Apeli kthen në rigjykim dhe rivendosje çështjen penale të rastit të Sokol Bashotës

31.10.2019 15:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apeli kthen në rigjykim dhe rivendosje çështjen penale të rastit të Sokol Bashotës

Gjykata e Apelit, e ka kthyer në rigjykim dhe rivendosje çështjen penale kundër të akuzuarve S.B dhe E.B.

Vendimi erdhi me rastin e ankesave të mbrojtësve të akuzuarve kundër vendimit të gjykatës së shkallës së parë, por edhe sipas detyrës zyrtare, transmetn Klan Kosova.

Gjykata Themelore në Pejë, me aktgjykimin e datës 29.05.2019, i kishte shpallur fajtor të akuzuarit S.B. dhe E.B. për shkak të veprës penale ”Mos raportimi apo raportimi i rremë i pasurisë, të ardhurave, dhuratave e dobisë tjetër materiale ose i detyrimeve financiare” dhe i kishte gjykuar ata me dënim burgimi me kusht në kohëzgjatje prej 6 muaj si dhe dënim me gjobë në të holla në shumë prej 1000 euro.

Gjykata e Apelit, pasi ka shqyrtuar më vëmendje aktgjykimin e shkallës së parë, ankesat e mbrojtësve të akuzuarve si dhe shkresat e lëndës, ka ardhur në përfundim se aktgjykimi është i përfshirë me shkelje esenciale të dispozitave të procedurës penale pasi që aktgjykimi është në kundërshtim me arsyetimin.

Gjykata nuk ka dhënë arsyet për faktet vendimtare ndërsa ato që janë dhënë janë të paqarta dhe të pa mjaftueshme për të vërtetuar drejtë dhe në mënyrë të plotë gjendjen faktike, theksohet në kumtesë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Vushtrri shpërndahen 10 mijë maska falas, donacion nga Remzi Ejupi dhe Ilir Mulaku

Në Vushtrri shpërndahen 10 mijë maska falas, donacion nga Remzi Ejupi dhe Ilir Mulaku

Aktori i njohur shqiptar konfirmon se është infektuar me COVID-19

Aktori i njohur shqiptar konfirmon se është infektuar me COVID-19

Hoti ia vazhdon mandatin zv/ministrit të Financave të emëruar nga Kurti

Hoti ia vazhdon mandatin zv/ministrit të Financave të emëruar nga Kurti

Tre ish-deputetë të Nismës propozohen për zëvendësministra

Tre ish-deputetë të Nismës propozohen për zëvendësministra

Anulohen fluturimet për tri ditët e ardhshme

Anulohen fluturimet për tri ditët e ardhshme

Mbi 300 raste të reja brenda ditës në Itali me koronavirus

Mbi 300 raste të reja brenda ditës në Itali me koronavirus

Bajram Kosumi zgjedhet kryesues i Konferencës së Rektorëve

Bajram Kosumi zgjedhet kryesues i Konferencës së Rektorëve

Kurti flet për shkëmbimin: Vetëm të mendosh për kufij të rinj është çmenduri – është nxitje e konfliktit

Kurti flet për shkëmbimin: Vetëm të mendosh për kufij të rinj është çmenduri – është nxitje e konfliktit

Thaçi: Samiti i Parisit në javën e tretë të korrikut

Thaçi: Samiti i Parisit në javën e tretë të korrikut

BE-ja zgjat sanksionet kundër Rusisë

BE-ja zgjat sanksionet kundër Rusisë

Foshnja 13-ditëshe vdes nga koronavirusi në Britani

Foshnja 13-ditëshe vdes nga koronavirusi në Britani

55-vjeçari me origjinë nga Kosova vret 57-vjeçarin në Gjermani

55-vjeçari me origjinë nga Kosova vret 57-vjeçarin në Gjermani

MPB-ja fton AKI-në të inspektojë për sigurinë e dokumenteve në kabinetin e Sveçlës

MPB-ja fton AKI-në të inspektojë për sigurinë e dokumenteve në kabinetin e Sveçlës

Ministri Reçica takoi koordinatorin e TIKA Kosova, flasin për intensifikimin e bashkëpunimit

Ministri Reçica takoi koordinatorin e TIKA Kosova, flasin për intensifikimin e bashkëpunimit

Gjuriq: Njohja e Kosovës nga Serbia është diçka që s’mund të ndodhë

Gjuriq: Njohja e Kosovës nga Serbia është diçka që s’mund të ndodhë

Shtyhet Testi i Arritshmërisë dhe i Maturës Shtetërore

Shtyhet Testi i Arritshmërisë dhe i Maturës Shtetërore