Vaji i kokosit vret qelizat potenciale të kancerit

E publikuar: 10/07/2023 02:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ky vaj vret 93% të kancerit të zorrës së trashë në vetëm 2 ditë! Ky vaj vret 93% të kancerit të zorrës së trashë në vetëm 2 ditë! Ky vaj vret 93% të kancerit të zorrës së trashë në vetëm 2 ditë.

Vaji i kokosit ka qenë i njohur për një kohë shumë të gjatë si një kurë natyrore dhe një alternative efektive ndaj trajtimeve farmaceutike dhe ilaçeve.

Megjithatë, studimi i ri ka treguar se vaji i kokosit është një alternativë e mundshme për trajtimin e kancerit tipik të zorrës së trashë, shkruan “Hearty Soul”.

Sipas një studimi të kryer nga Universiteti Adelaide i Australisë, studiuesit gjetën se acidi lurik, një yndyrë e ngopur që është një nga përbërësit kryesorë të vajit të kokosit, ishte në gjendje që të shkatërrojë 93% të qelizave të kancerit të zorrës së trashë që ishte testuar në më shumë se 48 orë. Kjo e bën vajin e kokosit një trajtim premtues alternativ të kancerit të zorrës së trashë.

Si në “in vitro” (në epruveta) dhe “in vivo” (tek minjtë) studimet janë kryer mbi efikasitetin e acidit lurik në qelizat e kancerit të zorrës së trashë, dhe secili prej tyre ka dhënë rezultate të barabarta.

Vaji i kokosit është konstatuar gjithashtu që ka përfitime që tejkalojnë vetitë e tij si vrasës i kancerit, siç kanë treguar studime të shumta klinike të kryera nga Shoqata Amerikane e të ushqyerit.

Sipas studimeve, yndyrat që gjenden në vajin e kokosit “mund të jenë të dobishme në shërimin dhe parandalimin e gjendjeve si diabeti, osteoporoza, sëmundjet virale (mononucleosis, hepatiti C, herpes etj), sëmundjet e traktit biliar, sëmundje Kronit dhe kanceri”.