VIDEO/ Regjistrohet një fenomen i rrallë qiellor, re me ngjyra ylberi

E publikuar: 07/01/2024 13:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Një fenomen magjepsës i reve të ylberit u pa në ditën e Krishtlindjes, 24 dhjetor në qiellin mbi Skoci.

Fenomeni i rrallë natyror që të lë pa frymë u kap nga fotografi Joshua Earle, 29 vjeç, pranë plazhit Nairn, pak pas orës 9 të mëngjesit me kohën lokale. Ai e postoi videon në Instagram dhe shumë shpejt u bë virale.

”Atë mëngjes ishte e mahnitshme. Horizonti ishte plot me këto re dhe ishte më i gjallë se më parë. Ata janë fjalë për fjalë ylberë vezullues në re. Kjo ishte hera e parë që i pashë këto re, dhe ato ishin shfaqur tre ose katër herë në javën para 24 dhjetorit”, tha fotografi për Newsweek.

Retë e ylberit u vunë re në të gjithë Britaninë e Madhe, duke përfshirë qarqet angleze të Yorkshire, Oxfordshire dhe Berkshire, dhe ishin të dukshme në qiellin mbi Irlandën Veriore, në qytetet Newry dhe Warrenpoint.

Çfarë janë retë e ylberit?

Është fenomeni i reve polare stratosferike. Ato e kanë origjinën në një lartësi të madhe (rreth 21,000 kilometra) brenda stratosferës së Tokës.

Retë zakonisht nuk formohen në stratosferë sepse është jashtëzakonisht e thatë. Megjithatë, gjatë dimrit në gjerësi gjeografike më të larta, temperaturat stratosferike mund të ulen mjaftueshëm për të inkurajuar formimin e reve, shpjegon uebsajti i Laboratorit Jet Propulsion të NASA-s.

Ylberët ose retë e ylberta shkaktohen nga një fenomen i quajtur ylbertë e reve, shpjegon SciJinks, një faqe brenda Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës së SHBA (NOAA).

“Retë e ylbertë shkaktohen nga difraksioni, një fenomen që ndodh kur pikat e ujit ose kristalet e vogla të akullit shpërndajnë rrezet e diellit,” thotë uebfaqja.

Retë e ylberit janë shumëngjyrëshe sepse përmbajnë grimca të vogla me përmasa të ngjashme, secila prej të cilave reflekton dritën e diellit në një mënyrë të ngjashme, vë në dukje uebfaqja e NOAA. Këto re shpesh mbeten plotësisht të ndriçuara për rreth 20 minuta pas perëndimit të diellit për shkak të lartësisë së tyre të madhe, duke rezultuar në një pamje spektakolare të qiellit të muzgut, shtohet shpjegimi.