Ahmeti: Është koha që Kosova të intensifikojë rihapjen pas izolimit prej më shumë se dy muajsh

21.05.2020 21:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ahmeti: Është koha që Kosova të intensifikojë rihapjen pas izolimit prej më shumë se dy muajsh

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë se është koha që Kosova të intensifikojë rihapjen pas izolimit prej më shumë se dy muajsh për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Në një postim në Facebook, Ahmeti ka thënë se masat tashmë as s’po respektohen nga qytetarët e as nuk mund të zbatohen nga policia e inspektorët. Ka rekomanduar rishikimin e tyre. Ahmeti ka thënë se rihapja graduale e çerdheve dhe shkollave duhet të jetë në mesin e fokusit të masave. Sipas tij, duhet të veprohet edhe për rregullat për hapësirat e mbyllura, posaçërisht në gastronomi e të hiqen oraret e lëvizjes.

Ahneti ka thënë se duhet të hiqet edhe karantinimi e të hapen kufijtë.

Sipas Ahmetit, fokusi i masave duhet të jetë:

– Mbrojtja e personave të rrezikuar nga sëmundjet kronike dhe ata të moshës mbi 60 vjet;

– Izolimi i rasteve pozitive dhe kontakteve potenciale;

– Rregullat për hapësirat e mbyllura, posaçërisht në gastronomi;

– Rihapja e çerdheve dhe rihapja graduale e shkollave (klasat 1-5 fillimisht);

– Maskat si mbrotja primare nga një shpërthim eventual;

– Të hiqen oraret e lëvizjes;

– Të hiqet karantina nga Qendra e Studentëve dhe të kthehemi në vetizolim detyrues;

– Të hapen kufijtë me shtetet që nuk kanë krizë epidemiologjike me prioritet Shqipërinë.

Ahmeti ka thënë se “faza e dytë nuk ka kuptim të zgjasë dy javë”.

“Humbjet ekonomike tashmë janë shumë të mëdha. Do të na duhen ide kreative për t’u përballë me humbjet që do të zgjat me muaj. Ndërsa ne si komuna duhet shpejt të lëvizim drejt qyteteve më të pastra me më pak kerre e më pak ndotje. Tash koha të merremi me pasoja”, ka shkruarai në Facebook.

Faza e dytë e lehtësimit të masave ndaj koronavirus ka nisur më 18 maj. E treta planifikohet të nisë më 2 qershor. Deri tash në Kosovë janë regjistruar 1004 të infektuar, ndërsa prej tyre 772 janë shëruar. 29 persona kanë vdekur. Të enjten u regjistrua vetëm një rast i ri me koronavirus.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ahmeti: Është koha që Kosova të intensifikojë rihapjen pas izolimit prej më shumë se dy muajsh

Ahmeti: Është koha që Kosova të intensifikojë rihapjen pas izolimit prej më shumë se dy muajsh

Ahmeti: Të hiqen oraret e lëvizjes, të hiqet karantina, të hapen çerdhet, shkollat e kufijtë

Ahmeti: Të hiqen oraret e lëvizjes, të hiqet karantina, të hapen çerdhet, shkollat e kufijtë

Selimi: AAK do të respektoj vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Selimi: AAK do të respektoj vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Vendimi i gjyqtarëve të Kushtetueses,  s’më ka pëlqyer

Thaçi: Vendimi i gjyqtarëve të Kushtetueses, s’më ka pëlqyer

Serbia rihap kufijtë

Serbia rihap kufijtë

​Ministria e Financave hap linjë të veçantë informimi rreth pakos emergjente dhe ankesave

​Ministria e Financave hap linjë të veçantë informimi rreth pakos emergjente dhe ankesave

Hoti: Deputetët do të kenë shumë punë në ditët e para të qeverisë së re

Hoti: Deputetët do të kenë shumë punë në ditët e para të qeverisë së re

​Prodhuesit dhe perpunuesit e qumështit kërkojnë mbështetjen e Lutfi Hazirit për konsumin vendor

​Prodhuesit dhe perpunuesit e qumështit kërkojnë mbështetjen e Lutfi Hazirit për konsumin vendor

Tahiri: Kurti e solli vendin në këtë situatë, Qeveria Hoti do të funksionojë

Tahiri: Kurti e solli vendin në këtë situatë, Qeveria Hoti do të funksionojë

Bashkësia Islame e Kosovës nuk do të organizojë pritje për Fitër Bajram

Bashkësia Islame e Kosovës nuk do të organizojë pritje për Fitër Bajram

Xhamitë në Kosovë të mbyllura deri në qershor: Imamët ndjekin këshillat e ekspertëve

Xhamitë në Kosovë të mbyllura deri në qershor: Imamët ndjekin këshillat e ekspertëve

Rama: Brenda këtij muaji Shqipëria do të jetë e hapur tërësisht

Rama: Brenda këtij muaji Shqipëria do të jetë e hapur tërësisht

Nga janari u importuan 87 ngarkesa me spec të bluar, salcë domatesh e kërpudha nga Kina

Nga janari u importuan 87 ngarkesa me spec të bluar, salcë domatesh e kërpudha nga Kina

Kurti dhe Pendarovski në bisedë telefonike, diskutojnë mbi marrëdhëniet bilaterale

Kurti dhe Pendarovski në bisedë telefonike, diskutojnë mbi marrëdhëniet bilaterale

Autopsia tregon shkaktarin e vdekjes së 39 vjeçares nga Istogu

Autopsia tregon shkaktarin e vdekjes së 39 vjeçares nga Istogu

149 kosovarë kthehen sot nga Franca, Gjermania e Zvicra

149 kosovarë kthehen sot nga Franca, Gjermania e Zvicra