VV-ja kundër degradimit të arsimit në Prizren!

07.03.2015 19:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
VV-ja kundër degradimit të arsimit në Prizren!

Sot, më 7 mars, në ditën e mësuesit, Qendra e Lëvizjes Vetevëndosje! në Prizren së bashku me “Qytetarët aktivë”, Shoqatën e Veteranëve të Arsimit dhe subjektet tjera opozitare ka organizuar protestë kundër degradimit të sektorit të arsimit në Prizren.

“Edhe pas 128 viteve nga hapja e mësonjëtoreve të para shqipe, qytetarët e Prizrenit nuk mund të kërkojnë arsimim të mirëfilltë pa pasur problem me pushtetin. Përmes frikësimeve, shantazheve dhe kërcënimeve që ka bërë dhe po i bënë punëtorëve të arsimit, pushteti aktual me të gjitha mekanizmat e vetë po vazhdon ta luftoj çdo përpjekje për shprehje të pakënaqësisë qytetare për një jetë më të mirë dhe shërbime publike më të dinjitetshme. Drejtoria e Arsimit, drejtorët e shkollave dhe sindikatat e kapura të arsimit janë vënë në veprim për t’i zmbrapsur punëtorët e arsimit që të marrin pjesë në këtë protestë. Kjo gjë vendin tonë e kthen 128 vite prapa, kur kërkesa për arsimim konsideroj krim”, thuhet në komunikatën e kësaj lëvizje.

“Drejtoria e Arsimit në Prizren është njëri nga sektorët më të kriminalizuar të qeverisjes së Ramadan Mujës. Që nga trashëgimi i pozitave nëpër shkolla deri tek punësimi jashtë kritereve, që nga abuzimi me paranë publike deri tek shitja e vendeve të punës, që nga punësimet partiake e deri tek punësimet me porosi nga lartë, ky sektor falë qeverisjes kriminale të këtij pushtetit ka arritur pikën më të lartë të degradimit te tij, me cilësi më të keqe në 50 vite të fundit, dhe standard me të ulët se sa në vitet 90’ta”.

“Skandalet e publikuara së fundmi flasin qartë për gjendjen e pashpresë në arsim, degradimi i së cilës kulmoi në menaxhimin e drejtorit Nexhat Çoçaj”.

Artan Abrashi nga Lëvizja Vetëvendosje! në Prizren shprehi habinë për mosveprimin e organeve të drejtësisë pas publikimeve të shumta të parregullsive në këtë sektor.

“Sipas legjislacionit në fuqi, Prokuroria e shtetit duhej te vepronte me automatizëm, sipas detyrës zyrtare, sa herë që flitet për vepra të cilat cenojnë ligjet në fuqi. Gjithashtu Këshilli Prokurorial i Kosovës duhej të vepronte sa here që ndonjë prokuror nuk i përmbahet funksionit të tij zyrtar. Mirëpo këto gjëra nuk po ndodhin edhe pse Prokuroria Publike e Qarkut në Prizren ka zgjedhur heshtjen dhe dorëzimin para krimit. Rrjedhimisht kemi një situatë ku organet e ndjekjes nuk ndjekin keqbërësit, dhe organet e drejtësisë nuk ndajnë drejtësi për abuzimet e pushtetarëve”.

“Përgjegjësia kryesore për degradimin e arsimit në Komunën e Prizrenit bie mbi Nexhat Çoçajn dhe pushtetin që përfaqëson ai. Ky pushtet i ardhur me blerje dhe vjedhje të votës, me sistemin e tij shtypës dhe abuziv po e bënë atë që nuk mundi ta bënte asnjë okupatorë, ta shkatërrojë arsimin prizrenas. Andaj, Lëvizja Vetëvendosje! konsideron se largimi i kësaj qeverisjeje të keqe tashmë paraqet kusht ekzistencial për një të ardhme më proesperuese të shoqërisë sonë”. /PrizrenPress/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nga tani mund të transferosh para nga Zvicra në Kosovë, pa kosto

Nga tani mund të transferosh para nga Zvicra në Kosovë, pa kosto

Abrashi: Monopl City së shpejti në qytetin e Gjilanit

Abrashi: Monopl City së shpejti në qytetin e Gjilanit

“Andi Market” nuk ka të ndalur, e hap edhe një market të ri në Gjilan

“Andi Market” nuk ka të ndalur, e hap edhe një market të ri në Gjilan

Mbrojtja e  biodiversitetit, përgjegjësi për qytetërimin njerëzor

Mbrojtja e biodiversitetit, përgjegjësi për qytetërimin njerëzor

Sistemi elektronik s’funksionon, qytetari tallet duke luajtur me letra në objektin e komunës

Sistemi elektronik s’funksionon, qytetari tallet duke luajtur me letra në objektin e komunës

E rëndë: Vdes në aksident i riu nga “Arbëria” e Gjilanit, Burhan Ferati

E rëndë: Vdes në aksident i riu nga “Arbëria” e Gjilanit, Burhan Ferati

Nis ndërtimi i bibliotekës në Obiliq

Nis ndërtimi i bibliotekës në Obiliq

Në Gjilan nis normalizimi i jetës

Në Gjilan nis normalizimi i jetës

Së shpejti në qytetin e Gjilanit “KIDS ZONE“

Së shpejti në qytetin e Gjilanit “KIDS ZONE“

300 të prekur nga rriqrat në Malishevë

300 të prekur nga rriqrat në Malishevë

Pa ujë Matiçani, Taukbahçja dhe Kolovica në kryeqytet

Pa ujë Matiçani, Taukbahçja dhe Kolovica në kryeqytet

Raste të reja me COVID-19 në Ferizaj

Raste të reja me COVID-19 në Ferizaj

Keyetari i Gjilanit,  Haziri: Do të presë deri nesër për rezultatet e 67 mostrave

Keyetari i Gjilanit, Haziri: Do të presë deri nesër për rezultatet e 67 mostrave

Në Lipjan nuk ka më të infektuar me  koronavirus

Në Lipjan nuk ka më të infektuar me koronavirus

Mbyllen 11 lokale dhe iniciohet procedurë për 70 persona fizik në Malishevë, shkaku për mosrespektim të vendimeve gjatë pandemisë

Mbyllen 11 lokale dhe iniciohet procedurë për 70 persona fizik në Malishevë, shkaku për mosrespektim të vendimeve gjatë pandemisë

Shpend Ahmeti paralajmëroi masa: Parashihet pas pandemisë në Prishtinë, pagesat për qendër, shtrenjtimi i parkingjeve

Shpend Ahmeti paralajmëroi masa: Parashihet pas pandemisë në Prishtinë, pagesat për qendër, shtrenjtimi i parkingjeve