Kulturë
Serialet që nuk duhet të lini pa parë (Kujdes! Nuk ka seriale turke)
Arben Zharku pjesë e jurisë në festivalin e Rotterdamit
Kështjellat e bëra me akull (Foto)
Rrënimi i 9 monumenteve për një vit, alarm për trashëgiminë kulturore
“Martesa” dha premierën botërore në PÖFF | Tallinn Black Nights Film Festival
Faktorët që ndikuan në shtrirjen e Ministrisë së Kulturës në Prizren
DokuFest hapë thirrjen për edicionin e 17-të
Shqipja në Beograd: Katedra për Gjuhën Shqipe në kontekstin e konfliktit etno-politik
Islami i kamufluar kundër çështjes shqiptare
46 asete të reja i shtohen Listës së Trashëgimisë për Mbrojtje të Përkohshme
Kazuo Ishiguro fitues i çmimit Nobel për Letërsi
Nobeli për letërsi sot në ora 13:00, Kadare: Jam mësuar të mos e marr
Ka ndërruar jetë albanologu i shquar Robert Elsie
Akademia serbe ekspozon një pjesë të trashëgimisë kulturore të Kosovës
Mendimtari i lirë dhe Shqipëria e burgosur
Dokumentari i Serbisë, kundër Kosovës në UNESCO, premierë në Paris
‘T’padashtun’ është propozimi i Kosovës për Oscars
Ministrja Dumoshi: Të rinjtë, pjesa më potenciale e Kosovës
Gjashtë konceptet e Kanunit
Të shpëtohet shqipja
Regjisori shqiptar vlerësohet me çmimin që konsiderohet “Oscar” norvegjez
Kosova nis me peticione të brendshme thirrjen për anëtarësim në UNESCO
Panairi i artizanaleve thërret diasporën për ruajtjen e traditës
Filmi “Elvis Walks Home”, në Montreal World Film Festival
Kinematografia e trashëgimia kulturore edhe sivjet mbesin me legjislacion të vjetër
Zbulimi i rrallë në Gjirokastër, del në dritë pas 300 vitesh
Paçarizi: Rreth 30 përqind e kandidatëve e kuptojnë gramatikën e Gjuhës Shqipe
Bajrami: Seminari për gjuhën do të kontribuojë në ndërkombëtarizimin e studimeve albanologjike
Dokumentari për komunitetin që lufton realitetin ekonomik, triumfoi në “DokuFest”
Fragmente eksponatesh parahistorike nxirren me ekskavator në Runik
O’Connell: Fuqia e qytetarëve mund ta transformojë shoqërinë
Kalaja e Prizrenit përmes syzesh virtuale
Kosova me pak opsione në kërkim të kandidatit për “Oscar”
Zëri origjinal i Aleksandër Moisiut, i regjistruar në vitin 1912
Hapet ekspozita “Përtej Fantazisë”, e dizajneres Arbresha Hoxha (Foto)
Dizajnerja kosovare, Arbresha Hoxha ekspozitë personale në Gjermani
Serbët ndërpresin transmetimin e filmit “Kosovo…Nazdravlje! Gëzuar!” në Novi Sad (Video)
Shtatë gjëra që duhet t’i veprosh në muajin e Ramazanit
Vlera e faljes së teravive në Ramazan
Ramazani – shtatë dobitë e agjërimit
Fëmijët dy ditë pa bukë në gojë, familja skamnore kërkon lëmoshë (Video)
Ramazani…! E cfare dime per Ramazanin?
Tërnava: Ekstremizmin e sollën organizatat e huaja
Promovohet romani “Gjenerali dhe ushtari pa pushkë”
Beogradi ka vendosur ta rrënojë xhaminë në prag të muajit të Ramazanit, ky është apeli i hoxhës (Video)
Rejda Isufi, fituese e Festivalit të muzikës për fëmijë “Fëmijët e Gëzuar” (Foto)
Filozofi i njohur francez që ka mbështetur bombardimet e NATO’s sulmohet në Beograd (Video)
“Evropë qite n’veti” rikthehet në teatrin e Gjilanit
“Muzën e Agimit” e fitoi poeti XhevatLatifi

ARRIVALS

OTF3564Basel - MulhouseARRIVED 23:50
JP157MunichARRIVED 00:15
TK1017Istanbul - AtaturkESTIMATED
EZS1483GeneveESTIMATED
WK402ZurichESTIMATED
WK1406ZurichESTIMATED
W67792London - LutonESTIMATED
OS777ViennaESTIMATED
JP838LjubljanaESTIMATED
WK404ZurichESTIMATED
N99342Karpathos Island AirportESTIMATED
JP115FrankfurtESTIMATED
ST6052DusseldorfESTIMATED
TK1019Istanbul - AtaturkESTIMATED
EZS1187Basel - MulhouseESTIMATED
EZY4579BerlinESTIMATED
OS769ViennaESTIMATED

DEPARTURES

N99341StockolmSCHEDULED 06:00
JP114FrankfurtSCHEDULED 06:15
EZS1484GeneveESTIMATED
TK1018Istanbul - AtaturkESTIMATED
WK403ZurichESTIMATED
WK1407ZurichESTIMATED
W67791London - LutonESTIMATED
OS778ViennaESTIMATED
WK405ZurichESTIMATED
JP839LjubljanaESTIMATED
ST6053DusseldorfESTIMATED
EZS1188Basel - MulhouseESTIMATED
TK1020Istanbul - AtaturkESTIMATED
EZY4580BerlinESTIMATED
JP114FrankfurtESTIMATED
OS770ViennaESTIMATED