Zhduket aplikacioni i Nazim Bllacës për statusin e veteranit të UÇK’së (Dokumente/Foto)

12.03.2015 15:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zhduket aplikacioni i Nazim Bllacës për statusin e veteranit të UÇK’së (Dokumente/Foto)

Komisionit për verifikimin e veteranëve mund t’i dalë punë edhe me Nazim Bllacen. Emri i të cilit jo vetëm se nuk figuron në listën e atyre që kanë fituar statusin e veteranëve, por as në të atyre që u është refuzuar ky status. Aplikacioni i tij për statusin e veteranit të UÇK’së është zhdukur.

Nazim Bllaca si pjesëtar i UÇK’së gjatë luftës në Kosovë, ka qenë pjesë e Brigadës 121 “Ismet Jashari-Kumanova”, në Zonën e Pashtrakut. Ai gjatë asaj periudhe edhe ishte plagosur rëndë.

Bllaca, i cili më vonë i ishte bashkuar SHIK’ut, kishte aplikuar për statusin e veteranit të UÇK‘së por me publikimin e listave të “Komisionit qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të dëshmorit të kombit, invalidit, veteranit të UÇK’së”, emri i tij nuk figuron as në listën e të refuzuarve. Madje aplikacioni dhe dosja e tij është zhdukur komplet dhe nuk figuron askund.

(Express ka siguruar një kopje të aplikacionit të Nazim Bllacës)

Gazeta Express ka provuar ta kontaktojë komandantin e kësaj zone, Haxhi Shala, që të japë sqarime për zhdukjen e tillë të aplikacioneve dhe për parregullsi të tjera gjatë procesit të verifikimit, mirëpo ai nuk iu është përgjigjur thirrjeve të gazetës.

Nga ana tjetër, burime të afërta të Gazetës Express tregojnë se Nazim Bllaca do të bëjë ankesë dhe nuk përjashton as mundësinë për të bërë kallëzim penal ndaj këtij komisioni për zhdukjen e dosjes së tij.

Ndryshe, në listën e veteraneve të kësaj zone figuron emri i Faherdin Gashit, po ashtu tjetër ish-pjesëtar i SHIK’ut, i dënuar me 18 vjet burg, bashkë me Nazim Bllacën, për vrasjen e Sahih Gashit në qershor të 1999 në shtëpinë e tij në Varigovc të Lipjanit.

Publikimi i listave të veteranëve nga ana e komisionit për verifikim e tyre ka sjellë pakënaqësi të mëdha nga disa ish-pjesëtar të UÇK’së, për shkak se, sipas tyre, në lista kanë hyrë edhe emra të personave të ndryshëm që nuk kanë qenë pjesë e luftës në Kosovë, e jashtë këtyre listave kanë mbetur një numër i madh i bashkëluftëtarëve të tyre. /GazetaExpress

Faherdin Gashi: 

Vërtetimi se Nazim Bllaca, si pjesëtar UÇK, është shëruar në spitalin ushtarak pas plagëve të marra:

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiq thotë se pret rezultate të mira nga vizita e Abazoviq në Beograd

Vuçiq thotë se pret rezultate të mira nga vizita e Abazoviq në Beograd

Anti korrupsioni flet për 50 mijë eurot që dyshohet se iu vodhën deputetit të VV-së

Anti korrupsioni flet për 50 mijë eurot që dyshohet se iu vodhën deputetit të VV-së

MSh-ja aprovon dhënien e vaksinave kundër COVID edhe për personat mbi 12 vjeç

MSh-ja aprovon dhënien e vaksinave kundër COVID edhe për personat mbi 12 vjeç

Biden pas takimit me Scholz: Të qëndrojnë të bashkuar, sepse Putini ka llogaritur që do të ndahemi

Biden pas takimit me Scholz: Të qëndrojnë të bashkuar, sepse Putini ka llogaritur që do të ndahemi

Lajçak nesër vjen në Kosovë, viziton veriun

Lajçak nesër vjen në Kosovë, viziton veriun

Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle