VV: Një vit qeverisje nga një kryetar i dënuar

13.03.2015 16:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
VV: Një vit qeverisje nga një kryetar i dënuar

Sot më 13 mars bëhen një vit që nga shpallja e vendimit të gjykatës për dënimin e Ramadan Mujës. Me këtë rast, aktivistët e Qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren organizuan një aksion simbolik, me ç’rast e shpalosën një pano para hyrjes së Kuvendit komunal të Prizrenit, ku shkruante: “Këtu qeverisë një kryetar i dënuar”.

Me këtë rast, këshilltarja komunale, drita Millaku tha se pavarësisht se Ramadan Muja është dënuar që 1 vit dhe zvarritjes që po bëhet në Gjykatën e Apelit, ai po vazhdon ta ushtrojë detyrën thuajse asgjë s’ka ndodhur.
Ai e vuri në theks se organet e drejtësisë po funksionojnë me standarde të dyfishta dhe në mënyrë selektive dhe nuk po ndajnë drejtësi për abuzimet e pushtetarëve, kurse në rastet e procedimit të lëndëve ndaj aktivistëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE! janë superproduktiv, si në kohë, ashtu edhe në procedura. Kjo flet qartë për kapjen e tyre nga krimi, tha Millaku.

“Sot në Komunën e Prizrenit kemi pushtetin më të diskredituar dhe më të korruptuar në tërë territorin e Republikës së Kosovës. Kemi pushtetarë që më shumë kohë kalojnë nëpër korridoret e Prokurorisë dhe Gjykatave se sa në vendet e tyre të punës. Krejt kjo është si rezultat i mosfunksionimit të sistemit të drejtësisë dhe kontaminimin e saj me elemente të krimit dhe kriminalitetit”, tha ajo.

“Sundimi i rendit dhe ligjit mbetet farsë për aq kohë sa kemi zyrtarë të dënuar që ushtrojnë funksione publike. Vazhdimi i qëndrimit te Ramadan Mujës në pozitën e kryetarit te komunës është shumë i dëmshëm për demokracinë, shtetin ligjor dhe paraqet arsyen kryesore të mosbesimit të qytetarëve në pushtetin lokal dhe kredibilitetin të ulët të organeve të drejtësisë,” përfundoi Drita Millaku. /Indeksonline/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore