“Agjentët” vullnetarë të NATO-s në luftën e Kosovës

28.04.2019 11:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Agjentët” vullnetarë të NATO-s në luftën e Kosovës

Gjurmët e prangave dhe të zinxhirëve të shtrënguar fort në kyçe janë dëshmi e pashlyeshme e dhunës së ushtruar nga pjesëtarët e shërbimeve sekrete të ushtrisë dhe policisë serbe. Veshka e majtë iu “zhduk” në trup për shkak të torturave.

“Më ishte ndalur qarkullimi i gjakut dhe mjeku më tha se veshka nuk të ka mbetur sa një kokërr e fasules”, thekson Sabit Hoxha (64). “Në pjesën e gojës dhe të hundës nuk ndiej asgjë prej rrahjeve me kondakë armësh e shkelma të dhjetëra policëve që erdhën të më arrestonin”.

Hoxha ishte në rrugën para shtëpisë me fqinjin Muhamet Islami pasditen e së dielës së 2 majit 1999, kur i ndaluan rreth tridhjetë policë. Nuk do të merreshin me Islamin pasi identifikuan Hoxhën, shkruan sot Koha Ditore.

“Kurse mua, një grup prej rreth 25-30 policësh filluan që të më sulmonin me të gjitha mjetet që kishin, duke kërkuar nga unë informacione rreth përkujdesjes së familjeve, grumbullimit të ndihmave dhe informatave të dërguara Shtabit të UÇK-së në fshatin Jezerc për pozicionet e forcave policore dhe ushtarake serbe, që njëherësh ia përcillte Aleancës Atlantike – NATO-s, për çka akuzohesha si spiun i NATO-s, sepse isha kryetar i Komisionit të Informimit në Nëndegën e Parë të LDK-së në qytet dhe kryetar i Nëndegës. Isha edhe kryetar i Komisionit të Solidaritetit”, thekson Hoxha, në njërën prej kafeneve në rrugën “Zenel Hajdini” në Ferizaj, teksa në sfond dëgjohet kënga “Hymn for the weekend” e “Coldplay”.

Botës i ekspozohen bujshëm “agjentët”

Muzika dhe diskutimet e fqinjëve në kafene nuk e shpërqendrojnë, megjithëse një burrë në tavolinën te dritarja dëgjohet teksa u tregon miqve se Hoxha ishte njëri prej të arrestuarve që ishin nxjerrë të prangosur e kokulur para kamerave të mediave serbe e të huaja para gjykatësit Spasoje Mitroviq në Gjykatën e Gjilanit.

Bashkë me të në majin e vitit 1999 ishin edhe Njazi Hajdari e Fadil Kallaba, të cilët akuzoheshin se kishin identifikuar pozicionet e forcave serbe dhe se informacionet e tyre kishin mbërritur në komandën e NATO-s.

Hoxha nxjerr në tavolinë qindra faqe dokumentesh të aktiviteteve të ndryshme e dosjen e sistemit serb për ta. Ndër to, edhe “arsyetimin” se pse ishte kërkuar arrestimi i aktivistëve të Degës së LDK-së në Ferizaj. Arrestimit i kishin shpëtuar ish-kryetari i Ferizajt, Adem Salihaj, aktivistët Gani Mustafa, Hasan Abazi, Ilaz Vladi dhe Jonuz Rexhepi.

Në dokumente ka edhe emra bashkëpunëtorësh të secilit. Të gjithë akuzoheshin “me dyshimin e bazuar se gjithsecili prej këtyre ka kryer nga një vepër penale të spiunimit…”. Në “arsyetimin” e organeve serbe, Salihaj është i katërti në listë. Në dokumentin që e prezanton Hoxha, thuhet se Salihaj kishte seleksionuar informacionet e aktivistëve për pozicionet e forcave luftarake serbe, duke ua dërguar me telefon satelitor Shtabit të “UÇK-së në Shtërpcë” – thuhet aty – forcave të NATO-s në Maqedoni e Shqipëri, si dhe mediave të huaja. Hoxha i përmend disa “Motorola”, por nuk lëshohet në detaje….(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve