Studimi: Zjarret dhe ndotja e ajrit ndikojnë në rritjen e të infektuarve me Covid-19

14.08.2021 23:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Studimi: Zjarret dhe ndotja e ajrit ndikojnë në rritjen e të infektuarve me Covid-19

Derisa koronavirusi vazhdon të përhapet, shkencëtarët kanë zbuluar se një fatkeqësi tjetër luan rol kyç në rritjen e numrit të njerëzve që vuajnë nga COVID-19.

Fatkeqësia në fjalë janë zjarret.

Një studim i ri i botuar në revistën Science Advances, zbuloi se rritja e grimcave të vogla të tymit nga zjarret e vitit 2021 çoi në një rritje të rasteve dhe vdekjeve nga COVID-19 në Kaliforni, Oregon dhe Uashington.

“Ndotja e ajrit me grimca të vogla mund të jetë një mjet shtesë për përhapjen edhe më të shpejtë të virusit,” tha për CNN Francesca Dominici, bashkautore e studimit dhe profesoreshë e biostatistikës, shkencës së popullsisë dhe të dhënave në Harvard T.H. Shkolla Chan e Shëndetit Publik.

“Është një kombinim i rrezikshëm. Duke pasur parasysh që ne shohim një rrezik në rritje të infektimit me variantin delta dhe ne tashmë kemi zjarre në pyje, kjo do të jetë shqetësuese,” shtoi ajo.

Grimcat e imëta ose PM 2.5, janë ndër ndotësit më të vegjël, por edhe më të rrezikshëm. Kur thithen, ato udhëtojnë thellë në indet e mushkërive, në mënyrë që ata gjithashtu të hyjnë në qarkullimin e gjakut.

Grimcat PM 2.5, të cilat vijnë nga burime të tjera, të tilla si makina, dhe shoqërohen me një numër komplikimesh shëndetësore: astma, sëmundje të zemrës, bronkit kronik dhe sëmundje të tjera të frymëmarrjes – në thelb i bëjnë njerëzit të ndjeshëm ndaj COVID-19 të rëndë, madje edhe fatal.

Albert Rico, shefi mjekësor i Shoqatës Amerikane të Mushkërive, i cili nuk u përfshi në studim, tha se ndotja e ajrit nga tymi i zjarrit mund të shkaktojë pneumoni.

“Grimcat e vogla që arrijnë në mushkëri krijojnë kushte të mira për zhvillimin e infeksioneve, siç janë viruset,” tha Rico për CNN.

“Sistemi imunitar është i përqendruar në luftimin e efekteve të grimcave, dhe tani ne kemi një virus kundër të cilit gjithashtu duhet të luftohet”, shtoi ai.

Donghai Lieng, një profesor i shëndetit dhe mjedisit në Universitetin Emory, i cili nuk ishte i përfshirë në studim, tha për CNN se ky është një studim shumë i rëndësishëm.

“Ky është një nga studimet e para për të gjetur një lidhje midis grimcave PM 2.5 në ajër pas një zjarri në Shtetet e Bashkuara dhe sesi ato kontribuojnë në përkeqësimin e situatës së COVID-19, përfshirë vdekjen”, tha Lieng.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Gjykata jep detaje për lirimin e Enver Sekiraqës në arrest shtëpiak

Gjykata jep detaje për lirimin e Enver Sekiraqës në arrest shtëpiak

Shefi i UNMIK-ut: Policia ka hedhur gaz lotsjellës dhe granta dore në shtëpitë e tyre

Shefi i UNMIK-ut: Policia ka hedhur gaz lotsjellës dhe granta dore në shtëpitë e tyre

Murati: Nga ky muaj, nënat që kanë lindur fëmijë nga viti 2015 e tutje mund të aplikojnë për shtesa

Murati: Nga ky muaj, nënat që kanë lindur fëmijë nga viti 2015 e tutje mund të aplikojnë për shtesa

Kurti priti në takim ambasadorin jorezident të Kanadasë për Kosovë, Alan Bowman

Kurti priti në takim ambasadorin jorezident të Kanadasë për Kosovë, Alan Bowman

Pupovci: Në shkollat që janë qendra votimi, të hënën do të mbahet mësimi online

Pupovci: Në shkollat që janë qendra votimi, të hënën do të mbahet mësimi online

Komandanti i ri i KFOR-it: Mbetemi të përkushtuar për paqe dhe stabilitet në Kosovë

Komandanti i ri i KFOR-it: Mbetemi të përkushtuar për paqe dhe stabilitet në Kosovë

Zgjedhjet e 17 tetorit – mbi 3 mijë policë, 35 gjyqtarë dhe 80 prokurorë në mbrojtje të votës

Zgjedhjet e 17 tetorit – mbi 3 mijë policë, 35 gjyqtarë dhe 80 prokurorë në mbrojtje të votës

Demoluan shtëpinë dhe mbajtën të mbyllur pronarët, policia jep detaje për grabitjen në Pejë

Demoluan shtëpinë dhe mbajtën të mbyllur pronarët, policia jep detaje për grabitjen në Pejë

Prodhuesit vendorë paralajmërojnë ngritje të çmimeve deri në 40%

Prodhuesit vendorë paralajmërojnë ngritje të çmimeve deri në 40%

Kështu e arsyetoi sot Kurti mos-shkarkimin e Goran Rakiqit

Kështu e arsyetoi sot Kurti mos-shkarkimin e Goran Rakiqit

Vëmendje e veçantë për të moshuarit

Vëmendje e veçantë për të moshuarit

Mos ia mësyni Kosovës me vetëm një dozë të vaksinës, MSH del me njoftim

Mos ia mësyni Kosovës me vetëm një dozë të vaksinës, MSH del me njoftim

KS i OKB-së mban nesër sesionin e rregullt për Kosovën

KS i OKB-së mban nesër sesionin e rregullt për Kosovën

Rasti i polices nga Gjilani që vrau familjarët e më pas veten, çka deklaroi në Gjykatë dëshmitari

Rasti i polices nga Gjilani që vrau familjarët e më pas veten, çka deklaroi në Gjykatë dëshmitari

Mësimi më 18 tetor do të mbahet online në shkollat që do të shërbejnë si qendra votimi

Mësimi më 18 tetor do të mbahet online në shkollat që do të shërbejnë si qendra votimi