A do t’i ndalojë Kurti 2 milionë euro që shkojnë kot për qira të Qeverisë

03.11.2019 14:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
A do t’i ndalojë Kurti 2 milionë euro që shkojnë kot për qira të Qeverisë

Rreth 2 milionë euro shpenzohen çdo vit nga buxheti i shtetit vetëm për qiratë e objekteve private, ku janë të vendosura institucionet shtetërore. Qiraja më e lartë është për objektin e Administratës Tatimore të Kosovës dhe Ministrisë së Financave. Aktualisht, në të tilla objekte funksionojnë 17 institucione. Express iu sjell listën e këtyre institucioneve dhe koston e qirasë vjetore.

Listës së ministrive që janë të vendosura në objekte me qira brenda këtij muaji do të iu bashkohet edhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve. Objekti ku ishte e vendosur deri tash kjo ministri do të kalojë në shfrytëzim të Presidencës së Kosovës.

Shtëpia e re e kësaj ministrie do të jetë një objekt afarist në Prishtinë te ndërtesa e ish-Ramiz Sadikut, derisa kostoja mujore e qirasë do të jetë 41 mijë euro.

“Objekti gjendet në Prishtinë, tek ndërtesa e ish-Ramiz Sadiku, ndërsa kosto mujore do të jetë 41,000.00 euro”, ka thënë Drejtori i Departamentit të Financave dhe Shërbimeve të Përgjithshme në MKRS, Feim Molliqaj.

Në objekte të tilla funksionojnë tash e sa vite edhe Ministria e Financave, Ministria e Infrastrukturës, Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Ministria e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Ministria e Integrimit dhe ajo e Zhvillimit Rajonal. Përveç ministrive, në objekte private zhvillojnë punën edhe 10 institucione tjera.

Vendosja e këtyre institucioneve në të tilla objekte i kushton buxhetit të shtetit miliona euro çdo vit. Vetëm gjatë vitit të kaluar, Shteti ka paguar rreth 1 milion e 700 mijë euro.

Buxhetin e shtetit e rëndon më së shumti qiraja e Administratës Tatimore të Kosovës dhe Ministrisë së Financave.

Në bazë të listës që ka siguruar Gazeta Express nga Ministria e Administratës Publike, qiraja vjetore e ATK’së është 384 mijë euro, përkatësisht 32 mijë euro në muaj. Ndërkohë, qiraja e MF është 347 mijë euro.

Goxha para në vit shpenzohen edhe për qiranë e Zyrës Kombëtare të Auditimit dhe Agjencinë Kosovarë për Krahasim dhe Verifikim të Pronës. Ndërkohë, më së paku para harxhohen për qiratë e objekteve ku janë të vendosura Instituti Pedagogik i Kosovës, Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Zyra e Rregullatorit për Ujë dhe Mbeturina.

Në vitin 2008 – 2015, Qeveria e atëhershme e kishte hartuar një Plan Strategjik që parashihte që shumë institucione të kalonin nga objektet private në ato publike.

Ndonëse në një masë kjo është arritur, ku shumë institucione kanë zënë zyrat e UNMIK’ut, prapë Qeveria paguan me miliona euro qira./Gazeta Express

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shpend Ahmeti ia fale çdo vit nga 4 milionë euro bizneseve private

Shpend Ahmeti ia fale çdo vit nga 4 milionë euro bizneseve private

Teuta Sahatqija emërohet zëvendësministre në këtë ministri

Teuta Sahatqija emërohet zëvendësministre në këtë ministri

Mësohet numri i pjesëtarëve të FSK-së të cilët rezultuan pozitiv me koronavirus

Mësohet numri i pjesëtarëve të FSK-së të cilët rezultuan pozitiv me koronavirus

OBSH jep lajmin e keq për koronavirusin

OBSH jep lajmin e keq për koronavirusin

Vuçiq: Nga Lavrovi, informata shqetësuese për çështjen e Kosovës

Vuçiq: Nga Lavrovi, informata shqetësuese për çështjen e Kosovës

Hoti i inkurajuar me mbështetjen që mori për dialogun nga liderët e partive politike

Hoti i inkurajuar me mbështetjen që mori për dialogun nga liderët e partive politike

Drejtori i komunës së Gjilanit i infektuar me koronavirus nuk ka pasur kontakt me kryetarin Lutfi Haziri

Drejtori i komunës së Gjilanit i infektuar me koronavirus nuk ka pasur kontakt me kryetarin Lutfi Haziri

6 të vdekur dhe 182 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni të Veriut

6 të vdekur dhe 182 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni të Veriut

Qeveria Hoti ka planifikuar 400 milionë euro për rimëkëmbjen ekonomike

Qeveria Hoti ka planifikuar 400 milionë euro për rimëkëmbjen ekonomike

Thaçi thërret konferencë për media

Thaçi thërret konferencë për media

Grenell: Po Hapim derën e zhvillimit

Grenell: Po Hapim derën e zhvillimit

Zëdhënësi i MSH-së tregon për gjendjen e 58 pacientë me koronavirus në Infektivë

Zëdhënësi i MSH-së tregon për gjendjen e 58 pacientë me koronavirus në Infektivë

Vuçiq: Lavrov na dha informacione brengosëse, do të na bëjnë presion të madh për Kosovën, ka plane që s’na i kanë treguar

Vuçiq: Lavrov na dha informacione brengosëse, do të na bëjnë presion të madh për Kosovën, ka plane që s’na i kanë treguar

Ish-prokurorja speciale Katica Janeva dënohet me 7 vjet burgim

Ish-prokurorja speciale Katica Janeva dënohet me 7 vjet burgim

Lajçak: Kosova meriton liberalizimin e vizave

Lajçak: Kosova meriton liberalizimin e vizave

Likaj u takua me donatorët dhe partnerët zhvillimorë në arsim

Likaj u takua me donatorët dhe partnerët zhvillimorë në arsim