Telekomit të premten i skadon afati për pagesën e borxhit ndaj Z-Mobile

14.01.2021 20:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Telekomit të premten i skadon afati për pagesën e borxhit ndaj Z-Mobile

Të premten është afati i fundit i pagesës së këstit të parë të borxhit që Telekomi i obligohet kompanisë Z-Mobile. Zyrtarët e Telekomit kanë thënë se ndërmarrja e ka të vështirë të paguajë shumën prej 722 mijë eurosh sipas marrëveshjes së arritur në dhjetor të vitit të kaluar.

Nëse nuk ekzekutohet pagesa llogaritë e Telekomit mund të bllokohen sërish. Për pasojë do të dështonte marrëveshja e arritur në mes palëve dhe rasti do t’i nënshtrohej procedurës së përmbarimit, përkatësisht tërheqjes automatike të mjeteve nga llogaria e ndërmarrjes.

Drejtor i Departamentit për marrëdhënie me publikun në këtë Telekom, Menduh Abazi, ka thënë se obligimet dhe borxhet e shumta e kanë sjellë në situatë që nuk dihet nëse mund ta paguajnë këstin e parë.

“Nëse nuk bëhet shlyerja e këtij kësti, atëherë automatikisht janë të bllokuara llogaritë, dhe bllokimi i llogarive do të jetë fatale për Telekomin. Pasi që kjo do të nënkuptonte që marrëveshja nuk është respektuar dhe bllokimi i llogarive tani në këtë kohë para fushatës dhe Qeveria është në shkuarje, nuk e ka mundësinë që dikush të merret me këtë çështje”, ka thënë Abazi.

Ai ka thënë se Telekomi, duke dashur që t’i qëndrojë besnik marrëveshjes për të shlyer obligimin që rrjedhin nga marrëveshja e fundit e ndërmjetësuar nga Qeveria, nuk kanë ekzekutuar as pagat e punëtorëve me qëllim që të mund të paguajnë këtë këst të marrëveshjes.

“Ne në bazë të kërkesave që kemi marrë nga Qeveria kemi dërguar qindra dokumente dhe kemi dërguar edhe projektet kapitale që parashohim rimëkëmbjen e Telekomit. Së fundmi ka pasur një marrëveshje të nënshkruar më 15 dhjetor të vitit të kaluar që do të subvenciononte Qeveria, dhe kjo jogatishmëri e Qeverisë na ka sjellë në një situatë të rëndë dhe që rrezikon në tërësi funksionimin e Kosovës”, ka theksuar Abazi.

Marrëveshja e arritur në mesin e dhjetorit të vitit të kaluar mes Z-Mobile dhe Telekomit parashihej që borxhi prej mbi 17 milionë eurosh të paguhej në afat prej 24 muajve. Por Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, si garantuese e marrëveshjes, kishte nënshkruar memorandumin për subvencionim të projekteve kapitale dhe shpenzimeve operative të ndërmarrjes.

Sipas Menduh Abazit, Telekomi që nga paslufta i ka dhënë Qeverisë 780 milionë euro devidentë dhe se ajo që po kërkojnë nga Qeveria është një ndihmë shumë më e vogël në krahasim me atë që i kanë dhënë.

Blerim Kuçi, si nënshkrues i memorandumit mes Ministrisë dhe Telekomit, në të cilin parashihet edhe subvencionimi, dy ditë më parë ka dhënë dorëheqje nga pozita e ministrit të Ekonomisë dhe Ambientit.

E nga kjo Ministri nuk janë përgjigjur gjatë së enjtes në pyetjet se a do të subvencionohet ndërmarrja.

Derisa Ministria nuk i ka kthyer përgjigje as Telekomit, punëtorët e kësaj ndërmarrje ende nuk kanë marrë pagat e muajit dhjetor.

Telekomit i ishin bllokuar llogaritë më 26 tetor shkaku i borxhit ndaj Z-Mobile. Gjatë diskutimeve ishte zbritur shuma e borxhit, kjo edhe shkaku i disa obligimeve që kishte pasur edhe Z-Mobile ndaj Telekomit, duke e zbritur shumën në 17.2 milionë euro.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bashkëluftëtari i Adem Jasharit tregon fjalët e komandantit kur tanku serb hyri në lagjen e Jasharëve

Bashkëluftëtari i Adem Jasharit tregon fjalët e komandantit kur tanku serb hyri në lagjen e Jasharëve

Punëtorët e KEK-ut paralajmërojnë protesta dhe grevë

Punëtorët e KEK-ut paralajmërojnë protesta dhe grevë

Rrëfimi emocional i shokut të Adem Jasharit: I telefonova, por me vonesë

Rrëfimi emocional i shokut të Adem Jasharit: I telefonova, por me vonesë

Hyrje masive e imigrantëve të paligjshëm në Shqipëri

Hyrje masive e imigrantëve të paligjshëm në Shqipëri

Ambasada e Kosovës në Itali del me njoftim të rëndësishëm: Udhëtimet në këtë vend të bëhen vetëm për raste urgjente

Ambasada e Kosovës në Itali del me njoftim të rëndësishëm: Udhëtimet në këtë vend të bëhen vetëm për raste urgjente

RrGK-ja: Zgjedhjet dëshmuan forcën e grave, përpjekja për barazi vazhdon

RrGK-ja: Zgjedhjet dëshmuan forcën e grave, përpjekja për barazi vazhdon

“A mund ta provoj pas pandemisë”, gjinekologia tregon frikën e çifteve për të bërë fëmijë në kohë të COVID-19

“A mund ta provoj pas pandemisë”, gjinekologia tregon frikën e çifteve për të bërë fëmijë në kohë të COVID-19

Vendet që do të mbesin nesër pa rrymë

Vendet që do të mbesin nesër pa rrymë

Kamberi: 5 Marsi nuk është vetëm i Prekazit dhe Kosovës, por trashëgimi botërore e luftës kundër fashizmit

Kamberi: 5 Marsi nuk është vetëm i Prekazit dhe Kosovës, por trashëgimi botërore e luftës kundër fashizmit

Konfiskohen 25 iphone në doganë

Konfiskohen 25 iphone në doganë

Kosnett pas arrestimit të 8 zyrtarëve policorë, thirrje qytetarëve që të raportojnë të gjitha krimet

Kosnett pas arrestimit të 8 zyrtarëve policorë, thirrje qytetarëve që të raportojnë të gjitha krimet

Ndryshon kategorizimi nëpër zona, 14 komuna në zonë të kuqe

Ndryshon kategorizimi nëpër zona, 14 komuna në zonë të kuqe

Selimi krenar me Prokurorinë e Policinë: Arrestimi i zyrtarëve policorë dëshmi e goditjes së krimit të organizuar

Selimi krenar me Prokurorinë e Policinë: Arrestimi i zyrtarëve policorë dëshmi e goditjes së krimit të organizuar

Shtatë të vdekur dhe 564 raste të reja me COVID-19

Shtatë të vdekur dhe 564 raste të reja me COVID-19

22 vjet burgim për tre të akuzuarit për grabitje në Shtime

22 vjet burgim për tre të akuzuarit për grabitje në Shtime

Zyrtarët policorë të arrestuar sot, u zbuluan pas përgjimeve që po kryente Prokuroria ndaj disa personave të tjerë

Zyrtarët policorë të arrestuar sot, u zbuluan pas përgjimeve që po kryente Prokuroria ndaj disa personave të tjerë