Askush s’ka përgjigje si dhe pse ndodhi reaksioni alergjik me votat nga Serbia

17.11.2019 20:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Askush s’ka përgjigje si dhe pse ndodhi reaksioni alergjik me votat nga Serbia

Është bërë më shumë se një muaj qëkurse zyrtarë të Komisionit Qendror Zgjedhor, pas kontaktit fizik me zarfet e ardhura nga Serbia, u ankuan për vështirësi në frymëmarrje, kruajtje të duarve e fytyrës.Madje, 12 prej tyre, për disa ditë, kanë marrë trajtim në Klinikën Infektive, ndonëse zyrtarë të saj konstatuan se ata nuk kanë “sindromë infeksioze”, duke mos dhënë më shumë detaje lidhur me arsyet e reaksionit, raporton KTV.Arsyet e reaksionit alergjik te zyrtarët e saj, ende nuk i di Komisioni Qendror Zgjedhor. Shkurt, për Kohavisionin, zëdhënësi i KQZ-së, ka thënë se për një gjë të tillë duhet të pyeten “institucionet gjegjëse”, duke aluduar në ato të drejtësisë.

Mostrat e zarfeve, pak ditë më vonë, u dërguan për ekzaminim jashtë Kosovës. Megjithatë, Prokuroria vazhdon të mos shpalosë ndonjë informatë shtesë lidhur me këtë ekzaminim.Duke mos dhënë detaje lidhur me rastin, Laureta Ulaj nga Prokuroria Themelore, ka thënë se hetimet janë duke vazhduar dhe se ende nuk kanë pranuar rezultatet e ekspertizës.“Duke iu referuar pyetjeve të parashtruara nga ana juaj, ju njoftojmë se rasti po vazhdon të hetohet, kurse sa u përket rezultateve ende nuk i kemi pranuar”, ka thënë shkurt Ulaj në një përgjigje me shkrim.

Në anën tjetër, ende pa përfunduar hetimet, Komisioni Qendror Zgjedhor, në kushte të jashtëzakonshme, ka proceduar me votat e ardhura nga Serbia.Përkundër kësaj, pas vendimit të Gjykatës Supreme, votat e mbi 3 mijë pakove nuk do të përfshihen në rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve.

Largimi i tyre ia mundësoi koalicionit Nisma-AKR-PD, të sigurojë ulëse në Kuvend.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Baton Haxhiu në Open: Në Shqipëri mungon kultura e reagimit për emergjencat

Baton Haxhiu në Open: Në Shqipëri mungon kultura e reagimit për emergjencat

Nga Kina vijnë 2 milionë Euro për Shqipërinë, por jo prej qeverisë

Nga Kina vijnë 2 milionë Euro për Shqipërinë, por jo prej qeverisë

Rama vizitë dy vogëlushëve të mbijetuar nga tërmeti, Alesios dhe Aurelit (Video)

Rama vizitë dy vogëlushëve të mbijetuar nga tërmeti, Alesios dhe Aurelit (Video)

Qeni u shpëton jetën/ Nuk i la që të flinin natën e tërmetit duke u tërhequr batanijen (Foto)

Qeni u shpëton jetën/ Nuk i la që të flinin natën e tërmetit duke u tërhequr batanijen (Foto)

Nëse Kosova kualifikohet në Euro 2020 – hyn në këtë grup

Nëse Kosova kualifikohet në Euro 2020 – hyn në këtë grup

Kurti thotë se Prokuroria Speciale nuk po i ndjekë kriminelët e luftës

Kurti thotë se Prokuroria Speciale nuk po i ndjekë kriminelët e luftës

Tërmeti/ Rama: Investigimi i banesave të bëhet me ‘4 sy’, dy shqiptarë dhe dy të huaj

Tërmeti/ Rama: Investigimi i banesave të bëhet me ‘4 sy’, dy shqiptarë dhe dy të huaj

Pas shortit për grupe Euro 2020, dardanët nëse arrin kualifikimin do të jenë pjesë e këtij grupi

Pas shortit për grupe Euro 2020, dardanët nëse arrin kualifikimin do të jenë pjesë e këtij grupi

Ambasadori turk: Turqia ka shprehur gatishmërinë e saj për ndihmë

Ambasadori turk: Turqia ka shprehur gatishmërinë e saj për ndihmë

Konfirmohen zyrtarisht 51 viktima nga tërmeti në Shqipëri

Konfirmohen zyrtarisht 51 viktima nga tërmeti në Shqipëri

Goditet nga vetura një këmbësor në Prishtinë

Goditet nga vetura një këmbësor në Prishtinë

Hulumtimi i NYT: Si pasurohen oligarkët, mafia dhe populistët me paratë e BE’së

Hulumtimi i NYT: Si pasurohen oligarkët, mafia dhe populistët me paratë e BE’së

Rama e ftoi në tryezë/ Basha: S’është koha as për politikë as për propagandë

Rama e ftoi në tryezë/ Basha: S’është koha as për politikë as për propagandë

Filozofi shqiptar: Ushtarët e FSK’së që po na ndihmojnë, paguanin taksë kur vinin për ushtrime tek ne

Filozofi shqiptar: Ushtarët e FSK’së që po na ndihmojnë, paguanin taksë kur vinin për ushtrime tek ne

Fëmija 8 vjeçar tregon tmerrin e përjetuar nëpërmjet vizatimit, “Ergi pallati i kuq po shembet”

Fëmija 8 vjeçar tregon tmerrin e përjetuar nëpërmjet vizatimit, “Ergi pallati i kuq po shembet”

Muhamet Ajrullahu dhe familja e heroit Agim Ramadani, hapin dyert e shtëpis për banorët e prekur nga tërmeti

Muhamet Ajrullahu dhe familja e heroit Agim Ramadani, hapin dyert e shtëpis për banorët e prekur nga tërmeti