ATK ka grumbulluar 94.6 % të të hyrave të përgjithshme vjetore

05.12.2018 15:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
ATK ka grumbulluar 94.6 % të të hyrave të përgjithshme vjetore

Administrata Tatimore e Kosovës një muaj para së të mbyllet viti kalendarik ka arritur që të tejkaloj parashikimet e përcaktuara. Sigurisht, që tek ky rezultat kanë ndikuar përkushtimi dhe qasja profesionale e menaxhmentit dhe të zyrtarëve të ATK-së.

Deri me 30 nëntor 2018 administrata tatimore ka grumbulluar 94.6 % të të hyrave të përgjithshme vjetore, apo shprehur në shifra 421.8 milion euro.

Krahasimi mes periudhave, reflekton rezultatet të cilat kanë tejkaluar objektivat tona. Nëse e krahasojmë periudhën janar-nëntor 2018 me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, kemi rritje për 39.9 milion euro apo 10.4 %, ndërsa në raport me planin janë mbledhur 10.7 milion euro apo 2.6 % më shumë të hyra se plani i paraparë.

Po ashtu, gjatë kësaj periudhe janë arkëtuar mbi 148.3 milion euro të hyra për Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës (FKPK).

ATK, vazhdimisht është duke zhvilluar aktivitete për të ngritur nivelin e përmbushjes së obligimeve tatimore, përfshirë transparencën në shërbimet ndaj tatimpagueseve, të cilët do të kenë më të lehtë informimin dhe kryerjen e obligimeve në mënyrë vullnetare./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


ATK ka grumbulluar 94.6 % të të hyrave të përgjithshme vjetore

ATK ka grumbulluar 94.6 % të të hyrave të përgjithshme vjetore

Hoxhaj i reagon Sërbisë: Përmes mediave që i kontrolloni po tentoni ta destabilizoni Ballkanin

Hoxhaj i reagon Sërbisë: Përmes mediave që i kontrolloni po tentoni ta destabilizoni Ballkanin

Borxhlinjve ndaj Komunës së Gjilanit u jepet afat deri më 31 dhjetor për shlyrjen e obligimeve

Borxhlinjve ndaj Komunës së Gjilanit u jepet afat deri më 31 dhjetor për shlyrjen e obligimeve

Rihapet gjykimi për terrorizëm në ditën e shpalljes së aktgjykimit

Rihapet gjykimi për terrorizëm në ditën e shpalljes së aktgjykimit

Peja në vitin 2019 do të bëhet me Qendër të Inovacionit dhe Ndërmarrësisë

Peja në vitin 2019 do të bëhet me Qendër të Inovacionit dhe Ndërmarrësisë

Haradinaj falënderon Irlandën për mbështetjen ndaj Kosovës

Haradinaj falënderon Irlandën për mbështetjen ndaj Kosovës

Aprovohet projektligji për mësimdhënësit e viteve të 90-ta

Aprovohet projektligji për mësimdhënësit e viteve të 90-ta

Gashi: Kosova është njëra nga shtetet më aktive në përkrahjen institucionale për punëtorin vullnetar rinor

Gashi: Kosova është njëra nga shtetet më aktive në përkrahjen institucionale për punëtorin vullnetar rinor

Babë e bir kanosin kryetarin e Kllokotit

Babë e bir kanosin kryetarin e Kllokotit

Çekia përkrah formimin e Ushtrisë së Kosovës

Çekia përkrah formimin e Ushtrisë së Kosovës

Nënshkruhet marrëveshje ndërmjet Koordinatorit Hoti dhe Komunës së Suharekës

Nënshkruhet marrëveshje ndërmjet Koordinatorit Hoti dhe Komunës së Suharekës

Ish punëtorët e ndërmarrjes ‘’Ramiz Sadiku’’ protestuan para objektit të Prokurorit të Shtetit

Ish punëtorët e ndërmarrjes ‘’Ramiz Sadiku’’ protestuan para objektit të Prokurorit të Shtetit

Opozita kushtëzon votën për buxhetin e vitit 2019

Opozita kushtëzon votën për buxhetin e vitit 2019

Haradinaj i përgjigjet Serbisë: Ushtrinë nuk e kemi për veri, por për Irak e Afganistan

Haradinaj i përgjigjet Serbisë: Ushtrinë nuk e kemi për veri, por për Irak e Afganistan

Bërnabiq për 100 për qindëshin: Serbia humb 42 milionë euro në muaj

Bërnabiq për 100 për qindëshin: Serbia humb 42 milionë euro në muaj

Drecun dorëzohet: S’mund ta ndalim formimin e ushtrisë së Kosovës

Drecun dorëzohet: S’mund ta ndalim formimin e ushtrisë së Kosovës