Ambasadori amerikan konfirmon mbështetjen për sektorin e arsimit

19.04.2021 16:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ambasadori amerikan konfirmon mbështetjen për sektorin e arsimit

Ministrja e Arsimit, Shkencës Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, zëvendësministri Dukagjin Pupovci, si dhe shefja e kabinetit të ministres Edita Buçinca, sot patën një takim me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, zëvendësshefin e sektorit për marrëdhënie me publikun në Ambasadë, Ray Nayler, si dhe Matthew Cullinane përfaqësues nga USAID-i.

Ministrja Nagavci e ka njoftuar ambasadorin Kosnett për programin qeverisës, ku sipas saj, objekt strategjik i tij janë të gjitha fushat e arsimit në Kosovë.
Në këtë takim, u shpreh vullnet për bashkëpunim që nga vlerësimi formativ e deri te ndërlidhja e arsimit me tregun e punës, duke përmendur këtu inkuadrimin e ish bursistëve të mbështetur nga Qeveria Amerikane.

Ambasadori Kosnett ka theksuar se Qeveria Amerikane e mbështet zotimin e Qeverisë së Kosovës që në pozita të rëndësishme të vendosen persona të kualifikuar.

Po ashtu, Ambasadori e ka cilësuar si të nevojshëm edhe krijimin e programeve për mësimin e gjuhëve të komuniteteve.

Ministrja Nagavci theksoi se deri në vjeshtën e këtij viti do të krijohet programi për përfshirjen e profesorëve nga mërgata. Ajo e vleresoi të rëndësishëm bashkëpunimin me Fakultetin e Edukimit për t’u siguruar që programet e tij synojnë programe cilësore.

Në takim u diskutua edhe për funksionalizimin e Bordit të KSHC-së, ku Ministrja siguroi se procedura do të jetë transparente.

Ambasadori Kosnett është shprehur i gatshëm për bashkëpunim të afërt në të ardhmen në fushat që janë me rëndësi për zhvillimin e vendit.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rakiq: Lista Serbe dhe kandidatët për kryetarë morën mbështetjen e Vuçiqit

Rakiq: Lista Serbe dhe kandidatët për kryetarë morën mbështetjen e Vuçiqit

Ky është raporti 24 orësh për vdekjet dhe rastet e reja me COVID-19

Ky është raporti 24 orësh për vdekjet dhe rastet e reja me COVID-19

Policët kërkojnë shtesa për punë gjatë pandemisë

Policët kërkojnë shtesa për punë gjatë pandemisë

Me këto data do të dëshmojnë dy dëshmitarët e parë në rastin e Salih Mustafës

Me këto data do të dëshmojnë dy dëshmitarët e parë në rastin e Salih Mustafës

Shitet në mënyrë të dyshimtë piriti i Trepçës, Bordi e deponon dosjen në Krimet Ekonomike

Shitet në mënyrë të dyshimtë piriti i Trepçës, Bordi e deponon dosjen në Krimet Ekonomike

Osmani: Me Serbinë nuk do të bisedojmë asnjëherë për integritetin territorial dhe statusin e Kosovës

Osmani: Me Serbinë nuk do të bisedojmë asnjëherë për integritetin territorial dhe statusin e Kosovës

​E quajti “Gestapo” Specialen, gjykatësja nervozohet me Salih Mustafën

​E quajti “Gestapo” Specialen, gjykatësja nervozohet me Salih Mustafën

Mblidhet Sindikata e Shëndetësisë, paralajmërojnë protesta për të premten

Mblidhet Sindikata e Shëndetësisë, paralajmërojnë protesta për të premten

AAK merr vendim: Do të mbajmë veç 5 ditë fushatë shkaku i COVID

AAK merr vendim: Do të mbajmë veç 5 ditë fushatë shkaku i COVID

Policia operacion me autoritetet e Zvicrës, ngrihen prona dhe llogari bankare të disa personave në Kosovë

Policia operacion me autoritetet e Zvicrës, ngrihen prona dhe llogari bankare të disa personave në Kosovë

​3-përqindshi, Apeli kthen në rigjykim çështjen ndaj Osmanit dhe Gashit

​3-përqindshi, Apeli kthen në rigjykim çështjen ndaj Osmanit dhe Gashit

Zyrtari i VV-së: Bandita të Agim Bahtirit më kërkuan adresën pasi thashë se e ka bë komunën harem me femra

Zyrtari i VV-së: Bandita të Agim Bahtirit më kërkuan adresën pasi thashë se e ka bë komunën harem me femra

Cezary Michalczuk: Të gjitha viktimat e Sali Mustafës ishin shqiptarë, “faji” i tyre ishte se ishin pjesë e LDK-së

Cezary Michalczuk: Të gjitha viktimat e Sali Mustafës ishin shqiptarë, “faji” i tyre ishte se ishin pjesë e LDK-së

Aliu jep detaje për marrëveshjen në Beograd: Pati kërkesë për linjën Prishtinë-Nish, s’ka efekt pa Durrësin

Aliu jep detaje për marrëveshjen në Beograd: Pati kërkesë për linjën Prishtinë-Nish, s’ka efekt pa Durrësin

Ky është deputeti që pritet ta zëvendësojë Uran Ismailin në Kuvend

Ky është deputeti që pritet ta zëvendësojë Uran Ismailin në Kuvend

Kryeministri dëshmon sot ndaj Haxhi Hotit, i cili akuzohet se kërcënoi Kurtin më 2019

Kryeministri dëshmon sot ndaj Haxhi Hotit, i cili akuzohet se kërcënoi Kurtin më 2019