Bushati dhe Sejamini, Beqajt në Open: Keni marrë borxh më shumë se të gjitha qeveritë sëbashku

05.05.2020 00:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bushati dhe Sejamini, Beqajt në Open: Keni marrë borxh më shumë se të gjitha qeveritë sëbashku

Në pjesën e tretë të emisionit Open është i ftuar ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj. Beqaj pati përplasje për konçensionet me analistët Neritan Sejamini dhe Andi Bushati.

Sipas Sejaminit dhe Bushatit të gjitha konçensionet e qeverisë kanë dështuar. Deklaratat e tyre u kundërshtuan fuqishëm nga ish-ministri Beqaj.

Pjesë nga debati:

Sejamini: Qeveria e Ramës ka marrë 3 miliard euro borxh. Shtoi edhe 1 miliard euro që janë konçensione shkojnë në total 4 miliard euro. Keni marrë borxh rreth 40% të GDP(Prodhimit të Brendshëm Bruto). Qeveria Rama ka marrë borxh më shumë se të gjitha qeveritë sëbashku. Ku shkuan paratë?

Beqaj: Nuk është e vërtetë. Nuk kemi marrë borxh 40% të GDP. Paratë kanë shkuar në rilindjen urbane.

Sejamini: Çfarë është kjo?

Beqaj: Është ristrukturimi i qyteve. Janë konçensionet e në shëndetësi që kanë qenë të suksesshme.

Sejamini: Pra ju keni çuar të gjitha paratë për sheshe dhe parqe. Nuk ka investime në infrastrukturë.

Bushati: Të gjitha konçensionet në shëndetësi ju dështuan. Konçensioni i Check Up-it është një dështim. Ju keni ndarë paratë me privatin për një shërbim të mirë, dhe në tani kriza u përballua nga spitali publik. Kriza tregoi që konçensionet në shëndetësi ishin dështim.

Beqaj: Kjo është e pavërtetë. Konçensioni i Check U-it nuk punon tani sepse njerëzit janë brenda për shkak të pandemisë. Konçensioni i sterilizimit funksionon vetëm me 1/3 e tij, sepse aq operacione bëhen.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

Smaka në prag të vendimit të Kushtetueses: Zgjidhja është zgjedhjet (VIDEO)

Smaka në prag të vendimit të Kushtetueses: Zgjidhja është zgjedhjet (VIDEO)

Arben Gashi: Vetëvendosje po bën prova për të protestuar kundër vetës

Arben Gashi: Vetëvendosje po bën prova për të protestuar kundër vetës

Qorrolli: Protesta e sotme s’do duhej të adresohet ndaj Gjykatës Kushtetuese

Qorrolli: Protesta e sotme s’do duhej të adresohet ndaj Gjykatës Kushtetuese

Vendimi i Kushtetueses: Për dikë pakënaqësi, për të tjerët festë

Vendimi i Kushtetueses: Për dikë pakënaqësi, për të tjerët festë

Bislimi prezanton Pakon e Rimëkëmbjes Ekonomike: Ligjërisht mund të procedohet në Kuvend

Bislimi prezanton Pakon e Rimëkëmbjes Ekonomike: Ligjërisht mund të procedohet në Kuvend