Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

19.06.2022 00:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Sipas kompanisë analitike Counterpoint Research, tregu evropian i telefonave regjistroi tremujorin e parë më të keq në pothuajse dhjetë vjet.

Tregu shënoi një rënie prej 12 për qind krahasuar me tre muajt e fundit të një viti më parë. Vetëm 49 milionë telefona u dorëzuan, gjë që dërgoi në tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013. Vetëm një nga 5 markat më të mira është rritur – Realme ka dyfishuar pjesën e saj të tregut.

Samsung ka mbetur në krye të prodhuesve kur bëhet fjalë për Evropën. Megjithatë, kompania koreano-jugore regjistroi një rënie prej 16 për qind në dërgesat në krahasim me tremujorin e parë të vitit të kaluar.

Në anën tjetër, Apple ka pasur një rezultat më të mirë në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Kompania nga Cupertino ka pasur një rënie prej gjashtë për qind.

Thuhet se rezultatet e tilla të tregut u ndikuan nga disa faktorë – stoqet e komponentëve janë ende të ulëta, dhe kjo u rëndua më tej nga rimbyllja në Kinë për shkak të pandemisë COVID-19. Ka edhe rritje të inflacionit për shkak të konfliktit në Ukrainë.

Analistët mendojnë se situata do të jetë edhe më e keqe gjatë tremujorit të dytë. Konflikti në Ukrainë zvogëlon disponueshmërinë e lëndëve të para, ndërsa vendet në Evropë shënojnë një rritje të mprehtë të kostos së jetesës dhe gjithnjë e më pak njerëz vendosin të blejnë një telefon të ri.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi