DASH identifikon disa shkelje të të drejtave të njeriut në Kosovë

13.03.2019 22:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
DASH identifikon disa shkelje të të drejtave të njeriut në Kosovë

Departamenti amerikan i Shtetit publikoi të mërkurën raportin për të drejtat e njeriut në botë në vitin 2018, ku në pjesën për Kosovën nxjerr si probleme: “kthimin e detyrueshëm të refugjatëve ose azilkërkuesve, korrupsionin endemik në qeveri, dhunën dhe kërcënimet e dhunshme kundër gazetarëve dhe sulmet kundër anëtarëve të pakicave etnike ose komuniteteve të tjera të margjinalizuara”.

Raporti thekson rastin e dëbimit të gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Turqi, ku ata, siç thuhet, janë kërkuar “nën akuza të paqarta”.

“OJQ-të dhe Institucioni i Avokatit të Popullit kanë thënë se qeveria ua ka mohuar të drejtën të të ndaluarve për të kërkuar azil ose për të apeluar vendimin për dëbim para gjykatës. OJQ-të dhe politikanët e opozitës kanë thënë se dëbimi i përshpejtuar ka qenë i motivuar politikisht”, thekson raporti.

I njëjti kujton se “kryeministri (i Kosovës) ka shkarkuar ministrin e Brendshëm dhe drejtorin e Agjencisë së Inteligjencës të Kosovës si rezultat i incidentit”.

Te pjesa për lirinë e shprehjes, raporti thekson se Kushtetuta dhe ligjet e Kosovës e garantojnë lirinë e shprehjes dhe se qeveria në përgjithësi e ka respektuar këtë të drejtë.

Por, thuhet tutje, raporte të besueshme kanë përsëritur se disa zyrtarë publikë, politikanë, biznesnmenë dhe grupe radikale fetare kanë bërë përpjekje t’i frikësojnë përfaqësuesit e mediave.

“Mediat gjithashtu hasën vështirësi në marrjen e informacionit nga qeveria dhe institucionet publike, ashtu siç parashihet me ligj”, thuhet në raport.

Departamenti amerikan i Shtetit po ashtu thekson se ligji në Kosovë parashikon dënime penale për zyrtarët që kryejnë vepra korruptive, porse qeveria “nuk e ka zbatuar ligjin në mënyrë efektive”.

“Zyrtarët, nganjëherë, janë angazhuar në praktika korruptive pa u ndëshkuar. Mungesa e mbikëqyrjes efektive gjyqësore dhe dobësia e përgjithshme në sundimin e ligjit kanë kontribuar në këtë problem”, thuhet në raport.

Po sipas tij, incidentet e sigurisë kanë vazhduar kundër serbëve të Kosovës dhe këtu përmendet rasti i vrasjes së politikanit serb, Oliver Ivanoviq.

Radio Evropa e Lirë

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


DASH identifikon disa shkelje të të drejtave të njeriut në Kosovë

DASH identifikon disa shkelje të të drejtave të njeriut në Kosovë

Pamje ekskluzive të fabrikës së demontimit në Gërdec, pak para shpërthimit (Video)

Pamje ekskluzive të fabrikës së demontimit në Gërdec, pak para shpërthimit (Video)

Edhe një ish-ushtar i UÇK’së ftohet nga Specialja

Edhe një ish-ushtar i UÇK’së ftohet nga Specialja

Kosova përfshihet në përpjekjet e SHBA-së për të luftuar drogat

Kosova përfshihet në përpjekjet e SHBA-së për të luftuar drogat

“Tirana nuk e ndihmoi Gruevskin”. Zaev flet ekskluzivisht për Top Channel

“Tirana nuk e ndihmoi Gruevskin”. Zaev flet ekskluzivisht për Top Channel

Gjermania 85 miliardë euro më pak në buxhet deri në vitin 2023

Gjermania 85 miliardë euro më pak në buxhet deri në vitin 2023

“Çmimi” i lartë i taksës

“Çmimi” i lartë i taksës

Daçiq: Deklarata e Mogherinit nuk nënkupton ndryshimin e formatit të dialogut

Daçiq: Deklarata e Mogherinit nuk nënkupton ndryshimin e formatit të dialogut

Tirana në mesin e pesë finalistëve për Kryeqytetin Europian të Rinisë 2022

Tirana në mesin e pesë finalistëve për Kryeqytetin Europian të Rinisë 2022

Komuna e Ferizajt premton zgjidhjen e problemeve për operatorët kabllorë

Komuna e Ferizajt premton zgjidhjen e problemeve për operatorët kabllorë

Rasti “Medicus”: Si dështoi që krahu i djathtë i “vampirit” të mos ekstradohet në Kosovë

Rasti “Medicus”: Si dështoi që krahu i djathtë i “vampirit” të mos ekstradohet në Kosovë

Rreth 300 persona kërkohen nga Policia e Kosovës

Rreth 300 persona kërkohen nga Policia e Kosovës

Haziri iu konfirmon bizneseve angazhimin maksimal për zero taksa

Haziri iu konfirmon bizneseve angazhimin maksimal për zero taksa

Daçiq nuk ka të ndalur, përsëri falënderon Spanjën për mosnjohjen e Kosovës

Daçiq nuk ka të ndalur, përsëri falënderon Spanjën për mosnjohjen e Kosovës

Ndalohen fluturimet e avionëve “Boing 737-8 e 737-9 MAX” në Shqipëri

Ndalohen fluturimet e avionëve “Boing 737-8 e 737-9 MAX” në Shqipëri

Ambasadori francez konfirmon mbështetjen në luftën ndaj korrupsionit

Ambasadori francez konfirmon mbështetjen në luftën ndaj korrupsionit