Apple po bashkëpunon më Volkswagen për të krijuar autobusa autonomë për punonjësit

24.05.2018 20:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple po bashkëpunon më Volkswagen për të krijuar autobusa autonomë për punonjësit

Projekti ambicioz i Apple për të krijuar një makinë autonome është ngushtuar edhe më tej. New York Times raporton se negociatat e kompanisë me prodhuesit gjermanë, duke përfshirë BMW dhe Mercedes, për të zhvilluar një veturë autonome elektrike, kanë rënë, pasi të dy kompanitë refuzuan të lejojnë Apple të ketë kontroll mbi projektimin e automjetit dhe të dhënat që ai prodhon. Tani, Apple po bashkëpunon me Volkswagen për të kthyer furgonin T6 Transporter ekzistues në autobusë autonomë për punonjësit e Apple, thotë raporti.

Dihet që nga viti i kaluar se departamenti i prodhimit të makinave në Apple, me kod të titulluar “Projekti Titan” dhe që dikur kishin për qëllim të bënin si hardware ashtu edhe software për një makinë të re autonome, kishte zhvendosur forcat duke u përqëndruar për një afat të shkurtër në një shërbim të ri autobusash të quajtur PAIL: from Palo Alto në Infinite Loop. (Infinite Loop është emri i rrugës ku ka qënë kampusi i mëparshëm i kompanisë, përpara se të hapej Apple Park vitin e kaluar.) Tani e dimë se Volkswagen është kompania që ofron makinat për Apple.

Raporti i New York Times, megjithatë, thotë se e gjithë ekipi i makinave në Apple duket se po konsumohet me marrjen e këtij shërbimi të autobusave dhe se nuk kanë plane konkrete për atë që do të vijë pas. Kjo sugjeron që ambiciet e Apple me Projektin Titan janë zvogëluar edhe më shumë. Times raporton se qindra njerëz kanë lënë departamentin në pak vite pasi u zgjerua në më shumë se 1,000 punonjës.

Përkundër kësaj, makinat e prototipit të Apple mund të vërehen duke ecur rreth Palo Altos. Kompania gjithashtu ka mëshumë automjete autonome – zotëron një flotë të SUV-ve Lexus RX450h për qëllime testimi – të regjistruar në Departamentin e Kalifornisë të Automjeteve Motorike.

Pra, mund të jetë shumë herët për të hequr Apple nga loja e makinave autonome, veçanërisht kur ne dimë kaq pak nga planet e saj të ardhshme. Gushtin e kaluar, CEO i Apple, Tim Cook, sugjeroi që puna e kompanisë së tij në sisteme autonome mund të përdoret “në mënyra të ndryshme” dhe në “në shumë fusha të ndryshme”, duke theksuar që Apple mund të ketë plane në tregun e robotikës ose në ndonjë aplikim tjetër të vizionit kompjuterik dhe inteligjencës artificiale. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Drita nëpërkëmb Ballkanin

Drita nëpërkëmb Ballkanin

Ushqimin që me çdo kusht duhet ta shmangni para se të flini ose rrezikoni gjumë të keq

Ushqimin që me çdo kusht duhet ta shmangni para se të flini ose rrezikoni gjumë të keq

Telefoni i ri Nokia 7.1 Plus do të ketë ekran 6.18-inç dhe procesor Snapdragon 710

Telefoni i ri Nokia 7.1 Plus do të ketë ekran 6.18-inç dhe procesor Snapdragon 710

Krajnovic i Bashkimit: Kemi filluar të përmirësohemi

Krajnovic i Bashkimit: Kemi filluar të përmirësohemi

Huawei prezantoi një anëtarë të tretë familjes Mate 20 me ekran 7.2-inç OLED

Huawei prezantoi një anëtarë të tretë familjes Mate 20 me ekran 7.2-inç OLED

Shfrytëzon librat për të krijuar skena të ndryshme, për t’i postuar në Instagram (Foto)

Shfrytëzon librat për të krijuar skena të ndryshme, për t’i postuar në Instagram (Foto)

Prishtina gati për edicionin e ri në FIBA Europe Cup, pret ukrainasit e Cherkaski Mavpy

Prishtina gati për edicionin e ri në FIBA Europe Cup, pret ukrainasit e Cherkaski Mavpy

Enca sjell këtë pamje nga shtrati

Enca sjell këtë pamje nga shtrati

3-vjeçarja në gjendje të rëndë, pasi luajti me këtë lodër

3-vjeçarja në gjendje të rëndë, pasi luajti me këtë lodër

Aparati 450 dollarësh i Sony ka 30 nivele zmadhimi

Aparati 450 dollarësh i Sony ka 30 nivele zmadhimi

May-Linda Kosumoviç merr titullin ‘Aktorja më e mirë’ në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë

May-Linda Kosumoviç merr titullin ‘Aktorja më e mirë’ në Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë

Shkaku i biletave të shtrenjta, tifozët e Juves bojkotojnë derbin me Milanin

Shkaku i biletave të shtrenjta, tifozët e Juves bojkotojnë derbin me Milanin

Stephen Curry: Fokusi i mbrojtjes duhet të jetë në gjërat e vogla, synojmë titullin e tretë rresht në NBA

Stephen Curry: Fokusi i mbrojtjes duhet të jetë në gjërat e vogla, synojmë titullin e tretë rresht në NBA

Winamp “ringjallet” në 2019-ën

Winamp “ringjallet” në 2019-ën

Mjeku i hoqi prej veshi rriqrën e gjallë, para se t’ia largonte edhe një sasi enorme dylli (Video)

Mjeku i hoqi prej veshi rriqrën e gjallë, para se t’ia largonte edhe një sasi enorme dylli (Video)

Ilaçi antidiabetik e ngadalëson plakjen dhe zgjat jetëgjatësinë

Ilaçi antidiabetik e ngadalëson plakjen dhe zgjat jetëgjatësinë