Bytyqi: Riorganizim, e jo mbyllje të universiteteve publike

31.01.2018 18:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bytyqi: Riorganizim, e jo mbyllje të universiteteve publike

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, i cili mori pjesë në shënimin e 50-vjetorit të themelimit të Shkollës së Lartë Pedagogjike “Bajram Curri” si dhe 5-vjetorin e themelimit të Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani”, tha se Ministria e Arsimit i është duke bërë një vlerësim për riorganizim të universiteteve publike.

“Ta qartësojmë sepse po ka shumë dilema. Asnjëherë nuk kemi thënë se do të mbyllen. Ideja ka qenë që do të vlerësohen për të parë një riorganizim të këtyre universiteteve publike. Komisioni profesional ka këtë qëllim, me vlerësu qëndrueshmërinë dhe cilësinë e universiteteve dhe pastaj në fund me dalë me rekomandime, të cilat nuk janë vendime sepse Ministria nuk mund të marrë vendime. Është çështje e Qeverisë dhe Parlamentit por rekomandimet profesionale do të dalin nga Ministria që të ketë një riorganizim me qëllimin e vetëm të ngritjes së cilësisë dhe standardit”, theksoi ministri Bytyqi në prononcimin për Kallxo.com.

“Pra ne kemi thënë që nuk është e pranueshme që universitetet publike të kenë një nivel të cilësisë nën cilësinë e Universitetit të Prishtinës. Pra, minimum duhet të jetë cilësia e Universitetit të Prishtinës”, theksoi ai.

Më tej, i pari i MAShT-it, tha se Ministria që ai udhëheq është duke bërë përpjekje maksimale për testin PISA.

“Ekipi dhe komisioni për PISA është duke bërë një punë të jashtëzakonshme. Ne jemi duke punuar në terren në çdo regjion duke diskutuar dhe analizuar. Bashkë me strukturat lokale jemi në përgatitje të një testi provues në mënyrë që t’i familjarizojmë nxënësit me mbajtjen e këtij testi dhe për t’i parë dobësitë të cilat mund t’i eliminojmë deri në ditën e testit”, tha ai.

Në një akademi të mbajtur me këtë rast, në emër të Komunës së Gjakovës ka folur nënkryetari i Komunës, Ramadan Hoti, i cili mes tjerash tha se Gjakova është djep i dijes dhe shkencës dhe kjo po dëshmohet edhe në këtë përvjetor të Shkollës së Lartë Pedagogjike dhe të Universitetit të Gjakovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Austria ia rikujton Serbisë se Kosova është kusht për anëtarësim në Bashkimin Evropian

Austria ia rikujton Serbisë se Kosova është kusht për anëtarësim në Bashkimin Evropian

Vjosa Osmani përplaset me Dukagjin Goranin e Time Kadrijajn

Vjosa Osmani përplaset me Dukagjin Goranin e Time Kadrijajn

Kryeministri Haradinaj: Gjergj Kastrioti Skënderbeu, figurë e fuqishme që na lidh me Perëndimin

Kryeministri Haradinaj: Gjergj Kastrioti Skënderbeu, figurë e fuqishme që na lidh me Perëndimin

Vuçiq: Nëse largohet UNMIK-u dhe formohet ushtria e Kosovës, Serbia do të mbetet pa zgjidhje

Vuçiq: Nëse largohet UNMIK-u dhe formohet ushtria e Kosovës, Serbia do të mbetet pa zgjidhje

Edita Tahiri: Ua përplasa në fytyrë Vuçiqit e Daçiqit gjenocidin që kryen serbët në Kosovë

Edita Tahiri: Ua përplasa në fytyrë Vuçiqit e Daçiqit gjenocidin që kryen serbët në Kosovë

Ministri Matoshi nënshkruan Udhëzim Administrativ të Gjobave për hedhje të mbeturinave

Ministri Matoshi nënshkruan Udhëzim Administrativ të Gjobave për hedhje të mbeturinave

Haradinaj: Ansambli “SHOTA” është identitet kulturor i vendit

Haradinaj: Ansambli “SHOTA” është identitet kulturor i vendit

MUP-i serb: Pranimi i Kosovës në Interpol është shkelje e të drejtës ndërkombëtare

MUP-i serb: Pranimi i Kosovës në Interpol është shkelje e të drejtës ndërkombëtare

Brenda këtij viti 19 persona humbën jetën në vendin e punës

Brenda këtij viti 19 persona humbën jetën në vendin e punës

Vuçiqi i druhet Kosovës në Interpol: Do të kemi 5 mijë serbë në lista të kërkimit

Vuçiqi i druhet Kosovës në Interpol: Do të kemi 5 mijë serbë në lista të kërkimit

Lumezi takon Ambasadorin e Zvicrës ne Kosovë, flasin për bashkëpunimin juridik ndërkombëtar

Lumezi takon Ambasadorin e Zvicrës ne Kosovë, flasin për bashkëpunimin juridik ndërkombëtar

Kryeministri flet për humbjen e 20 mijë dollarëve për një event në Amerikë

Kryeministri flet për humbjen e 20 mijë dollarëve për një event në Amerikë

Bie numri i kosovarëve pjesëmarrës në luftrat në Siri e Irak

Bie numri i kosovarëve pjesëmarrës në luftrat në Siri e Irak

Ministria e Inovacionit financon Qendrën e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë në UP

Ministria e Inovacionit financon Qendrën e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë në UP

NATO: Për mandatin e forcave të sigurisë duhet të konsultohen të gjitha komunitetet në Kosovë

NATO: Për mandatin e forcave të sigurisë duhet të konsultohen të gjitha komunitetet në Kosovë

Pa sundim të ligjit nuk mund të hyhet në BE

Pa sundim të ligjit nuk mund të hyhet në BE