Të verbrit dhe shurdhët tashmë mund të komunikojnë me njëri-tjetrin, ja doreza elektrike që i ndihmon

15.03.2015 21:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Të verbrit dhe shurdhët tashmë mund të komunikojnë me njëri-tjetrin, ja doreza elektrike që i ndihmon

Dorezat elektrike do të jenë një aksesor, i cili do t’i vijë në ndihmë të verbërve. Në vende ku flitet gjuha gjermane, të verbrit përdorin një alfabet të prekshëm të quajtur Lorm, në mënyrë që të komunikojnë me njëri-tjetrin, i cili përfshin një varg mocionesh në dorë.   Kjo do të thotë se njerëzit, të cilët janë të shurdhër dhe të verbër shpesh janë të kufizuar në komunikim me të tjerët, të cilët e përdorin Lorm.   Studiuesit në Berlin janë duke zhvilluar një dorezë të mençur, me të cilën njerëzit e shurdhër dhe të verbër mund të transmetojnë Lorm-in në tekst në një kompjuter apo pajisje mobile.   Një person i verbër dhe i shurdhër mund t’i lëvizë gishtat me disa senzorë të vendosur në dorezë, ashtu si një dorë normale. Senzorët përkthejnë lëvizjet e dorës më pas në tekst. Komunikimi më pas bëhet, kur mesazhi dërgohet në celularin e marrësit.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Interneti i shpejtë i Elon Musk së shpejti edhe në Kosovë

Interneti i shpejtë i Elon Musk së shpejti edhe në Kosovë

Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Elon Musk do të takohet për herë të parë me stafin e Twitter, punëtorët e kanë rastin t’i bëjnë pyetje

Elon Musk do të takohet për herë të parë me stafin e Twitter, punëtorët e kanë rastin t’i bëjnë pyetje

Apple me laptop të ri

Apple me laptop të ri

Metoda e re e mashtrimit në Whatsapp

Metoda e re e mashtrimit në Whatsapp

Telegrami jep informacione për përdoruesit

Telegrami jep informacione për përdoruesit

Versioni i parë syzeve AR nga Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit

Versioni i parë syzeve AR nga Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit

iPhone i ardhshëm mund të ketë një veçori që e kanë telefonat Android

iPhone i ardhshëm mund të ketë një veçori që e kanë telefonat Android

Samsung do ta ofrojë në treg telefonin Galaxy Z Fold 4 me 1 TB memorie

Samsung do ta ofrojë në treg telefonin Galaxy Z Fold 4 me 1 TB memorie

Google detyrohet të paguajë mbi 500 mijë dollarë për shpifje

Google detyrohet të paguajë mbi 500 mijë dollarë për shpifje

Anija kozmike “Shenzhou-14” lidhet me modulin bazë të stacionit hapësinor

Anija kozmike “Shenzhou-14” lidhet me modulin bazë të stacionit hapësinor