Telegrami jep informacione për përdoruesit

11.06.2022 20:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Telegrami jep informacione për përdoruesit

Telegrami është një aplikacion popullor falas, të cilin ata që e përdorin në përgjithësi e konsiderojnë më të sigurt se aplikacionet e ngjashme, sepse mesazhet që dërgojnë dhe marrin përdoruesit janë të koduara. Edhe pse kompania është zotuar në të kaluarën që të mbajë më shumë se 500 milionë përdoruesit aktivë jashtë mundësive të qeverisë çdo muaj, tani situata duket se ka ndryshuar.

Sipas mediave gjermane, Telegrami u gjunjëzua nën presionin e hetuesve të Zyrës Federale të Policisë Kriminale të Gjermanisë dhe dorëzoi të dhënat e kërkuara në rastet kur përdoruesit dyshoheshin për akte kriminale terrorizmi dhe abuzimi me fëmijët. Kompania thuhet se ka injoruar disa kërkesa në lidhje me lloje të tjera krimesh.

Një burim i cituar nga XDA-developers tha se kjo ishte hera e parë që Telegram i ofronte policisë gjermane informacione për përdoruesit. Më parë, Telegram ishte i vendosur në pikëpamjet e tij për privatësinë dhe injoroi kërkesat e autoriteteve, edhe nëse ato kishin lidhje me krimin.

Ekipi i zhvillimit të Telegram lëvizi duke iu shmangur rregulloreve në vende të ndryshme. Dubai është shtëpia aktuale e kompanisë, por serverët e saj janë të vendosur në të gjithë botën. Për shkak të kësaj, është shumë e vështirë për autoritetet që të marrin të dhëna nga Telegram, por padyshim që nuk është e pamundur.

Tashmë spekulohet sesi Zyra Federale e Policisë Kriminale të Gjermanisë ka arritur të marrë të dhënat e kërkuara, pasi nga Telegrami nuk ka asnjë informacion zyrtar për këtë ngjarje.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Reali i mori Rudiger, Chelsea përgatit “hakmarrjen”

Reali i mori Rudiger, Chelsea përgatit “hakmarrjen”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Dueti më i ri nga Ledri e Lluni “Narcos Albania”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Johnny Depp i ndodh e papritura me rrjetet sociale

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit