2005’ën George W. Bush kishte dhënë alarmin për rrezikun e një pandemie

17.04.2020 18:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
2005’ën George W. Bush kishte dhënë alarmin për rrezikun e një pandemie

Presidenti i atëhershëm republikan bëri një fjalim në vitin 2005 në të cilin shpjegoi se çfarë duhet të bëhej dhe si duhet t’i përgjigjet vendi i tij ndaj një krize siç është ajo e ndonjë pandemie.

“Një pandemi është sikur një zjarr në pyll. Nëse kapet herët, mund të ndalet pa dëme të mëdha. Nëse lejohet të përhapet shumë, mund të bëhet ferri që mund të përhapet shpejt përtej aftësisë sonë për ta kontrolluar atë”, kishte thënë presidenti i atëhershëm George W. Bush në një fjalim të vitit 2005 në selinë e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë, përcjell Telegrafi.

Bush dëshironte që vendi i tij dhe e gjithë bota të përgatiteshin për një pandemi si coronavirusi, virus i cili tashmë ka lënë gati 150,000 të vdekur dhe më shumë se dy milionë të infektuar.

“Për t’iu përgjigjur një pandemie, ne kemi nevojë për personel mjekësor dhe pajisje të përshtatshme”, tha Bush.

“Në një pandemi, gjithçka, që nga shiringat, në shtretërit spitalorë deri te frymëmarrësit dhe pajisjet mbrojtëse do të ishin të pakta”, paralajmëroi ai.

Në fjalimin e tij, Bush prezantoi të gjitha llojet e propozimeve dhe përshkroi se si një pandemi do të zhvillohej në Shtetet e Bashkuara.

Në mesin e të pranishmëve ishte edhe Dr. Anthony Fauci, epidemiolog prestigjioz, drejtues i krizës aktuale në vendin e tij dhe që në atë kohë ishte tashmë drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive.

Sidoqoftë, projekti nuk u mor seriozisht nga pjesa tjetër e aparatit politik dhe pjesa më e madhe e planit ambicioz nuk u realizua, pasi dolën përparësi të tjera, siç ishte kriza e vitit 2008 që tronditi Shtetet e Bashkuara dhe botën në tërësi.

Gjatë fjalimit të tij 15 vjet më parë, Bush ishte i qartë në hartimin e një strategjie dhe tha se gjëja e parë dhe më e rëndësishmja ishte të zbuloni shpërthimet para se të përhapet në të gjithë botën.

Gjatë pandemisë së coronavirusit, një nga kritikat kryesore që disa udhëheqës botërorë i kanë bërë Kinës është që të mos fshehin informacionet se kur rastet e para kanë ndodhur në qytetin e Wuhan. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë