BE: Përmbajtjet terroriste në internet të fshihen brenda një ore

10.12.2020 21:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BE: Përmbajtjet terroriste në internet të fshihen brenda një ore

Kompanitë e tilla si “Facebook” dhe “Youtube” do të duhet t’i heqin përmbajtjet terroriste brenda një ore pasi të jenë komunikuar, përndryshe rrezikojnë gjobitje masive, sipas një marrëveshjeje të re të arritur nga negociatorët për institucionet e BE-së.

“Që nga sulmet e Parisit, ne kemi vënë sigurinë e europianëve në krye të agjendës së BE-së, për të mbrojtur kufijtë tanë dhe për të parandaluar terrorizmin. Tani ne kemi shtuar një pjesë tjetër, heqjen e përmbajtjeve terroriste nga interneti”, deklaroi në Tëitter Partia Popullore Europiane (PPE), grupi më i madh në Parlamentin Europian, ndërsa njoftoi arritjen e marrëveshjes, raporton ATSh.

“Në rast të shkeljeve sistematike, kompanitë mund të gjobiten me disa përqind të xhiros së tyre vjetore, sipas një projektmarrëveshje midis PE, vendeve të BE-së dhe KE”, sqaruan burimet europiane.

Urdhri për heqjen e përmbajtjes mund të vijë, gjithashtu, edhe nga autoritete në një vend tjetër të BE-së, sipas marrëveshjes.

Marrëveshja do të zbatohet për të gjitha kompanitë që ofrojnë shërbime të internetit në Bllok, pavarësisht nëse janë të vendosura në BE.

Planet ende duhet të votohen zyrtarisht nga vendet e BE dhe parlamenti.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BE: Përmbajtjet terroriste në internet të fshihen brenda një ore

BE: Përmbajtjet terroriste në internet të fshihen brenda një ore

Limaj pas vendimit të Kushtetueses: U kthye ligjshmëria dhe u ndalua abuzimi në emër të së drejtës për votë

Limaj pas vendimit të Kushtetueses: U kthye ligjshmëria dhe u ndalua abuzimi në emër të së drejtës për votë

Trump: Izraeli dhe Maroku dakord të normalizojnë marrëdhëniet diplomatike

Trump: Izraeli dhe Maroku dakord të normalizojnë marrëdhëniet diplomatike

Osmani dorëzoi dekoratën “Urdhri Dr. Ibrahim Rugova” për aktivisten Sevdije Ahmeti

Osmani dorëzoi dekoratën “Urdhri Dr. Ibrahim Rugova” për aktivisten Sevdije Ahmeti

AKR mbështet rrëzimin e Qeverisë Hoti

AKR mbështet rrëzimin e Qeverisë Hoti

SHBA vendosin sanksione ndaj aleatit të ngushtë të Putinit

SHBA vendosin sanksione ndaj aleatit të ngushtë të Putinit

Modelja 22-vjeçare vritet me thikë nga i dashuri xheloz pas ndarjes

Modelja 22-vjeçare vritet me thikë nga i dashuri xheloz pas ndarjes

​Lleshaj reagon pas dorëheqjes: Me brengë në shpirt për humbjen e padrejtë të jetës së një djali të ri

​Lleshaj reagon pas dorëheqjes: Me brengë në shpirt për humbjen e padrejtë të jetës së një djali të ri

George Clooney u dërgua me urgjencë në spital

George Clooney u dërgua me urgjencë në spital

Vrasja e Klodian Rashës, Rama kërkon falje: Lleshaj më ka dorëzuar dorëheqjen…

Vrasja e Klodian Rashës, Rama kërkon falje: Lleshaj më ka dorëzuar dorëheqjen…

​Përfundon seanca, s’ka vendimmarrje për rezolutën e VV për hidrocentrale dhe projektligjin për letërnjoftim

​Përfundon seanca, s’ka vendimmarrje për rezolutën e VV për hidrocentrale dhe projektligjin për letërnjoftim

​Kuvendi miraton statutet e katër universiteteve publike në Kosovë

​Kuvendi miraton statutet e katër universiteteve publike në Kosovë

​MEA i bën thirrje Bordit të Postës të anulojë ndryshimin e koeficienteve të pagave

​MEA i bën thirrje Bordit të Postës të anulojë ndryshimin e koeficienteve të pagave

Ja lojtarët më të ri që kanë shënuar 20 gola në Ligën e Kampionëve

Ja lojtarët më të ri që kanë shënuar 20 gola në Ligën e Kampionëve

Vdes një 50-vjeçar në Ferizaj, u lëndua në vendin e punës

Vdes një 50-vjeçar në Ferizaj, u lëndua në vendin e punës

Zvicra mbështet Kosovën në mënyrë aktive në ujëra rurale dhe kanalizime

Zvicra mbështet Kosovën në mënyrë aktive në ujëra rurale dhe kanalizime