Arrin në 373 numri i viktimave nga cunami në Indonezi

25.12.2018 08:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Arrin në 373 numri i viktimave nga cunami në Indonezi

Bilanci i viktimave të cunamit që u shkaktua nga vullkani Anak Krakatau është rritur në 373.

Dallgë gjigante u përplasën të shtunën mbi qytetet bregdetare në ishujt e Sumatrës dhe Javës.

Mendohet se aktiviteti vullkanik shkaktoi lëkundje toke nën det, gjë që gjeneroi dallgët vdekjeprurëse. Plot 1.459 persona janë të lënduar, ndërsa 128 mbeten të zhdukur, sipas njoftimit zyrtar.

Banorët e zonave bregdetare pranë vullkanit janë paralajmëruar të qëndrojnë larg plazheve, në mesin e frikës për një cunam të ri.

Anak Krakatau shpërtheu sërish të dielën, duke nxjerrë hi dhe tym.

Një video e xhiruar nga një avion ka kapur magnitudën e shpërthimit vullkanik në ngushticën “Sunda”, mes Sumatrës dhe Javës.

Përpjekjet e shpëtimit janë penguar nga rrugët e bllokuara, por pajisjet e rënda po transportohen drejt zonave më të goditura, me qëllim ndihmën e viktimave.


Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Arrin në 373 numri i viktimave nga cunami në Indonezi

Arrin në 373 numri i viktimave nga cunami në Indonezi

Mot i ftohtë, mundësi për borë

Mot i ftohtë, mundësi për borë

Shqipëria ia merr primatin Serbisë për t’i shitur mallra Kosovës

Shqipëria ia merr primatin Serbisë për t’i shitur mallra Kosovës

Stuhi në Tiranë, pema shkëputet e bie mbi veturën e parkuar

Stuhi në Tiranë, pema shkëputet e bie mbi veturën e parkuar

Thaçi: Pas marrëveshjes Greqi-Maqedoni, radhën e ka ajo Kosovë-Serbi

Thaçi: Pas marrëveshjes Greqi-Maqedoni, radhën e ka ajo Kosovë-Serbi

Në Katedralen “Shën Tereza” u mbajt mesha kryesore e Krishtlindjes

Në Katedralen “Shën Tereza” u mbajt mesha kryesore e Krishtlindjes

Rrëshqitje gurësh në rrugën nga Prizreni në Prevallë, Haskuka thërret për kujdes

Rrëshqitje gurësh në rrugën nga Prizreni në Prevallë, Haskuka thërret për kujdes

Specialistët e papunë presin reagimin e institucioneve para se t’ia mësyjnë Gjermanisë

Specialistët e papunë presin reagimin e institucioneve para se t’ia mësyjnë Gjermanisë

Ligjërisht, Ahmeti e Limaj do t’i shkojnë pas Thaçit në Bruksel

Ligjërisht, Ahmeti e Limaj do t’i shkojnë pas Thaçit në Bruksel

Haziri: Shef i Dialogut është Thaçi – Limaj e Ahmeti vetëm printues dokumentesh

Haziri: Shef i Dialogut është Thaçi – Limaj e Ahmeti vetëm printues dokumentesh

Ministri Reçica tregon objektivat për vitin 2019

Ministri Reçica tregon objektivat për vitin 2019

Limaj për Krishtlindje: Kjo festë e përçon më së miri mesazhin e paqes, tolerancës dhe humanizmit

Limaj për Krishtlindje: Kjo festë e përçon më së miri mesazhin e paqes, tolerancës dhe humanizmit

Frashër Krasniqi: VV e LDK po na xhelozojnë

Frashër Krasniqi: VV e LDK po na xhelozojnë

Veseli: PDK gjithmonë fiton sepse nuk frikësohet të marr përgjegjësi

Veseli: PDK gjithmonë fiton sepse nuk frikësohet të marr përgjegjësi

Bekim Jashari e përkrah nismën për bashkimin e Mitrovicës

Bekim Jashari e përkrah nismën për bashkimin e Mitrovicës

Nivel alarmant i ndotjes së ajrit në Shkup

Nivel alarmant i ndotjes së ajrit në Shkup