Burgu i Prizrenit me mungesë të mjeteve higjienike, ankohen të burgosurit

06.08.2019 13:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Burgu i Prizrenit me mungesë të mjeteve higjienike, ankohen të burgosurit

Abvokati i Popullit i Kosovës ka realizuar vizitë në Qendrën e Paraburgimit në Prizren.

Raporti në fjalë i referohet vizitës nga Mekanizmi Kombëtar për Parandalim të Torturës (MKPT) realizuar më 20 maj 2019.

Qëllimi i kësaj vizite ishte vlerësimi për respektimin e të drejtave të njeriut për të burgosurit e akomoduar në Qendrën e Paraburgimit në Prizren (QPP), të cilat u garantohen me Kushtetutën e Republikës së Kosovës, me ligjet e aplikueshme në Republikën e Kosovës dhe me standardet ndërkombëtare për mbrojtjen e të drejtave të të burgosurve; si dhe zbatimi i rekomandimeve të MKPT-së të dërguara autoriteteve kompetente përmes Raportit me rekomandime për vizitën në QPP, më 31 tetor 2017, i publikuar më 25 janar 2018.

Gjatë vizitës në QPP realizuar nga MKPT-ja, personeli i shërbimit korrektues dhe personeli i Departamentit Shëndetësor të Burgjeve i kanë ofruar ekipit monitorues bashkëpunim të plotë.

MKPT-ja ka intervistuar një numër të konsiderueshëm të burgosurish dhe nuk ka marrë asnjë ankesë për keqtrajtim fizik apo për përdorim të tepruar të forcës fizike të ushtruar nga zyrtarët korrektues.

Sa u përket kushteve të akomodimit, MKPT-ja ka vërejtur se, në disa raste, hapësirat e banimit për të burgosurit nuk janë në pajtim me dispozitat e Ligjit për Ekzekutimin e Sanksioneve Penale (LESP) dhe as me standardet e përcaktuara nga Komiteti Evropian për Parandalim të Torturës.

MKPT-ja ka pranuar ankesa nga të burgosurit për mungesë të mjeteve higjienike.

Po ashtu, MKPT-ja ka vërejtur se dushet, në pjesën ku akomodohen të paraburgosurit, nuk ishin në gjendje të mirë higjienike dhe as teknike.

Sa i përket regjimit, MKPT-ja ka vërejtur se të dënuarit angazhohen në punë për pastrim, në kuzhinë dhe për mirëmbajtje të caktuara të objektit.

Të dënuarit kanë mundësi të dalin në shëtitje gjatë gjithë kohës, dyert i kanë të hapura prej orës 7:00 të mëngjesit deri në orën 7:00 të mbrëmjes. Përpos shëtitjes, ata kanë në dispozicion një tavolinë ping-pongu, lojën e shahut dhe letra domino.

Shërbimet shëndetësore në QPP ofrohen nga Njësia Shëndetësore e Departamentit Shëndetësor në Burgje (DShB), e cila funksionon në kuadër të QPP-së, që, sipas nevojës dhe rekomandimit të mjekut, shërbimet shëndetësore ofrohen edhe në institucione tjera publike shëndetësore. MKPT-ja nuk ka marrë ankesa nga të burgosurit përkitazi me shërbimet mjekësore të cilat u ofrohen në këtë qendër.

Megjithatë, gjatë vizitës, MKPT-ja ka vërejtur një praktikë shqetësuese, e cila ka të bëjë me marrjen e mostrave të gjakut, të cilat vendosen në epruvetë e pastaj infermieri apo zyrtari korrektues i dërgohen në laboratorin e qendrës së mjekësisë familjare.

Sa i përket konfidencialitetit të shërbimeve mjekësore, MKPT-ja, bazuar në intervistat e zhvilluara me të burgosurit dhe me personelin shëndetësor, konstaton se këto shërbime jepen nën kushte të cilat e respektojnë konfidencialitetin.

