Zbulimi më i madh për jetën e mundshme në hapësirë! Ky asteroid bart lëndë organike – video

11.10.2020 20:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zbulimi më i madh për jetën e mundshme në hapësirë! Ky asteroid bart lëndë organike – video

Asteroidi 101955 Bennu mbart ujë dhe gjurmë të materialit organik dhe mund të përhapë jetën në hapësirë, sipas misionit të NASA-s, OSIRIS REx.

Lënda organike me bazë karboni është shpërndarë në të gjithë sipërfaqen e Bennu, thotë Amy Simon nga NASA, sipas së cilës kjo lëndë organike mund të gjendet gjithashtu kur mostrat e marra nga asteroidet zbarkojnë në Tokë.

Shkencëtarët e NASA-s thonë se mostrat nga Bennu mund të mbajnë lëndë që nuk janë regjistruar ndonjëherë në meteorë dhe se materiali organik i gjetur mund të dëshmojë mbi biologjinë primitive në hapësirë.

Kur mostrat arrijnë në Tokë, shkencëtarët planifikojnë t’i studiojnë për të gjetur përgjigje në lidhje me origjinën e ujit dhe lëndëve organike në Bennu.

Prania e mineraleve të karbonit në asteroid sugjeron ekzistencën e një sistemi të gjerë hidrotermik, i cili përmban si ujë ashtu edhe dyoksid karboni, si në Bennu, por edhe në asteroidin nga i cili është formuar.

E gjithë kjo mbështet teoritë në lidhje me pan-sperminë, përkatësisht atë se asteroidet bartin jetën nëpër hapësirë dhe e shpërndajnë nëpër planet, siç është Toka.

Anija kozmike e misionit OSIRIS REx dalloi një seri shkëmbinj nënujorë në Bennu, duke zbuluar detaje rreth përbërjes së asteroidit dhe të kaluarës së tij të trazuar.

Ekspertët tani besojnë se përbërja më e dendur e Bennu është më afër sipërfaqes dhe më poroze në qendër, gjë që mund të shpjegojë shpërthimet e herëpashershme të materialit.

OSIRIS REx është planifikuar të ngrihet nga Bennu në vitin 2021 dhe të sjellë mostra në Tokë deri në shtator 2023. Anija kozmike arriti në orbitën e asteroideve dy vjet më parë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Vetura godet një çikliste në Prishtinë

Vetura godet një çikliste në Prishtinë