T-Mobile & Sprint njoftuan një marrëveshje bashkimi prej 26 milionë dollarësh

30.04.2018 14:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
T-Mobile & Sprint njoftuan një marrëveshje bashkimi prej 26 milionë dollarësh

Pas shumë thashethemeve, më në fund, njoftohet bashkimi i T-Mobile & Sprint. Ata janë transportuesit e tretë më të mëdhenj të telefonave me wireless. Pas bashkimit, një kompani e re do të emërohet si T-Mobile. CE0 John Legere do të jetë kreu i ri i T-Mobile.

Nuk është hera e parë që T-Mobile & Sprint kanë vendosur të hyjnë në një marrëveshje zyrtare pasi në 2014, Sprint u përpoq ta blejë T-Mobile, megjithatë, marrëveshja nuk ishte e suksesshme. Në vitin 2017, përsëri të dyja kompanitë u përpoqën të lidhnin një marrëveshje  megjithatë përsëri përfunduan pa u pajtuar me kushtet. Kjo do të thotë që të dyja kompanitë u përpoqën për tri herë dhe në fund ia arritën.

Sipas marrëveshjes, zotëruesi i shumicës së T-Mobile, Deutsche Telekom do të zotërojë 42 përqind të kompanisë, ndërsa pronari i Sprint, SoftBank do të ketë 27 përqind të T-Mobile të ri. Ky bashkim do të jetë një marrëveshje që dhe pritet të mbyllet diku në fillim të vitit 2019.

Duke folur për marrëveshjen, Legere tha se:

Bashkimi midis T-Mobile dhe Sprint do të “zhvendosë këtë revolucion të Un-carrier në overdrive”, duke deklaruar se duke shtuar pasuritë nga Sprint do të lejojë që T-Mobile të ofrojë një rrjet të gjerë dhe të thellë 5G pa tel në mbarë vendin kur të jetë gati të nisë. Ai shtoi se gjithashtu do të nxisë më shumë konkurrencë për shërbimet wireless, broadband dhe video, “veçanërisht në zonat rurale ku sot zgjedhjet janë të kufizuara “.

Marrëveshja do të konfirmohet sapo të miratohen nga të gjithë aksionarët dhe kur  rregulloret e qeverisë amerikane do ta miratojnë atë. /PCWorld Albanian

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë