Ambasadori rus: Kosova duhet të jetë në fokus kryesor të Këshillit të Sigurimit

31.10.2019 13:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ambasadori rus: Kosova duhet të jetë në fokus kryesor të Këshillit të Sigurimit

Një nga çështjet më të rëndësishme në Ballkan, në planin ndërkombëtar, është kriza në Kosovë dhe dhe problemi i Kosovës duhet të zgjidhet me iniciativën e Beogradit.

Kështu tha ambasadori rus në Beograd, Alexander Botsan-Kharchenko.

“Udhëheqësia serbe është plotësisht e vetëdijshme për këtë dhe po merr drejtimin. Është thënë vazhdimisht në nivelin më të lartë se Rusia po ofron gjithë mbështetjen e mundshme për Serbinë si mik dhe partner dhe një anëtar i përhershëm i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara”,transmeton Klan Kosova.

“Ne supozojmë se Kosova është një çështje e rëndësishme në agjendën e Këshillit të Sigurimit dhe duhet të jetë fokusi kryesor i këtij organi të Kombeve të Bashkuara. Këshilli i Sigurimit është gjithashtu një nga garancitë dhe hapësirat për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, “tha ai për agjencinë ruse të lajmeve TASS.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Vushtrri shpërndahen 10 mijë maska falas, donacion nga Remzi Ejupi dhe Ilir Mulaku

Në Vushtrri shpërndahen 10 mijë maska falas, donacion nga Remzi Ejupi dhe Ilir Mulaku

Aktori i njohur shqiptar konfirmon se është infektuar me COVID-19

Aktori i njohur shqiptar konfirmon se është infektuar me COVID-19

Hoti ia vazhdon mandatin zv/ministrit të Financave të emëruar nga Kurti

Hoti ia vazhdon mandatin zv/ministrit të Financave të emëruar nga Kurti

Tre ish-deputetë të Nismës propozohen për zëvendësministra

Tre ish-deputetë të Nismës propozohen për zëvendësministra

Anulohen fluturimet për tri ditët e ardhshme

Anulohen fluturimet për tri ditët e ardhshme

Bajram Kosumi zgjedhet kryesues i Konferencës së Rektorëve

Bajram Kosumi zgjedhet kryesues i Konferencës së Rektorëve

Kurti flet për shkëmbimin: Vetëm të mendosh për kufij të rinj është çmenduri – është nxitje e konfliktit

Kurti flet për shkëmbimin: Vetëm të mendosh për kufij të rinj është çmenduri – është nxitje e konfliktit

Thaçi: Samiti i Parisit në javën e tretë të korrikut

Thaçi: Samiti i Parisit në javën e tretë të korrikut

BE-ja zgjat sanksionet kundër Rusisë

BE-ja zgjat sanksionet kundër Rusisë

55-vjeçari me origjinë nga Kosova vret 57-vjeçarin në Gjermani

55-vjeçari me origjinë nga Kosova vret 57-vjeçarin në Gjermani

MPB-ja fton AKI-në të inspektojë për sigurinë e dokumenteve në kabinetin e Sveçlës

MPB-ja fton AKI-në të inspektojë për sigurinë e dokumenteve në kabinetin e Sveçlës

Ministri Reçica takoi koordinatorin e TIKA Kosova, flasin për intensifikimin e bashkëpunimit

Ministri Reçica takoi koordinatorin e TIKA Kosova, flasin për intensifikimin e bashkëpunimit

Gjuriq: Njohja e Kosovës nga Serbia është diçka që s’mund të ndodhë

Gjuriq: Njohja e Kosovës nga Serbia është diçka që s’mund të ndodhë

Shtyhet Testi i Arritshmërisë dhe i Maturës Shtetërore

Shtyhet Testi i Arritshmërisë dhe i Maturës Shtetërore

Thaçi: Kosova në Washington shkon me flamurin e saj, nga Shtëpia e Bardhë gjithmonë kanë ardhur lajme të mira

Thaçi: Kosova në Washington shkon me flamurin e saj, nga Shtëpia e Bardhë gjithmonë kanë ardhur lajme të mira

Vetura godet një këmbësore në lagjen “Kodra e Trimave” në Prishtinë

Vetura godet një këmbësore në lagjen “Kodra e Trimave” në Prishtinë