Si ndikojnë në trurin tonë lajmet politike, këshillat e ekspertëve

16.07.2021 06:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Si ndikojnë në trurin tonë lajmet politike, këshillat e ekspertëve

Lajmet e ditës në vendin tonë janë të mbushura me politikë. Çdo edicion lajmesh nis me një ose shumë politikanë që herë flasin qartë e herë mes rreshtave, për probleme që i takojnë ose jo qyetarit të thjeshtë.

Një studim i publikuar në revistën “Plus One”, ka analizuar pasojat fizike dhe emocionale të angazhimit qytetar në politikë nëpërmjet lajmeve.Sipas studimit, njerëzit po humbasin gjumin dhe janë në ankth për shkak të politikës.

Si ndikohet organizmi?Kevin Smith nga Universiteti i Nebraskës, i cili ka kryer studimin, thotë se politika ka një ndikim të fortë dhe negativ në mirëqenien mendore të njeriut.

Pas intervistave të 800 njerëzve që u përfshinë në studim, analistët zbuluan se 40 për qind e tyre ishin të stresuar prej politikës.

Studimi tregoi se në 20 për qind të rasteve, mosmarrëveshjet politike ishin shkaku i prishjes së shumë miqësive. 4 për qind e njerëzve të intervistuar pranuan se kishin ndjenja që i nxisnin drejt vetëvrasjes për shkak të politikës.11.5 për qind e tyre thonë se kishin probleme shëndetësore prej saj. 31.8 për qind pranuan se televizionet, politika editoriale e të cilave binte ndesh me pikëpamjet e tyre politike, i bënte të ndiheshin si të çmendur.

“Politika ka një ndikim shumë negativ në jetët e njeriut. Mënyra se si njerëzit e perceptojnë politikën ndikon në jetët e tyre në një mënyrë shumë domethënëse dhe të fortë”,- tha Smith.

Stresi është ulur këmbëkryq në jetët e njerëzve dhe ka një ndikim tejet të keq në jetët e tyre.

Nëse politika kontribuon në nivelet e stresit, atëherë, pa dyshim, pasojat e saj do të shtrihen përtej aspektit mendor dhe do të rrezikojnë seriozisht shëndetin.

Cilat janë organet kryesore që preken më fort nga stresi Kur ndihemi të stresuar, nivelet e kortizolit rriten dhe mund të kompromentojnë funksionet e shumë sistemeve dhe organeve në trup.

ZemraNdikimi emocional i stresit çrregullon rrahjet e zemrës dhe përbën rrezik për individët që përjetojnë aritmi.

TruriKur jemi të stresuar, nuk i shpëtojmë dot migrenës ose dhimbjeve të kokës. Stresi afatgjatë, ankthi dhe depresioni mund të shkaktojnë sklerozë ose sëmundjen e Alzheimerit.

LëkuraStresi mund të shkaktojë probleme madhore në lëkurë, duke nisur nga aknet, puçrat, psoriaza dhe pezmatim të lëkurës.

StomakuStomaku është një organ shumë i ndjeshëm ndaj stresit. Nëse përpiqeni ta ‘hani stresin me bukë’ ushqyesit e produkteve në pjatën tuaj nuk do të përputhen siç duhet.Kur stresi godet, zorrët nuk përthithin ushqyesit. Ato nuk përcjellin oksigjen dhe gjaku qarkullon 4 herë më pak në pjesët e aparatit tretës.

Sistemi imunitarSiç e dimë, sistemi imunitar e mbron organizmin nga trupat e huaj siç janë bakteret, viruset dhe qelizat e dëmshme.

Kur jemi të stresuar, numri i limfociteve që gjenden në gjak ulet ndjeshëm. Rrjedhimisht na bëjnë një shënjestër më të lehtë ndaj infeksioneve.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Konjufca Lajçakut: Integriteti territorial dhe pavarësia e Kosovës s’do të jenë temë e dialogut

Konjufca Lajçakut: Integriteti territorial dhe pavarësia e Kosovës s’do të jenë temë e dialogut

Ministrat kosovarë dhe maqedonas në Shkup harrojnë masat anti-COVID, shtrëngojnë duart me njëri-tjetrin

Ministrat kosovarë dhe maqedonas në Shkup harrojnë masat anti-COVID, shtrëngojnë duart me njëri-tjetrin

A ndikon në procesin gjyqësor të ish-eprorëve hapja e arkivave të UÇK-së? Flasin nga Specialja

A ndikon në procesin gjyqësor të ish-eprorëve hapja e arkivave të UÇK-së? Flasin nga Specialja

Njoftim me rëndësi për kosovarët që kërkojnë azil në Zvicër

Njoftim me rëndësi për kosovarët që kërkojnë azil në Zvicër

Gjërat që nuk u thanë në fjalimin e Ursula von der Leyenit

Gjërat që nuk u thanë në fjalimin e Ursula von der Leyenit

Petkoviq: Beogradi është për vazhdim të dialogut, por Prishtina po ikë nga të gjitha temat

Petkoviq: Beogradi është për vazhdim të dialogut, por Prishtina po ikë nga të gjitha temat

Babai rrahet me dy djemtë e tij, arrestohen nga policia

Babai rrahet me dy djemtë e tij, arrestohen nga policia

Sa ditë do t’i shfrytëzojnë partitë politike për fushatë

Sa ditë do t’i shfrytëzojnë partitë politike për fushatë

Lajçak në Kuvend, pritet nga kryetari Konjufca

Lajçak në Kuvend, pritet nga kryetari Konjufca

BE ndan 14.2 miliardë euro për Kosovën, Turqinë dhe vendet e Ballkanit Perëndimor

BE ndan 14.2 miliardë euro për Kosovën, Turqinë dhe vendet e Ballkanit Perëndimor

Drencia lind edhe dylbera”, Drenica mbushet me grafite

Drencia lind edhe dylbera”, Drenica mbushet me grafite

Policia gjobit dy persona me nga 500 euro në Junik, nuk respektuan masën e vetizolimit

Policia gjobit dy persona me nga 500 euro në Junik, nuk respektuan masën e vetizolimit

Lajçak: Nuk kam biseduar me Kurtin për hapjen e arkivave të Kosovës

Lajçak: Nuk kam biseduar me Kurtin për hapjen e arkivave të Kosovës

Kryeministri Kurti zhvillon takim lamtumirës me ambasadorin Kosnett

Kryeministri Kurti zhvillon takim lamtumirës me ambasadorin Kosnett

Sveçla: Kosovës i mundësohet caktimi i Zyrtarit Ndërlidhës formal në EUROPOL

Sveçla: Kosovës i mundësohet caktimi i Zyrtarit Ndërlidhës formal në EUROPOL

Lajçak nis takimin me Kurtin

Lajçak nis takimin me Kurtin