Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

E publikuar: 25/06/2022 12:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Share:

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nuk mundet kurrsesi ta ndryshojë kornizën e bisedimeve në kuadër të dialogut Prishtinë-Beograd.

Vuçiq ironizoi me Kurtin që tha se as Kosova nuk e pranon Serbinë, prandaj duhet dialog për njohje reciproke.

“Njohja nga Kosova nga ai [Albin Kurti] për neve është shumë e rëndësishme, sepse Serbia nuk njihet ndërkombëtarisht”, shtoi Vuçiq.

Në paraqitjen e së shtunës, lideri serb ritheksoi se dialogu i Brukselit, pra korniza e tij, s’ka të bëjë me njohjen reciproke

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!