Deputeti gjerman: LDK-ja nuk e ka të nevojshme të hyjë në koalicione, Kosova të jetë pa ndryshime territoriale

03.09.2019 17:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Deputeti gjerman: LDK-ja nuk e ka të nevojshme të hyjë në koalicione, Kosova të jetë pa ndryshime territoriale

Në zyrat Qendrore të Lidhjes Demokratike të Kosovës u mbajt takimi i kreut të kësaj partie, Isa Mustafës, me deputetin e CDU-së, Peter Beyer. Pas takimit, deputeti i CDU’së, foli rreth procesit të zgjedhjeve në Kosovë. Ai u shpreh se e mbështesin LDK’në në këtë proces dhe është i lumtur që LDK i hyri garës e vetme në zgjedhje.

“Jam shumë i lumtur që jam këtu. Sigurisht që ne mbështesim LDK’në si një prej partive më të forta në Kosovë. Jemi të vetëdijshëm që përpara kemi një moment mjaft sfidues, arsimi, lufta kundër krimit dhe korrupsionit. Këto janë temat më të cilat duhet marrë në të ardhmen”, është shprehur Peter Beyer.

Ai tutje ka deklaruar se i ka dy porosi për zyrtarët e LDK’së. Duke përmendur edhe kandidimin e Vjosa Osmanit për kryeministre të vendit.

“Kam edhe dy porosi: është gjë e mirë të kemi një parti si LDK, që shpalosi një kandidate me shumë përvojë. Jemi shumë të lumtur që LDK nuk ka hyrë në koalicione, sepse nuk e ka të nevojshme. Jemi të pajtimit që Kosova të jetë ashtu sic është, pa ndryshime territoriale”, thotë Beyer.

E ndërkohë kreu i LDK’së, Isa Mustafa, ka deklaruar se e informoi deputetin e CDU’së, Peter Beyer rreth situatës politike në Kosovë si dhe zgjedhjeve që do të mbahen në tetor.

“Takim i rëndësishëm me deputetin e CDU, Peter Beyer. Është që disa herë tek ne. LDK dhe CDU janë anëtare të EPP. Të gjitha reformat e partisë i kemi bërë duke marë për bazë CDU’në. E njoftova z.Beyer me ecuritë në LDK, zgjedhjet orientimet tona themelore , së bashku me znj. Osmani .Kërkova përkrahjen e CDU, jo vetëm për LDK por edhe për Kosovën, që të kemi zgjedhje të lira dhe demokratike”, sqaroi Mustafa.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë