CEO i bursës kriptografike famëkeqe Mt.Gox i shpëton burgimit

16.03.2019 04:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
CEO i bursës kriptografike famëkeqe Mt.Gox i shpëton burgimit

Ish ekzekutivi i Mt.Gox Mark Karpeles është shpallur fajtor për falsifikimin e rekordeve financiare por u lirua nga të gjitha akuzat e tjera përfshirë akuzat e përvetësimit.

Sipas Bloomberg, gjykata i ka dhënë 2 vite e gjysmë ndalim që do të thotë se ai nuk do të shkojë në burg nëse nuk bën një shkelje tjetër për katër vitet e ardhshme.

Bursa Mt.Gox me seli në Tokio ishte më e madhja në botë e kriptomonedhave deri kur humbi 500 milionë dollarë bitcoin në 2014-ën nga një sulm kibernetik.

Kur Karpeles tha se kishte rikuperuar 850,000 bitcoin, autoritetet vunë në pikëpyetje saktësinë e qëndrimeve të tij.

Atij më pas ju ngarkuan disa akuza përfshirë edhe përvetësimin nga 2017 dhe prokurorët kërkonin 10 vite dënim me burg.

Tashmë Gjykata e Distriktit të Tokios ka vendosur se Karpeles ka vepruar pa qëllime të këqija dhe se kishte përdorur burimet e tij financiare për të mbuluar faktin se Mt.Gox kishte humbur një sasi të mëdha parash nga hakerët.

Ndërsa gjykata nuk gjeti prova që mbështetin akuzat e përvetësimit tha se nuk ka justifikim për dëmin që i është bërë besimit të konsumatorëve. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


CEO i bursës kriptografike famëkeqe Mt.Gox i shpëton burgimit

CEO i bursës kriptografike famëkeqe Mt.Gox i shpëton burgimit

Skype dyfishon numrin e bashkëbiseduesve për thirrje në grup

Skype dyfishon numrin e bashkëbiseduesve për thirrje në grup

Netgear ka përgatitur një router wireless për adhuruesit e lojërave

Netgear ka përgatitur një router wireless për adhuruesit e lojërave

Google mund të gjobitet për herë të tretë nga Komisioni Evropian

Google mund të gjobitet për herë të tretë nga Komisioni Evropian

Problemi 19 vjeçar i sigurisë në WinRAR po përdoret në disa sulme nga hakerët

Problemi 19 vjeçar i sigurisë në WinRAR po përdoret në disa sulme nga hakerët

Tastiera Google Gboard tashmë përkthen tekstet në 103 gjuhë të botës

Tastiera Google Gboard tashmë përkthen tekstet në 103 gjuhë të botës

Qëndron shumë pranë ariut gjigant, për ta ushqyer me luleshtrydhe të ngrira (Video)

Qëndron shumë pranë ariut gjigant, për ta ushqyer me luleshtrydhe të ngrira (Video)

Presheva, Prizreni dhe Tirana ishin ndalesat e radhës së ICT Awards 7

Presheva, Prizreni dhe Tirana ishin ndalesat e radhës së ICT Awards 7

Tesla prezantoi makinën më të re elektrike për masat, Model Y

Tesla prezantoi makinën më të re elektrike për masat, Model Y

Në ujë të acartë për 10 mijë euro – do ta bënit edhe ju?! (Video)

Në ujë të acartë për 10 mijë euro – do ta bënit edhe ju?! (Video)

Microsoft lançon Xbox Live për lojërat Android dhe iOS

Microsoft lançon Xbox Live për lojërat Android dhe iOS

Facebook me një hapësirë të dedikuar adhuruesve të lojërave

Facebook me një hapësirë të dedikuar adhuruesve të lojërave

Apple i përgjigjet ankesave të Spotify me ashpërsi

Apple i përgjigjet ankesave të Spotify me ashpërsi

Universiteti i Prishtinës memorandum bashkëpunimi me Agjencinë e Regjistrimit Civil për shkëmbimin e të dhënave

Universiteti i Prishtinës memorandum bashkëpunimi me Agjencinë e Regjistrimit Civil për shkëmbimin e të dhënave

Google ka bllokuar 2.3 miliardë reklama të këqija në 2018-ën

Google ka bllokuar 2.3 miliardë reklama të këqija në 2018-ën

Startupi i parë Afrikan që hyn në bursën e Nju Jorkut

Startupi i parë Afrikan që hyn në bursën e Nju Jorkut