Adresohen ngacmimet seksuale në universitete

29.10.2016 08:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Adresohen ngacmimet seksuale në universitete

Në ambientet e Universitetit të Prishtinës filloi projekti “Adresimi i ngacmimeve seksuale në universitetet publike”, me ç’ rast u mbajt paneli i parë i diskutimit #mësimJOngacmim.

Ky projekt u implementua nga organizata jo qeveritare Artpolis dhe u financua nga Ambasada Amerikane në Prishtinë derisa ka marrë mbështetje edhe nga Universiteti Publik i Prishtinës.

Gjatë këtij paneli u promovua kampanja #mesimJOngacmim dhe qëllimet që janë vënë mbi krijimin e mekanizmave për raportimin e ngacmimeve seksuale në universitetet publike të Kosovës.

 Të pranishmet shpalosën përvojat e tyre dhe theksuan se sa i nevojshëm është luftimi i një dukuri të tillë në kampuset universitare duke mos e arsyetuar në asnjë aspekt ngacmimin seksual.

Ndër të tjera ato treguan rreth pasojave psikologjike dhe anën mentale të viktimave nëse nuk trajtohen sipas ligjeve dhe rregulloreve.

“Historiku i ngacmimeve seksuale, shtjellimi i termeve të sakta rreth ngacmimeve seksuale, dallimi mbi provokimet dhe ngacmimet, mungesa e psikologëve nëpër shkolla, mungesa e kapitujve të veçantë mbi ngacmimet seksuale në tekstet shkollore, mungesa e mekanizmave mbrojtës për studentët dhe profesorët, qenë vetëm disa nga rekomandimet e nxjerra nga të pranishmit në panel”, shkruan në faqen e këtij projekti në facebook.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Taksa, vendimi që po përçan koalicionin

Taksa, vendimi që po përçan koalicionin

Veseli zbulon detaje nga takimi i krerëve të shtetit me numrin tre të DASH’it

Veseli zbulon detaje nga takimi i krerëve të shtetit me numrin tre të DASH’it

Telekomi punësoi vjehrrin 60 vjeçar të Mërgim Lushtakut, u punësuan edhe pensionistë

Telekomi punësoi vjehrrin 60 vjeçar të Mërgim Lushtakut, u punësuan edhe pensionistë

SBAShK’u nuk heq dorë, thotë se orët e humbura gjatë grevës nuk zëvendësohen deri në vendim të Gjykatës

SBAShK’u nuk heq dorë, thotë se orët e humbura gjatë grevës nuk zëvendësohen deri në vendim të Gjykatës

Hoxhaj takon këshilltarin e Merkel: 2019-a vit i mundshëm për marrëveshje me Serbinë

Hoxhaj takon këshilltarin e Merkel: 2019-a vit i mundshëm për marrëveshje me Serbinë

Veseli kujton demonstratat e vitit 1981

Veseli kujton demonstratat e vitit 1981

Haradinaj: Gjermania partner i rëndësishëm i Kosovës

Haradinaj: Gjermania partner i rëndësishëm i Kosovës

Inskenon rastin e rrëmbimit në Ferizaj – arrestohet i dyshuari

Inskenon rastin e rrëmbimit në Ferizaj – arrestohet i dyshuari

Kryeprokurori i Shtetit: Kosova është e vendosur për të kontribuar në bashkëpunimin ndërkufitar kundër krimi

Kryeprokurori i Shtetit: Kosova është e vendosur për të kontribuar në bashkëpunimin ndërkufitar kundër krimi

Skenderaj, Drenasi dhe Malisheva përfitojnë mjete financiare për projektet lokale

Skenderaj, Drenasi dhe Malisheva përfitojnë mjete financiare për projektet lokale

Tahiri gjyqtarëve dhe prokurorëve: Tejkaloni kulturën e mosndëshkimit, rikthejeni besimin e qytetarëve në drejtësi

Tahiri gjyqtarëve dhe prokurorëve: Tejkaloni kulturën e mosndëshkimit, rikthejeni besimin e qytetarëve në drejtësi

Daçiq: Tunizia e sheh vendimin e Prishtinës si shkelje të rendit juridik

Daçiq: Tunizia e sheh vendimin e Prishtinës si shkelje të rendit juridik

Haziri mbështet organizatën “Zëri Rinor”

Haziri mbështet organizatën “Zëri Rinor”

Premtime të mëdha të kandidatëve për president

Premtime të mëdha të kandidatëve për president

PSD: Nuk i bashkojmë votat me Listën Serbe për të rrëzuar Qeverinë

PSD: Nuk i bashkojmë votat me Listën Serbe për të rrëzuar Qeverinë

Ahmeti, Limaj e Shala me ftesë të Mogherinit shkojnë në Bruksel

Ahmeti, Limaj e Shala me ftesë të Mogherinit shkojnë në Bruksel