Gjatë vizitës, MKPT-ja ka vërejtur se kontakti i të burgosurve me botën e jashtme mbetet në nivel të kënaqshëm dhe hapësirat ku pranohen vizitat familjare, sa u përket kushteve fizike, janë në nivel të kënaqshëm dhe nuk ka barriera të cilat do ta pengonin kontaktin e drejtpërdrejtë ndërmjet familjarëve dhe të burgosurve.

Përmes këtij raporti me rekomandime, Avokati i Popullit i rekomandon Ministrisë së Drejtësisë që të burgosurit të furnizohen me mjete higjienike; të evitohen mangësitë teknike të funksionimit të dusheve; të shtohen aktivitetet jashtë qelisë për të paraburgosurit; QPP-ja të furnizohet me dyshekë të rinj dhe cilësorë; të ndërpritet praktika e dërgimit të mostrave të gjakut në laborator jashtë QPP-së; si dhe të krijohen kushte adekuate pune për personelin mjekësor dhe për atë korrektues.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Raka: Nxënësit shumë shpejt do të kthehen në shkolla

Raka: Nxënësit shumë shpejt do të kthehen në shkolla

​Thaçi: Kosova nuk ka pasur asnjëherë kryeministër më të dobët se Albin Kurti

​Thaçi: Kosova nuk ka pasur asnjëherë kryeministër më të dobët se Albin Kurti

Thaçi: Të zotohemi të gjithë se do të pranojmë vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Të zotohemi të gjithë se do të pranojmë vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Rama: Nuk ka më zona të kuqe, shumë shpejtë do të prezantohet plani për rimëkëmbjen ekonomike

Rama: Nuk ka më zona të kuqe, shumë shpejtë do të prezantohet plani për rimëkëmbjen ekonomike

Tahiri: Emërimet që bëri Kurti ishin degradim më i madh se ato më herët

Tahiri: Emërimet që bëri Kurti ishin degradim më i madh se ato më herët

​Policia kërkon ndihmën e qytetarëve për identifikimin e këtij personi

​Policia kërkon ndihmën e qytetarëve për identifikimin e këtij personi

Shtatë të shëruar dhe një i infektuar me koronavirus në Kosovë

Shtatë të shëruar dhe një i infektuar me koronavirus në Kosovë

Inspektorati kërkon që edhe Thaçi të kthehet në detyrë, pas shkarkimit nga bordi që e emëroi Kurti

Inspektorati kërkon që edhe Thaçi të kthehet në detyrë, pas shkarkimit nga bordi që e emëroi Kurti

BE-ja në buxhetin e ardhshëm rrit fondet për Ballkanin Perëndimor

BE-ja në buxhetin e ardhshëm rrit fondet për Ballkanin Perëndimor

Palmer: SHBA-të nuk i mbajnë anën askujt në Kosovë

Palmer: SHBA-të nuk i mbajnë anën askujt në Kosovë

Protesta e LVV-së, LDK thotë se është ndikim mbi Gjykatën Kushtetuese

Protesta e LVV-së, LDK thotë se është ndikim mbi Gjykatën Kushtetuese

Zekiri: Rezilave Allahu nuk ua merr shpirtin pa u marrë fytyrën. Iku Sula

Zekiri: Rezilave Allahu nuk ua merr shpirtin pa u marrë fytyrën. Iku Sula

Osmani: Duhet t`u sigurohet qasja në drejtësi të gjithë qytetarëve

Osmani: Duhet t`u sigurohet qasja në drejtësi të gjithë qytetarëve

Bajrami: 90 për qind e nxënësve kanë arritur të ndjekin mësimin në distancë

Bajrami: 90 për qind e nxënësve kanë arritur të ndjekin mësimin në distancë

Inspektorati i jep të drejtë kryeshefit të shkarkuar të Telekomit, Istrefi: Militantët me shirita të kuq dështuan para ligjit

Inspektorati i jep të drejtë kryeshefit të shkarkuar të Telekomit, Istrefi: Militantët me shirita të kuq dështuan para ligjit

Sot pritet të kthehen edhe 150 qytetarë nga Brukseli, të gjithë do të vetizolohen

Sot pritet të kthehen edhe 150 qytetarë nga Brukseli, të gjithë do të vetizolohen