BQK: Çmimet për sigurimin e veturave nuk janë ndryshuar nga viti 2001

21.11.2019 12:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BQK: Çmimet për sigurimin e veturave nuk janë ndryshuar nga viti 2001

“Çmimet aktuale kanë mbetur pa ndryshuar nga viti 2001; pavarësisht asaj se është kërkesë ligjore që për çdo vit të bëhet rishikimi i tarifave. Rishikimi nuk nënkupton rritje apo zbritje, por kjo nuk ka ndodhur asnjëherë që nga viti 2001”.

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) ka mbajtur sot një konferencë për media, ku temë diskutimi kanë qenë tarifat e vendosura nga kompanitë e sigurimeve.

Guvernatori i kësaj banke, Fehmi Mehmeti, ka thënë se çmimet aktuale për sigurimin e automjeteve kanë mbetur të pandryshuara që nga viti 2001; ndërsa rrethanat kanë ndryshuar, njofton Klan Kosova.

“Bordi ekzekutiv e ka marrë një vendim dhe me qëllim që të jemi transparent, po atë ditë të vendimit ne kemi lëshuar një komunikatë ku janë treguar arsyet e këtij vendimi. BQK është rregullator mbikëqyrës dhe njëkohësisht e ka për obligim që të bëjë edhe rregullimin e tarifave për kompanitë e sigurimeve”.

“Për këtë qëllim, BQK-ja duke vepruar konform legjislacionit në fuqi dhe duke respektuar rekomandimet e bëra nga Fondi Monetar Ndërkombëtar ka vendosur që të bëhet rishikimi i çmimeve aktuale”.

“Çmimet aktuale kanë mbetur pa ndryshuar nga viti 2001; pavarësisht asaj se është kërkesë ligjore që për çdo vit të bëhet rishikimi i tarifave. Rishikimi nuk nënkupton rritje apo zbritje, por kjo nuk ka ndodhur asnjëherë që nga viti 2001”.

“Nëse shohim ankesat që i pranojmë çdo ditë, vërehet se polismbajtësit kanë probleme. Mirëpo, kjo nuk është masa e vetme që e kemi ndërmarrë – ka ardhur koha që çdo kompani e sigurimit ta kuptojë se kur është fjala te respektimi i ligjit, BQK ka tolerancë zero”.

“Mosrespektimi i kontratës në mes polismbajtësit dhe klientëve është vepër penale. Nga viti 2001 e deri më tani kanë ndodhur shumë zhvillime dinamike që kanë pasur ndikim në ekonominë e Kosovës”.

“Faktori i parë ka qene rritja e numrit të dëmeve posaçërisht tek automjetet e kategorisë së parë. Kërkesat kanë qenë të vazhdueshme nga ana e kompanive të sigurimeve. Fillimisht ka pasur kërkesa që të rriten çmimet për 36 për-qind. Mirëpo ne kemi vlerësuar gjendjen dhe e kemi refuzuar këtë kërkesë”.

“Ne e kemi marrë si bazë referente shkallën e inflacionit nga viti 2002 deri në vitin 2019. Sa i përket çështjeve të tjera duhet përmendur një fakt që është me interes për publikun”.

“Në vitin 2001 kur është miratuar ky ligj nuk ka qenë të përfshira edhe aksidentet e bërë na Shqipëri. Ndërsa kompanitë e sigurimeve vazhdojnë t’i mbulojnë dëmet e shkaktuara atje”.

Kujtojmë se sot gjatë ditës ka dërguar komunikatë për media edhe Shoqata e Sigurimeve të Kosovës, ku wshtw theksuar se sigurimet për 18 vjet paguan 400 milionë euro dëme dhe pësuan 23,5 milionë euro humbje për gjashtë vjet.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gllogoc – Aksident trafiku me fatalitet

Gllogoc – Aksident trafiku me fatalitet

Rrahje në Prishtinë – Policia në vendngjarje gjen një karikator të armës dhe 7 fishekë

Rrahje në Prishtinë – Policia në vendngjarje gjen një karikator të armës dhe 7 fishekë

Prishtinë – Kërcënojnë një person me armë, i grabisin para kesh dhe telefonin

Prishtinë – Kërcënojnë një person me armë, i grabisin para kesh dhe telefonin

Revolucion tek Vushtrria, klubi hapë konkurs pune për 28 pozita

Revolucion tek Vushtrria, klubi hapë konkurs pune për 28 pozita

Hoti priti kryetarin e Grupit parlamentar të PS-së, z. Taulant Balla – biseduan për bashkëpunimin e gjithanshëm ndërmjet dy vendeve tona

Hoti priti kryetarin e Grupit parlamentar të PS-së, z. Taulant Balla – biseduan për bashkëpunimin e gjithanshëm ndërmjet dy vendeve tona

Kurti e Veseli nuk shkojnë te Hoti, takimi i liderëve në ora 12:00

Kurti e Veseli nuk shkojnë te Hoti, takimi i liderëve në ora 12:00

Basha pas takimit me Ahmetin: Asgjë nuk mund të njollosë luftën çlirimtare

Basha pas takimit me Ahmetin: Asgjë nuk mund të njollosë luftën çlirimtare

Hoxhaj i reagon ashpër Viola von Cramon-it: Shkuarja juaj në Hagë, ndërhyrje politike

Hoxhaj i reagon ashpër Viola von Cramon-it: Shkuarja juaj në Hagë, ndërhyrje politike

Doktori i parë që humb betejën me COVID-19

Doktori i parë që humb betejën me COVID-19

Prokurori i Shtetit reagon ndaj pretendimeve të Grupit për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) lidhur me Telekomin

Prokurori i Shtetit reagon ndaj pretendimeve të Grupit për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) lidhur me Telekomin

Ndërroi jetë veterani i UÇK-së Shpejtim Hazrolli

Ndërroi jetë veterani i UÇK-së Shpejtim Hazrolli

Sinjalet e “përziera” të PDK-së për të ardhmen e Qeverisë

Sinjalet e “përziera” të PDK-së për të ardhmen e Qeverisë

Gjashtë pacientë me COVID-19 në Spitalin e Pejës janë në gjendje të rëndë

Gjashtë pacientë me COVID-19 në Spitalin e Pejës janë në gjendje të rëndë

2.669 raste aktive me Covid-19 në Kosovë

2.669 raste aktive me Covid-19 në Kosovë

Vazhdon vizita e Lulzim Bashës në Kosovë

Vazhdon vizita e Lulzim Bashës në Kosovë

Dyshime për ndeshje të kurdisura në futbollin kosovar

Dyshime për ndeshje të kurdisura në futbollin kosovar