteteve tona”, thuhet më tej në komunikatën zyrtare të tyre.

Ekipi Menaxhues thotë se në punën e tyre, bazohet në rezultatet e dialogut të Brukselit dhe në Kartën Europiane të Vetëqeverisjes Lokale.

Në fund të njoftimi ky ekip thotë se politizimi i aktiviteteve të tyre, e dëmton procesin e dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ekipi për Asociacionin nuk e përfill qeverinë: Draftin e dërgojmë në Bruksel

Ekipi për Asociacionin nuk e përfill qeverinë: Draftin e dërgojmë në Bruksel

Hahn: Pse java e ardhshme është “jetike” për Tiranën zyrtare!

Hahn: Pse java e ardhshme është “jetike” për Tiranën zyrtare!

Bashkëpunimi me Serbinë e transformon Republikën në “Kosovë e Metohi”

Bashkëpunimi me Serbinë e transformon Republikën në “Kosovë e Metohi”

Shtohen provokimet në veri, qeveria hesht

Shtohen provokimet në veri, qeveria hesht

Drejt fundit gjykimi për vrasje të rëndë në Zveqan

Drejt fundit gjykimi për vrasje të rëndë në Zveqan

Ministria e Integrimit Europian nuk pret shtyrje të rekomandimit për vizat

Ministria e Integrimit Europian nuk pret shtyrje të rekomandimit për vizat

MPMS- GIZ, punësim sezonal për 400 veta

MPMS- GIZ, punësim sezonal për 400 veta

Sindikalistët nuk i binden ministrit Tahiri: Greva do të vazhdojë

Sindikalistët nuk i binden ministrit Tahiri: Greva do të vazhdojë

Haradinaj: Austria partner ekonomik dhe politik i Kosovës

Haradinaj: Austria partner ekonomik dhe politik i Kosovës

Selimi: VV’ja kundër dialogut, duhet të bisedojmë me partnerët e jo me kundërshtarët

Selimi: VV’ja kundër dialogut, duhet të bisedojmë me partnerët e jo me kundërshtarët

Haradinaj takon Merkelin: I kërkon mbështetje për vizat, ushtrinë, dialogun…

Haradinaj takon Merkelin: I kërkon mbështetje për vizat, ushtrinë, dialogun…

Haradinaj në Samitin e Londrës: Me liberalizimin e vizave, Evropa s’do të përballet me migrim

Haradinaj në Samitin e Londrës: Me liberalizimin e vizave, Evropa s’do të përballet me migrim

Deputetët takojnë grevistët e Pallatit të Drejtësisë

Deputetët takojnë grevistët e Pallatit të Drejtësisë

Pacolli për varrimin e familjes nga Suhareka: Mundohem të mos qaj, por këtë herë është e pamundur

Pacolli për varrimin e familjes nga Suhareka: Mundohem të mos qaj, por këtë herë është e pamundur

Zeka për lirimin e serbëve: Horë na bëri kjo klasë politike dhe prokurorët politikë

Zeka për lirimin e serbëve: Horë na bëri kjo klasë politike dhe prokurorët politikë

Kryetari Lladrovci priti në takim arkitektin nga Drenasi, Kushtrim Hajdari

Kryetari Lladrovci priti në takim arkitektin nga Drenasi, Kushtrim Hajdari