Bajrami: EULEX kërkon “armik të jashtëm” për të mbuluar dështimet e brendshme

14.03.2015 00:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bajrami: EULEX kërkon “armik të jashtëm” për të mbuluar dështimet e brendshme

Kryeredaktori i “Kohës Ditore”, Agron Bajrami, ka folur në “Interaktiv” të KTV-së në lidhje me ngjarjet e fundit rreth raportimeve të gazetës për skandalet në EULEX.

Ai ka thënë se EULEX-i në asnjë moment nuk i ka thënë gazetës ndonjë deklaratë që është e pakënaqur me raportimet e saj, por në takime të mbyllura me drejtues të Nismës për Kosovën, kanë provuar t’i bindin ata se kinse raportimet e gazetës nuk janë të vërteta.

“Ky është një sulm ndaj lirisë së shtypit”, ka thënë Bajrami.

Gjithçka që “Koha Ditore” ka botuar rreth rastit në fjalë qëndron, dhe gazeta mbetet prapa raportimit të vet.

Bajrami ka thënë se EULEX-i po tenton që duke gjetur “armik të jashtëm”, në këtë rast Kohën Ditore, të mbulojë dështimet e veta.

“Fakti se po kemi tash një vit diskutime për themelimin e Gjykatës Speciale, tregon në një mënyrë se EULEX-i ka dështuar”, ka thënë Bajrami.

Bajrami ka thënë se “Koha Ditore” nuk e ka fuqinë që të përjashtojë apo të sjellë misione të reja në Kosovë, por mbetet në misionin e saj të tash e 18 vjetëve, raportimin e drejtë.
“Për ne përprjekja për të arritur deri te e vërteta, të cilën qytetarët kanë të drejtë ta dinë, është misioni i vetëm”, ka thënë Bajrami.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


NISMA ende s’i ka emrat e ministrave

NISMA ende s’i ka emrat e ministrave

2500 punëtorë të KEK-ut nënshkruajnë peticion, kërkojnë kthimin e Njazi Thaçit ose protesta

2500 punëtorë të KEK-ut nënshkruajnë peticion, kërkojnë kthimin e Njazi Thaçit ose protesta

Greqia do të rihapë kufijtë për 29 vende

Greqia do të rihapë kufijtë për 29 vende

Abdullahu: Vendimi i Gjykatës Kushtetuese ja mori pushtetin VV-së

Abdullahu: Vendimi i Gjykatës Kushtetuese ja mori pushtetin VV-së

Ish – diplomati serb: Shqiptarët janë të talentuar për politikë, po luajnë lojë të dyfishtë me Amerikën

Ish – diplomati serb: Shqiptarët janë të talentuar për politikë, po luajnë lojë të dyfishtë me Amerikën

Ministra e Financave ndan 10 mijë euro për rindërtimin e shkollës së djegur në Dajac të Malit të Zi

Ministra e Financave ndan 10 mijë euro për rindërtimin e shkollës së djegur në Dajac të Malit të Zi

​Shqipëri, nga 1 qershori hapen plazhet dhe kufijtë tokësorë

​Shqipëri, nga 1 qershori hapen plazhet dhe kufijtë tokësorë

Ky është vendimi që mori UP-ja për afatin e provimeve

Ky është vendimi që mori UP-ja për afatin e provimeve

Meta: Shumë e rëndësishme që në Kosovë të mbizotërojë sjellja evropiane ndaj institucioneve

Meta: Shumë e rëndësishme që në Kosovë të mbizotërojë sjellja evropiane ndaj institucioneve

Paga mesatare në Kosovë 602 euro, nga 2012 u rrit për 39.7 për qind

Paga mesatare në Kosovë 602 euro, nga 2012 u rrit për 39.7 për qind

Policia kërkon ndihmë për arrestimin e këtij personi

Policia kërkon ndihmë për arrestimin e këtij personi

“Vendimi i deputetëve për ta bërë Hotin kryeministër mund të jetë kundër vullnetit tim si qytetar, por është legjitim dhe legal”

“Vendimi i deputetëve për ta bërë Hotin kryeministër mund të jetë kundër vullnetit tim si qytetar, por është legjitim dhe legal”

Danimarka dhe Norvegjia rifillojnë me disa udhëtime midis tyre – përjashtohet Suedia

Danimarka dhe Norvegjia rifillojnë me disa udhëtime midis tyre – përjashtohet Suedia

Nagavci: Vendimin do ta dërgojmë në Komisionin e Venecias, veprimet e tjera demokratike

Nagavci: Vendimin do ta dërgojmë në Komisionin e Venecias, veprimet e tjera demokratike

Europa thërret për respektim të vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Europa thërret për respektim të vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Arben Gashi: Vjosa Osmani do ta respektoj vendimin e Kushtetueses

Arben Gashi: Vjosa Osmani do ta respektoj vendimin e Kushtetueses