Administrata Trump i jep goditjen e radhës Huawei-t

16.05.2019 10:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Administrata Trump i jep goditjen e radhës Huawei-t

Administrata Trump mori në shënjestër ditën e Mërkure gjigantin Kinez të teknologjisë Huawei duke ja ndaluar firmës blerjen e teknologjive jetike Amerikane ma një aprovim special si dhe në mënyrë efektive ndaloi përdorimin e pajisjeve në rrjetet e telekomunikacioni për arsye të sigurisë kombëtare.

Marrë së bashku dy lëvizjet bllokojnë plotësisht Huawei nga shitja e produkteve shumë produkteve për shkak të mbështetjes tek disa furnizues Amerikane dhe janë një tjetër përpjekje e Uashingtonit të cilat përshkallëzojnë fushatën globale kundër kompanisë.

Lëvizjet vinë në një moment delikat për marrëdhëniet mes Kinës dhe SHBA, dy ekonomive më të mëdha në botë të cilët i kanë hyrë një lufte tregtare.

Uashingtoni beson se pajisjet e telekomunikacionit prodhuar nga Huawei përdoren nga Kina për të përgjuar Amerikën.

Huawei ka mohuar vazhdimisht akuzat dhe thënë se “duke kufizuar Huawei nga të bërit biznes në Amerikanë nuk ka për ta bërë SHBA aspak një vend më të sigurtë.”

Ndalimi nga shitja e teknologjive Amerikane tek Huawei mund ti japë një goditje të rëndë kompanisë siç ndodhi vitin e kaluar me ZTE që nuk u lejua të bënte biznes me Qualcomm dhe Broadcom.

Huawei është një kompani me 93 miliardë dollarë të ardhura dhe në Kinë shihet si kampion kombëtar. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë