Daçiq ia ka frikën Pacollit, udhëton fshehtas dhe e jep “lajmin” për liberalizimin e vizave!

11.07.2018 17:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Daçiq ia ka frikën Pacollit, udhëton fshehtas dhe e jep “lajmin” për liberalizimin e vizave!

Ivica Daçiq, ministri i jashtëm në Serbi po vazhdon lobimin që shtetet ta tërheqin njohjen për Kosovën. Së fundi ai ka thënë se do të udhëtojë te disa shtete, por të cilat i ka mbajtur të fshehura nga Behgjet Pacolli, shef i diplomacisë kosovare.
“Sot po shkojë në rrugë, dhe nuk do të tregojë se ku. Ta lëjmë ta gjejë Pacolli”, tha Daçiq, duke treguar kështu edhe njëherë se ia ka frikën shefit të diplomacisë kosovare rreth lobimit për Kosovën.

Vizitat e Daçiqit kanë nisur kohë më parë, duke tentuar ta tërheqin njohjen për Kosovën.

Madje sot analistë serbë akuzuan Serbinë se për këtë temë po investon edhe shumë para.

Daçiq veq kësaj foli edhe për mundësinë e liberalizimit të vizave për Kosovën. Ai deklaroi se vizat për Kosovën do të hiqen, por sipas tij ky do të jetë suksesi i vetëm i Kosovës në rrugën evropiane, shkruan lajmi.net.

“Kjo mund të jetë e vetmaj perspektivë evropiane e Kosovës. Liberalizimin e vizave mund ta marrin pasi iu është premtuar”, tha Daçiq.

Ai u shpreh optimist se këtë rrugë të Kosovës do ta pengojnë pesë shtetet që nuk e kanë njohur pavarësinë.

“Ata nuk janë shtete. Vendet që nuk ua kanë njohur pavarësinë nuk do të lejojnë arritje më të lartë të integrimit”, deklaroi Ivica Daçiq.

Ministri serb akuzoi Kosovën se me arrestimin e pesë serbëve po e pengon dialogun.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Të shtrirë në tokën e mbuluar në gjak, dalin pamjet e aksidentit tragjik në Kamëz (Foto)

Të shtrirë në tokën e mbuluar në gjak, dalin pamjet e aksidentit tragjik në Kamëz (Foto)

Thaçi po e ndjek Vuçiqin me referendum

Thaçi po e ndjek Vuçiqin me referendum

Detaje nga krimi i paralajmëruar në Brekoc të Gjakovës i pandaluar nga Policia (Video)

Detaje nga krimi i paralajmëruar në Brekoc të Gjakovës i pandaluar nga Policia (Video)

Thaçi nuk përgjigjet për kompromisin me Serbinë, por sulmon Grupin KOHA

Thaçi nuk përgjigjet për kompromisin me Serbinë, por sulmon Grupin KOHA

Pjetër Nrecaj flet para policisë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës

Pjetër Nrecaj flet para policisë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës

Haradinaj: Përgjegjësit e vrasjes në Gjakovë duhet të marrin përgjigjen e duhur nga drejtësia

Haradinaj: Përgjegjësit e vrasjes në Gjakovë duhet të marrin përgjigjen e duhur nga drejtësia

Vrasja në Gjakovë: 5 euro ishin arsyeja e konflikti në çiftin Ndrecaj

Vrasja në Gjakovë: 5 euro ishin arsyeja e konflikti në çiftin Ndrecaj

Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të ndjerave, do të dalin para përgjegjësisë

Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të ndjerave, do të dalin para përgjegjësisë

Gjuriq me Listën Serbe ndërsa Vuçiq në linjë telefonike

Gjuriq me Listën Serbe ndërsa Vuçiq në linjë telefonike

AGK dënon gjuhën e përdorur nga presidenti Hashim Thaçi ndaj gazetarit Fitim Gashi

AGK dënon gjuhën e përdorur nga presidenti Hashim Thaçi ndaj gazetarit Fitim Gashi

Kryeprokurori i Gjakovës: Nuk i morëm shumë seriozisht kërcënimet e Pjetrit ndaj Valerianës

Kryeprokurori i Gjakovës: Nuk i morëm shumë seriozisht kërcënimet e Pjetrit ndaj Valerianës

Hoti i sigurt se Thaçi s’do ta udhëheqë dialogun me Serbinë

Hoti i sigurt se Thaçi s’do ta udhëheqë dialogun me Serbinë

Arrestohet një grup i organizuar kriminal

Arrestohet një grup i organizuar kriminal

Haziri: Gjilani ka hyrë në investimet më të mëdha infrastrukturore prej pasluftës

Haziri: Gjilani ka hyrë në investimet më të mëdha infrastrukturore prej pasluftës

Lekaj: Po e ndryshojmë infrastrukturën në vend dhe kurrë më s’do të ketë stërzgjatje të projekteve

Lekaj: Po e ndryshojmë infrastrukturën në vend dhe kurrë më s’do të ketë stërzgjatje të projekteve

Dhuna në familje mposht drejtësinë

Dhuna në familje mposht drejtësinë