Telekomi reagon pas bllokimit të xhirollogarive: U shkel marrëveshja, po na rrezikohet funksionimi

26.10.2020 15:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Telekomi reagon pas bllokimit të xhirollogarive: U shkel marrëveshja, po na rrezikohet funksionimi

Telekomit të Kosovës sërish i janë bllokuar xhirollogaritë për shkak të borxhit ndaj kompanisë “Dardafon” dhe ky akt sipas kësaj ndërmarrje përbën shkelje të marrëveshjes pasi ishin dakorduar që borxhi të kthehet në afat prej dy vitesh. Telekomi thotë se i është rrezikuar skajshmërisht funksionimi dhe kërkon zhbllokimin e llogarive në mënyrë që t’i hapet rrugë marrëveshjes.

Në një përgjigje për KosovaPress, Telekomi sqaron se kanë pasur dy takime me përfaqësues të kompanisë “Dardafon”, kompania amë e Z Mobile, e që duket se nuk kanë dhënë fryt.

“Telekomi i Kosovës, i vetëdijshëm për gjendjen e krijuar në vazhdimësi, ka realizuar takime të përbashkëta me aksionarin (Qeverinë) dhe kompaninë ‘Dardafon’ për të gjetur zgjidhjen. Së fundmi janë mbajtur dy takime ku prezent ka qenë ministri dhe zëvendësministri i Ekonomisë dhe Ambientit dhe përfaqësuesit e ‘Dardafon’ për të gjetur një zgjidhje”, thuhet në përgjigjen e Telekom.

Më tej, thuhet Telekomi ka propozuar që riprogramimi i borxhit të bëhet për 5 vjet ndërsa pas diskutimeve dhe ndërmjetësimit të qeverisë në parim është vendosur që borxhi të paguhet për dy vjet.

Sipas Telekomit, një konfirmim i tillë ju është dhënë përfaqësuesve të “Dardafon” edhe nga vet kryeministri i vendit në një takim javën që shkoi.

“Kryeministri dhe ministri i Ekonomisë dhe Ambientit ju kanë kumtuar përfaqësuesve të ‘Dardafon’ se qeveria do të ndërmjetësojë këtë marrëveshje dhe do të jetë garantues i saj që borxhi të paguhet brenda dy vitesh. I tërë procesi proceduralisht është shtyrë për disa ditë për shkak se disa zyrtarë të Ministrisë së Financave kanë qenë të infektuar me virusin COVID19”, vijon përgjigja e Telekomit.

Mirëpo edhe pas zotimeve të vet kryeministrit dhe dakordimit që marrëveshja do të nënshkruhet këtë javë, Telekomi thotë se zyrtarët e “Dardafon” me një e-mail kanë kërkuar nga përmbaruesi i tyre që t’i bllokojë llogaritë e Telekomit.

“Kjo që ka ndodhur sot ka qenë një thyerje e marrëveshjes se arritur tashmë dhe kështu kanë rrezikuar skajshmërisht funksionimin e ndërmarrjes. Kërkojmë që menjëherë të zhbllokohen llogaritë tona dhe kështu t’i hapin rrugë marrëveshjes”, përfundon sqarimi i Telekomit të Kosovës për KosovaPress.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kush do të përfitojë nga Rimëkëmbja Ekonomike

Kush do të përfitojë nga Rimëkëmbja Ekonomike

​Makolli nga Kizhevaku: Dyshojmë se në Serbi ka disa varreza masive me trupa civilë të vrarë e të zhdukur

​Makolli nga Kizhevaku: Dyshojmë se në Serbi ka disa varreza masive me trupa civilë të vrarë e të zhdukur

​Hoti: Qeveria mund të bie por jo të shantazhohet

​Hoti: Qeveria mund të bie por jo të shantazhohet

Cakaj: Dy vendet tona do të flasin njëzëri për shqiptarët në rajon dhe dialogun Kosovë-Serbi

Cakaj: Dy vendet tona do të flasin njëzëri për shqiptarët në rajon dhe dialogun Kosovë-Serbi

​LDK, PDK dhe AAK mirëpresin votimin e Rimëkëmbjes Ekonomike, LVV thotë se favorizon oligarkët

​LDK, PDK dhe AAK mirëpresin votimin e Rimëkëmbjes Ekonomike, LVV thotë se favorizon oligarkët

11 të vdekur dhe 478 raste të reja me koronavirus

11 të vdekur dhe 478 raste të reja me koronavirus

Hoxhaj për votimin e Ligjit: Vendimi më i rëndësishëm në 2020

Hoxhaj për votimin e Ligjit: Vendimi më i rëndësishëm në 2020

Si dhe kur mund të bëhet tërheqja e 10 %-shit? Trusti del me një sqarim për qytetarët

Si dhe kur mund të bëhet tërheqja e 10 %-shit? Trusti del me një sqarim për qytetarët

Hoti: Nga Ligji për Rimëkëmbje, qytetarët dhe bizneset do ta ndjejnë përkrahjen direkte të Qeverisë

Hoti: Nga Ligji për Rimëkëmbje, qytetarët dhe bizneset do ta ndjejnë përkrahjen direkte të Qeverisë

Pacolli pas votimit të Ligjit për Rimëkëmbje: Më vjen keq që jemi vonuar aq shumë

Pacolli pas votimit të Ligjit për Rimëkëmbje: Më vjen keq që jemi vonuar aq shumë

Pas kalimit të Ligjit për Rimëkëmbje, VV fton konferencë të jashtëzakonshme

Pas kalimit të Ligjit për Rimëkëmbje, VV fton konferencë të jashtëzakonshme

MPB nga sot nis pajisjen me letërnjoftime për qytetarët

MPB nga sot nis pajisjen me letërnjoftime për qytetarët

Miratohet Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike

Miratohet Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike

​Ish-gjyqtari i EULEX-it, Malcolm Simmons dëshmon para deputetëve të Kuvendit të Kosovës më 18 janar

​Ish-gjyqtari i EULEX-it, Malcolm Simmons dëshmon para deputetëve të Kuvendit të Kosovës më 18 janar

Dënohet me burgim të përjetshëm burri që vrau gruan me shufër metalike në Kamenicë

Dënohet me burgim të përjetshëm burri që vrau gruan me shufër metalike në Kamenicë

Vajza e Gani Gecit i merr si të mirëqena akuzat e Speciales ndaj krerëve të UÇK-së

Vajza e Gani Gecit i merr si të mirëqena akuzat e Speciales ndaj krerëve të UÇK-së