Bajrami: EULEX kërkon “armik të jashtëm” për të mbuluar dështimet e brendshme

14.03.2015 00:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Kryeredaktori i “Kohës Ditore”, Agron Bajrami, ka folur në “Interaktiv” të KTV-së në lidhje me ngjarjet e fundit rreth raportimeve të gazetës për skandalet në EULEX.

Ai ka thënë se EULEX-i në asnjë moment nuk i ka thënë gazetës ndonjë deklaratë që është e pakënaqur me raportimet e saj, por në takime të mbyllura me drejtues të Nismës për Kosovën, kanë provuar t’i bindin ata se kinse raportimet e gazetës nuk janë të vërteta.

“Ky është një sulm ndaj lirisë së shtypit”, ka thënë Bajrami.

Gjithçka që “Koha Ditore” ka botuar rreth rastit në fjalë qëndron, dhe gazeta mbetet prapa raportimit të vet.

Bajrami ka thënë se EULEX-i po tenton që duke gjetur “armik të jashtëm”, në këtë rast Kohën Ditore, të mbulojë dështimet e veta.

“Fakti se po kemi tash një vit diskutime për themelimin e Gjykatës Speciale, tregon në një mënyrë se EULEX-i ka dështuar”, ka thënë Bajrami.

Bajrami ka thënë se “Koha Ditore” nuk e ka fuqinë që të përjashtojë apo të sjellë misione të reja në Kosovë, por mbetet në misionin e saj të tash e 18 vjetëve, raportimin e drejtë.
“Për ne përprjekja për të arritur deri te e vërteta, të cilën qytetarët kanë të drejtë ta dinë, është misioni i vetëm”, ka thënë Bajrami.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Albin Kurti po sillet si babai i kombit shqiptar

Albin Kurti po sillet si babai i kombit shqiptar

Vdes zyrtari i LDK-së

Vdes zyrtari i LDK-së

Serbia kishte lobuar në Maldive për tërheqjen e njohjes së Kosovës qysh më 2009

Serbia kishte lobuar në Maldive për tërheqjen e njohjes së Kosovës qysh më 2009

Ligji për pagat në sektorin publik do të hyjë në fuqi më 1 dhjetor

Ligji për pagat në sektorin publik do të hyjë në fuqi më 1 dhjetor

Vuçiq në telashe të madhe, i plas afera me spiunin rus, filmohet gjithçka

Vuçiq në telashe të madhe, i plas afera me spiunin rus, filmohet gjithçka

Finlanda: BE-së nuk i ka vdekur truri për zgjerimin

Finlanda: BE-së nuk i ka vdekur truri për zgjerimin

Haradinaj kërkon që 28 Nëntori të jetë ditë pushimi

Haradinaj kërkon që 28 Nëntori të jetë ditë pushimi

Haradinaj: Kosova e gatshme për marrëveshje me Serbinë në kufijtë ekzistues

Haradinaj: Kosova e gatshme për marrëveshje me Serbinë në kufijtë ekzistues

Haziri dhe Abrashi pjesëmarrës në kongresin e EPP-së në Zagreb

Haziri dhe Abrashi pjesëmarrës në kongresin e EPP-së në Zagreb

Lirimi Janevës nxit akuza mes prokurorisë dhe gjykatës

Lirimi Janevës nxit akuza mes prokurorisë dhe gjykatës

Frika nga drejtësia, të paktën 10 veteranë të rrejshëm largohen vullnetarisht nga listat

Frika nga drejtësia, të paktën 10 veteranë të rrejshëm largohen vullnetarisht nga listat

Aktakuzë për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar

Aktakuzë për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar

Tahiri: Është koha të lëvizim drejt anëtarësimit në Konventat e Hagës

Tahiri: Është koha të lëvizim drejt anëtarësimit në Konventat e Hagës

Policia shqipton mbi 1 mijë e 400 gjoba për një ditë

Policia shqipton mbi 1 mijë e 400 gjoba për një ditë

Kurti thotë se sapo të bëhet kryeministër do të nisë reciprocitetin e plotë me Serbinë

Kurti thotë se sapo të bëhet kryeministër do të nisë reciprocitetin e plotë me Serbinë

Klinë: Policia arreston dy të dyshuar për vjedhje, po kërkojnë edhe një person

Klinë: Policia arreston dy të dyshuar për vjedhje, po kërkojnë edhe një person