Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

21.10.2019 08:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Eksperti amerikan për Evropën Lindore dhe Ballkanin Perëndimor, Janus Bugajski, thotë se Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë, dhe për këtë qëllim edhe ka një vëmendje të shtuar ndaj kësaj çështjeje në Washington.

Sipas Bugajskit, angazhimi më aktiv amerikan nuk bëhet për të shtyrë anash BE-në, por vetë BE-ja duket se ka hequr dorë nga roli i saj në rajon duke dështuar në përshpejtimin e procesit të zgjerimit.

Megjithatë, analisti amerikan nuk pret që marrëveshja Kosovë-Serbi të arrihet shpejt, marrë parasysh se në Prishtinë ende mbetet të formohet qeveria e re, ndërsa Serbia po u afrohet zgjedhjeve.

Sa i përket situatës politike në Kosovë, Bugajski ka një vlerësim të lartë për Albin Kurtin, si fitues i zgjedhjeve dhe me gjasë kryeministër i ardhshëm i Kosovës. Sipas Bugajskit, Kurti “sjell një nivel të ri të entuziazmit në luftimin e problemeve që e kanë pllakosur vendin” dhe kjo po ashtu “ia jep atij një avantazh të qartë në skenën ndërkombëtare”.

“Në anën e politikës së jashtme, ai nuk ka shumë gjasa të joshet në ndonjë marrëveshje që do ta dëmtojë Kosovën dhe mendoj se do të tregohet një negociator i zorshëm por racional, që mund të punojë me të dërguarit e SHBA-së”, thotë Bugajski për Kurtin në një intervistë për Kohën Ditore.

Në fund, eksperti amerikan paralajmëron se edhe Moska mund të përpiqet të ketë një rol në dialogun Kosovë-Serbi, porse një gjë e tillë nuk do të ndihmonte procesin.

“Duhet kujtuar se të vetmet marrëveshje të suksesshme që janë zbatuar në rajon janë ato ku Moska nuk ka luajtur asnjë rol – si në Dayton, Ohër dhe Prespë. Dhe çdo marrëveshje e qëndrueshme mes Kosovës dhe Serbisë duhet të mbetet e lirë nga ndërhyrja prej Kremlinit”, thotë Bugajski. (Intervistën e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore).

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkaku i mjegullës nuk po mund të bëhen aterrime në Aeroportin e Prishtinës

Shkaku i mjegullës nuk po mund të bëhen aterrime në Aeroportin e Prishtinës

Kurti: Njerëzit nuk duan ta japin Mitrovicën për bashkim kombëtar

Kurti: Njerëzit nuk duan ta japin Mitrovicën për bashkim kombëtar

OSHP-ja e mbron operatorin ekonomik që hetohet për falsifikim

OSHP-ja e mbron operatorin ekonomik që hetohet për falsifikim

Rrëfimi i shqiptarit: 11 vagona treni më kaluan mbi trup, sot jetoj pa këmbë e duar

Rrëfimi i shqiptarit: 11 vagona treni më kaluan mbi trup, sot jetoj pa këmbë e duar

Haradinaj: Kurti të zbatojë reciprocitetin por ta mbajë taksën ndaj Serbisë

Haradinaj: Kurti të zbatojë reciprocitetin por ta mbajë taksën ndaj Serbisë

Shkup: Synohet përfshirje më e gjerë e grave në sistemin  e sigurisë

Shkup: Synohet përfshirje më e gjerë e grave në sistemin e sigurisë

Skandaloze: Çmimi i naftës në Kosovë ishte kurdisur nga kompanitë, fitonin deri në 135 për qind

Skandaloze: Çmimi i naftës në Kosovë ishte kurdisur nga kompanitë, fitonin deri në 135 për qind

Po fillon zbatimi i recetës elektronike

Po fillon zbatimi i recetës elektronike

Qeveria shkurton investimet, bëhet gati akti normativ, mungojnë 65 milionë euro

Qeveria shkurton investimet, bëhet gati akti normativ, mungojnë 65 milionë euro

Haradinaj: Kosova i përket botës, të cilës i prinë Amerika dhe do të jetë gjithmonë krah saj në rreshtin e paqes

Haradinaj: Kosova i përket botës, të cilës i prinë Amerika dhe do të jetë gjithmonë krah saj në rreshtin e paqes

Tjetër skandal, Kosova paraqitet si pjesë e Serbisë në librat shkollorë në Shqipëri

Tjetër skandal, Kosova paraqitet si pjesë e Serbisë në librat shkollorë në Shqipëri

Policia e Kosovës shpall në kërkim dy persona të dyshuar

Policia e Kosovës shpall në kërkim dy persona të dyshuar

Ngërçi me Kushtetuesen, Ilir Meta: Rama ka vetëm një zgjedhje, referendumin

Ngërçi me Kushtetuesen, Ilir Meta: Rama ka vetëm një zgjedhje, referendumin

Albin Kurti: Shpend Maxhuni as nuk është dashur të dekorohet e lëre të kthehet në polici

Albin Kurti: Shpend Maxhuni as nuk është dashur të dekorohet e lëre të kthehet në polici

Franca ratifikon Protokollin e Maqedonisë së Veriut për në NATO

Franca ratifikon Protokollin e Maqedonisë së Veriut për në NATO

Hapet Qendra e 13-të Informuese për Shëndetin e Gruas edhe në Obiliq

Hapet Qendra e 13-të Informuese për Shëndetin e Gruas edhe në Obiliq