Ambasadori amerikan në BeH: Përcolla qëndrimin e SHBA-së se sovraniteti dhe integriteti territorial duhet të respektohet

21.02.2020 11:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ambasadori amerikan në BeH: Përcolla qëndrimin e SHBA-së se sovraniteti dhe integriteti territorial duhet të respektohet

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Bosnjë dhe Hercegovinë, Eric Nelson, përsëriti pikëpamjet e njohura më parë të Uashingtonit në lidhje me Bosnjë dhe Hercegovinën, duke iu referuar në veçanti një takimi të fundit me Anëtarin e Presidencës së BeH, Milorad Dodik.

Sipas mediave në BeH, përcjell Telegrafi, Nelson tha se ai dhe Dodik kishin një bisedë të hapur për situatën në Bosnje dhe Hercegovinë, dhe diskutuan reformat dhe mënyrën e qasjes ndaj tyre.

“Unë përcolla qëndrimin e SHBA-së se sovraniteti dhe integriteti territorial duhet të respektohet, se Dejtoni duhet të respektohet dhe që ultimatumet dhe bllokadat nuk janë një mënyrë e mirë e funksionimit. Unë kam biseduar me të për pasojat e mundshme. Unë i shoh këto pasoja në fushën ekonomike, në largimin e të rinjve dhe përmes sanksioneve të reja”, citohet të ketë thënë Nelson.

Ai ka thënë se Marrëveshja e Dejtonit, e cila i bashkoi të tre kombet në një vend, thotë se ekzistojnë dy entitete dhe më e rëndësishmja, një shtet.

“Dokumenti i Dejtonit ishte një pikënisje e mirë, por modifikimet ishin të nevojshme dhe do të vazhdojnë të jenë në rrugën e BeH drejt integrimit euro-atlantik. Të gjithë pajtohen që kompromisi është i vështirë dhe një sfidë e madhe, por problemet duhet të adresohen përmes institucioneve shtetërore. Gjykata Kushtetuese e BeH është shtylla e shtetit dhe duhet të funksionojë lirshëm”, shpjegoi Nelson, duke aluduar për tensionet e fundit që Dodik ka ngritur mbi vendimin mbi Ligjin për tokën bujqësore.

Pra, sipas Nelson, qasja maksimaliste dhe obstruktive nuk çon drejt përparimit.

“Gjeni pikat ku jeni dakord, ky vend mund të ketë sukses, por kompromisi është i nevojshëm. Rreziku për ndarjet në BeH në vend të aktivizmit rrit pasigurinë midis qytetarëve dhe investitorët e shikojnë atë dhe e llogaritin atë”, ka thënë ndër tjerash Nelson. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

“Simbol i luftës ndaj CoVid-19”/ Përloti botën me foton e saj, shërohet infermierja që u bë virale në rrjet

“Simbol i luftës ndaj CoVid-19”/ Përloti botën me foton e saj, shërohet infermierja që u bë virale në rrjet

Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

​Konfirmohen 1.128 raste të reja me koronavirus në Zvicër

​Konfirmohen 1.128 raste të reja me koronavirus në Zvicër

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

“Media nuk mund të braktisen në këtë moment delikat” Shoqata e Gazetarëve Europian: Të krijohen paketa lehtësuese

“Media nuk mund të braktisen në këtë moment delikat” Shoqata e Gazetarëve Europian: Të krijohen paketa lehtësuese

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Ndikimi i izolimit në marrëdhëniet shoqërore

Ndikimi i izolimit në marrëdhëniet shoqërore

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova