Drogba më bindi ta zgjedh Chelsean para Unitedit

22.05.2020 12:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Drogba më bindi ta zgjedh Chelsean para Unitedit

Legjenda e Chelseat, Michael Essien pranon se disa fjalë bindëse nga Didier Drogba ishte gjithçka që iu desh për ta detyruar atë të refuzojë Manchester Unitedin për të kaluar në Stamford Bridge.

Ish-mesfushori ganez u kërkua nga të dy klubet e mëdha angleze në vitin 2005, por ishin Blutë që morën Essien nga Lyon, edhe pse Sir Alex Ferguson e donte që ai ta merrte si pasues të Roy Keane.

“Vitin e dytë timin në Lyon, kur e mbaruam sezonin, u ktheva për të filluar para-sezonin me ta dhe u ktheva shumë i lumtur që fillova para-sezonin. Kjo është koha kur skuadrat tjera filluan të vijnë si Chelsea dhe Manchester United”, ka thënë fillimisht Essien.

“Në atë pikë unë do të kisha dashur të isha bashkuar me Unitedin. Por, unë po flisja me Jose Mourinhon çdo ditë dhe ai e bëri të qartë, shumë direkt për mua, se ai donte që unë të bashkohesha me Chelsea dhe kishte vetëm Chelsea që mund të paguante tarifa transferimi në atë kohë”.

“Nuk ishte e lehtë por mbaj mend herën e parë që fola me Jose. Unë shkova në shtëpinë e Malouda për grill dhe pastaj gjatë grillit, Drogba e thirri atë dhe ata filluan të flasin sepse janë shumë shok të afërt”.

“Më pas Drogba e pyeti: ‘Kur e shihni Michaelin, sa herë që e shihni, a mund t’i thuani që Jose e dëshiron numrin e tij, Jose dëshiron të bisedojë me të?’, Por më pas ai tha: “Michael është këtu, ne jemi duke bërë grill!”.

“Kështu që ai ma dha telefonin mua dhe unë fillova të flas me Drogba dhe kështu filloi gjithçka. Unë ia dhashë numrit tim atij dhe ai ia dha Mourinhos dhe kjo ishte kur gjithçka filloi. Ishte një sagë e vështirë transferimi”, përfundoi mesfushori. 

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mustafa sfidon Osmanin: Provoje pa LDK sa vota do të marrësh

Mustafa sfidon Osmanin: Provoje pa LDK sa vota do të marrësh

​Mustafa: Jemi të gatshëm për zgjedhje pavarësisht rezultatit të sondazheve

​Mustafa: Jemi të gatshëm për zgjedhje pavarësisht rezultatit të sondazheve

Nesër protestohet kundër përgjysmimit të dënimit ndaj kriminelit serb Darko Tasiq

Nesër protestohet kundër përgjysmimit të dënimit ndaj kriminelit serb Darko Tasiq

Haki Abazi ‘zi e terr’ kundër PDK e LDK: Po bëhen gati për mega-hajninë e dimrit

Haki Abazi ‘zi e terr’ kundër PDK e LDK: Po bëhen gati për mega-hajninë e dimrit

Del Piero, De Rosi, Pazzini, Abate, Matri e disa të tjerë licensohen për trajnerë

Del Piero, De Rosi, Pazzini, Abate, Matri e disa të tjerë licensohen për trajnerë

​Shqiptari gëlltit kokainën kur sheh policinë, por nuk i shpëton dot arrestimit

​Shqiptari gëlltit kokainën kur sheh policinë, por nuk i shpëton dot arrestimit

Kryeziu: Rritja e Vetëvendosjes është produkt i besimit qytetar

Kryeziu: Rritja e Vetëvendosjes është produkt i besimit qytetar

Murati del me sqarim: Etem Arifi s’ka marrë pjesë në votimin e Qeverisë Kurti

Murati del me sqarim: Etem Arifi s’ka marrë pjesë në votimin e Qeverisë Kurti

​6 punëtorë me koronavirus, mbyllet çerdhja në Fushë Kosovë

​6 punëtorë me koronavirus, mbyllet çerdhja në Fushë Kosovë

Lajçak: Dialogu është në binarë, por nuk është autostradë e shpejtë

Lajçak: Dialogu është në binarë, por nuk është autostradë e shpejtë

Tahiri: Qeveria e Kosovës është e përkushtuar për ta luftuar antigjipsizmin

Tahiri: Qeveria e Kosovës është e përkushtuar për ta luftuar antigjipsizmin

​Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave

​Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave

​Reçica dhe Banka Botërore diskutojnë për mbështetjen e familjeve të varfëra në Kosovë dhe reformat e MPMS-së

​Reçica dhe Banka Botërore diskutojnë për mbështetjen e familjeve të varfëra në Kosovë dhe reformat e MPMS-së

14 viktima dhe 555 raste të reja me COVID-19

14 viktima dhe 555 raste të reja me COVID-19

Haradinaj i gëzohet vendimit të PDK’së për Ligjin e Rimëkëmbjes, fton të votohet në Kuvend

Haradinaj i gëzohet vendimit të PDK’së për Ligjin e Rimëkëmbjes, fton të votohet në Kuvend

Përfundon seanca, Kryetarja e Gjykatës tregon kur merret vendimi

Përfundon seanca, Kryetarja e Gjykatës tregon kur merret vendimi