Arrestohet një person i dyshuar për ‘fajde’

15.05.2020 18:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Arrestohet një person i dyshuar për ‘fajde’

Policia e Kosovës ka arrestuar një person të dyshuar për fajde.

Personi i arrestuar dyshet se i ka thënë viktimës para me fajde në vlerë mbi 130 mijië euro, për t’ia kërkuar me kamatë pastaj prej 30% ose mbi 170 mijë euro.

Gjatë arrestimit të të dyshuarit janë konfiskuar si dëshmi 20,300 euro.

Ky është njoftimi i plotë i policisë:

Policia e Kosovës, Njësia për Hetimin e Krimeve Ekonomike (DHKEK), si rezultat i hetimeve disa mujore ka arritur të sigurojë prova materiale dhe dëshmi relevante se personi i dyshuar A.A. (1976) është përfshirë në veprën penale “Fajdeja”.

Personi i dyshuar, tanimë i arrestuar dyshohet se viktimës i kishte dhënë para me fajde, në vlerë prej 132,500.00 €uro, për ti kërkuar pastaj kamatë prej 30% apo 172.250 €uro, gjithsej 39,750 Euro si fitim jo-proporcional, gjë të cilën dyshohet se e ka realizuar viktima në etapa të ndryshme kohore gjatë një periudhe dy vjeçare.

Me urdhëresë të Gjykatës Themelore në Gjilan, sot me datën 15.05.2020 është realizuar bastisja/kontrolli në vendbanimin e të dyshuarit (tri banesa), me ç ‘rast janë konfiskuar si dëshmi 20,300.00 €uro (36×500 Euro, 5×200 Euro dhe 13×100 Euro), para të gatshme dhe prova materiale/dokumente që ndërlidhen me çështjet inkriminuese të raportit, i dyshuar-viktimë.

Personi i dyshuar është intervistuar në prezencë të avokatit të tij mbrojtës i caktuar sipas detyrës zyrtare dhe pas përfundimit të intervistës me Aktvendim të prokurorit të lëndës është ndaluar në Qendrën e ndalimit në afat prej 48 orësh.

Në lidhje me çështjen penale do të zhvillohen edhe procedura tjera hetimore në adresë të të dyshuarve tjerë të mundshëm të implikuar në këtë rast.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arrestohet një person i dyshuar për ‘fajde’

Arrestohet një person i dyshuar për ‘fajde’

Vdekja e 26 vjeçarit nga Gjilani, Vitia thotë se hetuesia po merret me rastin

Vdekja e 26 vjeçarit nga Gjilani, Vitia thotë se hetuesia po merret me rastin

Kurti: Faza e dytë fillon më 18 maj

Kurti: Faza e dytë fillon më 18 maj

Çfarë u thoshte prindërve Agon Musliu kur ishte në Gjermani

Çfarë u thoshte prindërve Agon Musliu kur ishte në Gjermani

Kur mund t’i tërheqin gjërat e tyre nga konvikti studentët?

Kur mund t’i tërheqin gjërat e tyre nga konvikti studentët?

Realizohet shkëmbim diskutimesh mbi procesin integrues të BE-së

Realizohet shkëmbim diskutimesh mbi procesin integrues të BE-së

Bislimi i PDK-së, dështimi me testimet është një nga 100 dështimet më të mëdhaja të Kurtit

Bislimi i PDK-së, dështimi me testimet është një nga 100 dështimet më të mëdhaja të Kurtit

Gjilani vazhdon me lirimin e hapësiave publike nga uzurpatorët

Gjilani vazhdon me lirimin e hapësiave publike nga uzurpatorët

Sylë Tahirsylaj tregon se sa janë të rrezikshme erërat e fundit

Sylë Tahirsylaj tregon se sa janë të rrezikshme erërat e fundit

Rriten çmimet e produkteve bujqësore

Rriten çmimet e produkteve bujqësore

Kurti: Konsumimi i prodhimeve vendore shumë i rëndësishëm në mbështetje të prodhuesve

Kurti: Konsumimi i prodhimeve vendore shumë i rëndësishëm në mbështetje të prodhuesve

Tërnava: Të presim edhe pak ditë për hapjen e xhamive

Tërnava: Të presim edhe pak ditë për hapjen e xhamive

Paralajmërohet protestë masive me autobusë në Kosovë

Paralajmërohet protestë masive me autobusë në Kosovë

NISMA numëron një sërë problemesh rreth mësimit në distancë, jep rekomandime për testin e Maturës

NISMA numëron një sërë problemesh rreth mësimit në distancë, jep rekomandime për testin e Maturës

Shërbimi Korrektues i Kosovës nga e hëna do të fillojë me lehtësimin e masave

Shërbimi Korrektues i Kosovës nga e hëna do të fillojë me lehtësimin e masave

Borrell: BE-ja udhëheq dialogun Kosovë-Serbi, SHBA-ja partner

Borrell: BE-ja udhëheq dialogun Kosovë-Serbi, SHBA-ja partner