BE-ja e konsideron veten si “lehtësuesin” e vetëm të dialogut Kosovë-Serbi

29.02.2020 09:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BE-ja e konsideron veten si “lehtësuesin” e vetëm të dialogut Kosovë-Serbi

Rajoni i ish-Jugosllavisë së shpejti do të bëhet i vetmi ku Bashkimi Evropian do të ketë të angazhuar hiç më pak se tre “përfaqësues të posaçëm”. Nga një të tillë ajo ka në Sarajevë dhe Prishtinë, kryeqytete të dy shteteve pa dyshim me më së shumti probleme në raportet me BE-në dhe në atë që quhet rrugëtim evropian.

Por tash BE-ja do të emërojë edhe një “përfaqësues të posaçëm”, i cili do të merret, para së gjithash, me dialogun mes “Prishtinës e Beogradit”, siç thonë në BE dhe në Beograd, apo mes Kosovës dhe Serbisë, siç thonë në Kosovë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Para se të dihet se cili do të jetë mandati i saktë, është ditur se në këtë rol do të jetë ministri i Jashtëm i Sllovakisë, Miroslav Lajçak, në vendin e të cilit të shtunën zhvillohen zgjedhjet. Pos faktit se ai, sikurse edhe përfaqësuesi i lartë, Josep Borrell, vjen nga një shtet i cili nuk e ka njohur Kosovën, disa diplomatë në BE nuk janë të kënaqur as rreth faktit se procedura për emërimin e tij po bëhet pasi Borrel e ka ndarë mendjen se atij do t’ia besojë këtë punë.

Komisionari i BE-së për fqinjësi dhe zgjerim, hungarezi Oliver Verhelyi, nuk ka pritur që ky vendim të bëhet zyrtar dhe, me apo pa dashje, ka thënë atë që e dinë të gjithë, se Lajçak do ta ketë këtë rol.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje